Odpowiedz w wątku  [ Posty: 46 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Zapalnik z lampy błyskowej - Wszystko jasne?? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): 11 lut 2007, o 21:01
Posty: 235
Lokalizacja: Z Polski
Post 
V-Man
Tu masz Fote Kabla strzałowego Górniczego ( specjalnie dla ciebie zrobiłem foto )
Obrazek

Jak widać tam w gorzelnictwie nie maja zdanych pozłacanych kabli
porostu stalowy ergonomiczny kabelek .
Odrazu ci mowie ze na zwykłym kablu "wielodrucikowym" nie przepalisz drutu oporowego chodzi o duże odległości nie 40 m :/
Powiem tyle co wiem miałem wcześniej kabel 2 żyłowy wielodrucikowy i po 70m już były spore problemy to tak jak by ten impuls z kondensatorów dochodził ale miał już zamarłą moc żeby nawet zaświecić drutem oporowym
To tak wyglądało jak by gdzieś ta energia sie wytracała w tym kablu ...
Zaś w jednolitym jest podobnie tyle ze jakoś wolniej sie traci ten impuls ...
Na swojej zapalarce ładuje do 350V i mogę odpalać leciutko na 120m kablu lanym ( nie wielodrucikowym ) ten drut na końcu aż wybucha .

Pozdrawiam TB303

_________________
..... . . TB303 . . .....


Ostatnio edytowano 5 lip 2007, o 12:34 przez GenMaster, łącznie edytowano 1 raz



30 cze 2007, o 20:24
Zobacz profil
Post 
w ten sposob przekonales mnie do masywnego (jednolitego) kabla, choc jest on bardz nieporeczny, bo jak juz pisalem - sztywny. wielodrucikowy zawodzi, tez juz wiem czemu, tylko niestety nie znam terminu po polsku (chodzi o Stromdichte) wiec nie ma co wyjasniac. tylko czemu ten strzalowy ze stali??? moze to jakis specjalny stop? kupilem stara NRD-owska lampe blyskowa. pokombinuje. :wink:

pozdro


30 cze 2007, o 22:18

Dołączył(a): 11 lut 2007, o 21:01
Posty: 235
Lokalizacja: Z Polski
Post 
Nie mam pojęcia czemu ale przypuszczam ze chodzi o cenę stal tania i dobra
( wystarczająca na ich potrzeby )
Albo rzeczywiście to jakiś stop jest , nie wnikam w takie szczegóły . Ciężko przełamach ten ich kabel jest bardzo wytrzymały mimo iż na taki nie wygląda .


Pozdro TB303

_________________
..... . . TB303 . . .....


30 cze 2007, o 22:29
Zobacz profil

Dołączył(a): 16 gru 2006, o 22:48
Posty: 105
Lokalizacja: Poznan
Post 
opor przewodnika ( w tym przypadku kabla) mozna obliczyc w bardzo prosty sposob.

Opor przewodnika jest wprost proporcjonalny do dlugosci przewodnika i odwrotnie proporcjonalny do przekroju.

R~l/S

Wspolczynnikiem proporcji jest tutaj opor wlasciwy. Czyli otrzymujemy wzór w postaci:

R=Rw * l/S

w przypadku przewodu, mozemy zalozyc ze zmierzymy jedynie srodnice, wiec wzor przybierze postac

R = Rw * 4l/d^2

jakies problemy?

opor wlasciwy miedzi to 0,17E-7

Podstawiamy wiec do wzoru dlugosc (mierzona w metrach) oraz przekroj poprzeczny przewodnika (mierzony w m^2).

jedyny problem jaki moze sie pojawic, to przekroj poprzeczny przewodnika. Uzywane kable sa plecionka, wiec ich rzeczywisty przekroj poprzeczny bedzie mniejszy niz ten zmierzony!

_________________
- Zimno w ch**.
- A mi w rece!

Alternatywne Forum Gitarowe - www.gitara-online.pl


5 lip 2007, o 23:41
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 maja 2007, o 22:00
Posty: 26
Lokalizacja: z daleka
Post 
Co prawda nie do tematu ale nie chce spamować :wink:
skołowałem sobie telefon polowy tap-67 czy podobny model
mam 4 kondensatory 60v 4700uf podłączone równolegle,pozostaje mi tylko skołować coś do zamknięcia obwodu jakiś przełącznik czy coś.
Na jaką odległość starczą mi te kondensatory?

_________________
War never change


8 lip 2007, o 15:53
Zobacz profil
Post 
eeehh.... 60V to malo. zobacz wpierw czy ci to napiecie wystarczy, bo inaczej bedzie wybuch. telefony polowe sa wstanie wygenerowac troche wiecej woltow. ja mam 2 kondensatorki 470mikro ale na 400V, czyli rownolegle mam 940mikro. wychodzac z zalozenia, ze decyduje energia zawarta w kondensatorach uzywamy wzoru: E = 1/2*C*U(do kwadratu) cos mi tu znaczka nie wyswietla,chodzi o napiecie do kwadratu. masz 10x wieksza pojemnosc, ja mam ponad szesc razy wieksze napiecie, ale u ciebie bedzie odgrywal role spadek napiecia na "lini". jezeli bedziesz mial kable tak dlugie, ze napiecie spadnie, dajmy na to, o 50V to ja jeszcze mam 350V, a ty zaledwie 10V. ale z praktyki powiem ci tyle: moj akumulator (12V) starcza na ok. 40m kabla i przepala drucik miedziany o srednicy 0,3mm, co wystarcza do podpalenia np. nitrocelulozy albo mwi. 60V to znowu 5x wiecej niz 12V, wiec wyprobuj tak 80m kabla. powinno sie udac. pozatym nie musisz od razu "wysadzac" takiego drutu, wystarczy, ze rozgrzeje sie do czerwonosci. mozesz tez uzyc zaroweczki na 3,8V.

pozdro


8 lip 2007, o 23:07

Dołączył(a): 11 lut 2007, o 21:01
Posty: 235
Lokalizacja: Z Polski
Post 
Fischer to wszystko zależy od tego co będziesz ozywał do odpalania
Zarowek czy cienkich drucikow .
Bo z tego co widzę zrobiłeś mało V ale dałeś dożo uf aż 18800uf
Ten impuls będzie baaaaaardzo długi.

Patent z centralką też jest dobry tylko musiał byś pod prądnice dać
transformator później układ diod prostujący i parę kondensatorów
wysoko napięciowych najlepiej Elektrolitycznych i śmiga jak burza podobno da sie wyciągnąć z tej centralki 900V nie wiem na ile w tym prawdy ale całkiem możliwe :)

Przebuduj ja nieco i jeśli możesz i warunki na to pozwalają użyj drutu lanego a efekty powinny być zadowalające :)

Pozdro TB303

_________________
..... . . TB303 . . .....


9 lip 2007, o 01:08
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 maja 2007, o 22:00
Posty: 26
Lokalizacja: z daleka
Post 
Bardziej do przepalania drutów oporowych :wink: Chyba powinna zdać egazmin na conajmiej 50m ?

_________________
War never change


13 lip 2007, o 12:48
Zobacz profil
Post 
dzis przyszla moja lampa blyskowa. solidna NRD-owska robota, duze klamoty, napiecie z przetwornicy ok. 270V. doloze jeszcze dwa kondensatorki po 260mikro/400V- to bede mial razem ok. 700mikro. sprawdzalem na oryginalnym 200mikro - daje wystarczajaco na jakies 100m i drucik miedziany pryska jak nic, a kabel wielodrucikowy... jak dam zaroweczke na ok. 4-5V to wystarczy na 200m i ew. wiecej. wiele do przerabiania nie mam, tylko przekladam "flaki" z lampy do mojej obudowy, troszeczke lutowania i mam zapalarke jak.... hehe. wszystko za PSI GROSZ!


15 lip 2007, o 00:14

Dołączył(a): 8 gru 2005, o 20:29
Posty: 83
Lokalizacja: Z dżungli
Post 
Witam czy kondensator 470uF 250V 105* Samsung wystarczy na 40-50metrów kabla?? Oczywiście ładowane za pomocą układu lampy błyskowej czy musi być większy kondensator ??

_________________
Obrazek
GG:440220


10 wrz 2007, o 18:16
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 sty 2007, o 20:16
Posty: 5
Lokalizacja: zza monitora
Post 
Jeżeli będziesz odpalał myjką do garów to wystarczy :)
Ja używam kondensatora o takiej samej pojemności.
Oczywiście wiele zależy też od rodzaju kabla.


11 wrz 2007, o 07:58
Zobacz profil

Dołączył(a): 8 gru 2005, o 20:29
Posty: 83
Lokalizacja: Z dżungli
Post 
Dobra zmieniałem kondensator na 470uF 400V 105* pisze na nim jeszcze coś HU3 ale teraz jest problem ma 4 nóżki dałem aż 35 zł wszystko już mam tylko teraz jak to połączyć :D Załączam fotki i czekam na szybką pomoc

ObrazekObrazek

_________________
Obrazek
GG:440220


12 wrz 2007, o 21:52
Zobacz profil

Dołączył(a): 26 lip 2007, o 22:26
Posty: 17
Post 
Ma 4 nóżki tylko po to żeby dobrze trzymał wlutowany w płytkę w jakimś użądzeniu. Na nitach które mocują nóżki do kondensatora powinno byc wybite oznaczenie + i -. Jeżeli niema wybitych oznaczeń to obudowie kondensatora na tej folii termokurczliwej jest oznaczoni biegun ujemny (-) nóżka na przeciwko to biegun dodatni (+). A przy okazji ,warto stosować kondensatory właśnie przeznaczone do lamp błyskowych moją one dodatkowe oznaczenie (PHOTO) ,posiadają trochę odmienną konstrukcję dzięki czemu potrafią oddać o wiele większy prąd w tym samym czasie co zwykłe kondki.

Ombre


13 wrz 2007, o 00:05
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 cze 2006, o 13:28
Posty: 14
Lokalizacja: Siedlce
Post 
Wystarczy trochę logiki. Jak używamy żarnika na 6V/12V to jego rezystancja jest zbliżona do rezystancji kabla i wtedy połowa napięcia 'zostaje' na kablach. Wystarczy zastosować żarnik 48V i po kłopocie, wpływ kabla jest minimalny. Oczywiście stosujemy odpowiednie napięcie. Są moduły radiowe które posiadają szyfracje (moduły cyfrowe np. myszka do pc) i przypadkowe odpalenie jest niemożliwe - w przypadku problemow z zakłoceniami bedzie brak reakcji. Długie kable posiadają sporą pojemność (albo inaczej - są filtrem) i szybkie impulsy są tłumione np. impuls z lampy jest słumiany.


27 wrz 2007, o 07:39
Zobacz profil

Dołączył(a): 8 gru 2005, o 20:29
Posty: 83
Lokalizacja: Z dżungli
Post 
Witam mam problemik z moją zapalarką poniżej przedstawiam fotke jak co jest wykonane. Bateryjka 1.5V i za chiny ludowe nie mogę na 10cm kabla przepalić ptfu co ja mówię nawet nie chce się zaświecić drucik. mój kond to 470uF na 400V ładuje ok minuty i jak potrę o siebie kabelki to idą dorodne iskry ale kabelka żadnego nie ruszy :( nie wiem czemu. proszę o pomoc. Proszę nie zwracać uwagi na oznaczenia konda na obrazku.


Załączniki:
lampa.jpg
lampa.jpg [ 19.82 KiB | Przeglądane 7255 razy ]

_________________
Obrazek
GG:440220
12 lis 2007, o 19:45
Zobacz profil

Dołączył(a): 11 lut 2007, o 21:01
Posty: 235
Lokalizacja: Z Polski
Post 
Impuls jest za krótki a drut oporowy za gruby ,...
Masz 2 wyjścia :
- dać więcej kondensatorów
- dać cieńszy drucik

Pozdro TB303

_________________
..... . . TB303 . . .....


13 lis 2007, o 17:30
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 7 lis 2007, o 14:12
Posty: 64
Lokalizacja: dawna swiatowa stolica siarki(Tarnobrzeg dla nie kumatych)
Post 
Kolega dał mi fajna lampę błyskową. mówił że jest na 100% sprawna. ale nie mogę ją za cholerę uruchomić próbowałem wszystkiego wie ktoś ją można uruchomić? dodam że jest to typ lampy dolanczanej do aparatu. ma takie dwa bolce które wchodzą w aparat i jeden taki malutki pośrodku. i zasilana jest jedną bateria AA.

_________________
jak sie nie ma co się lubi to sie kradnie co popadnie


28 lis 2007, o 17:12
Zobacz profil

Dołączył(a): 23 kwi 2007, o 19:57
Posty: 38
Lokalizacja: Z za winkla
Post 
Czy ta lampa nie jest czasem produkcji sowieckiej i nazywa się Elektronika. Jeśli tak to wiem mniej więcej o jaką chodzi, choć było ich sporo modeli. Zeby oddała błysk to po włączeniu powinna zacząć piszczeć, i taki neonik powinien najpierw pulsować, a jak się naładuje kondensator powinna świecić ciągle. Z tyłu powinien być przycisk od testu, jak go nie ma to pozostaje zewrzeć tą małą kuleczkę na dole z blaszkami po bokach, które to wchodzą w gniazdo aparatu.
Powodzenia 8)


30 lis 2007, o 13:12
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 7 lis 2007, o 14:12
Posty: 64
Lokalizacja: dawna swiatowa stolica siarki(Tarnobrzeg dla nie kumatych)
Post 
ta akurat nie ale mam inna bardzo dużą która na taka kulkę przy mocowaniu. mam też zdewastowany aparat kodak przy którym też nie mogę lampy uruchomić nie mam pojęcia czemu. jak kiedyś bawiłem się takim układem to wszystko było ok a teraz to to jakieś zamotane.

_________________
jak sie nie ma co się lubi to sie kradnie co popadnie


30 lis 2007, o 16:59
Zobacz profil
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 kwi 2007, o 15:26
Posty: 639
Post 
cyz ktos madry moglby mi powiedziec czy kit J - 23 jabla bylby dobry?
Kod:
http://jabel.com.pl/?,ww,50,,

_________________
<center>Obrazek
Obrazek
"...ale to już tak jest, że chemia jest the best i tyle..."</center>


4 gru 2007, o 22:29
Zobacz profil

Dołączył(a): 23 kwi 2007, o 19:57
Posty: 38
Lokalizacja: Z za winkla
Post 
Nie był by dobry, bo ma za małe kondensatory (pojemność) a co najważniejsze nie ma przetwornicy(to taki układ zmieniający napięcie stałe baterii w impulsowe wysokie napięcie najczęściej jest to układ generatora samodławnego) czyli prace "polowe" odpadają bez tego. Tym jabelkiem możesz sobie najwyżej oczy naświetlić, a to nic miłego.
Osobiście próbowałem kondensator 330uF/400V wyciągnięty z monitora naładowany z sieci do 300V 10m przedłużacz i na końcu wtyczka z kabelkami zakończonymi spiralką 4 zwoi drutu ok 0,2mm. Po złączeniu błysnoł z trzaskiem, oprócz rozgrzania się po stopieniu pali się łuk między jego resztkami. To co opisałem to taki odpowiednik tego KITu tyle że mocniejszy i dużo tańszy, po naładowaniu na jedno odpalenie i trzeba do sieci.
Gdzieś w Młodym Techniku był projekt wykonania przetwornicy do lampy błyskowej jak kto chce to mogę poszukać, ale co do wykonania to wątpię żeby ktoś się pokusił o nawijanie trafa :lol:


5 gru 2007, o 00:57
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 46 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..