Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
Pojemnosci i napiecie na kondensatorach - zadanie 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): 17 kwi 2007, o 07:42
Posty: 31
Lokalizacja: Olkusz
Post Pojemnosci i napiecie na kondensatorach - zadanie
Witam . Bardzo prosilbym o pomoc w rozwiazaniu takie zadania :

1.)Oblicz pojemność całkowita oraz napięcie na końcach 2 kondensatorów elektrolitycznych (2200UF/200V)

a.)połączonych szeregowo
b.)połączonych równolegle

/*
Pamietam tylko ze przy ktoryms polaczeniu napiecie wzrasta 2 razy ale pojemnosc spada 2 razy , a przy drugim polaczeniu napiecie(albo pojemnosc) zostaje bez zmian a pojemnosc(albo napiecie)wzrasta 2 razy .
*/




2.)Czy kabel o średnicy 0,12 mm2 wytrzyma napiecie 400V ? Jezeli nie zaproponuj inna średnice kabla

_________________
UWAGA !! Nie mam polskich znakow na klawiaturze a ze pisze szybko na to moga mylic mi sie znaki (zamiast nie moge napisac nei) ale chyba kazdy wie o co mi chodzi. A poprawianie wszystkiego w Wordzie czy FF to strata czasu.


3 lis 2010, o 22:46
Zobacz profil

Dołączył(a): 8 gru 2006, o 18:27
Posty: 211
Lokalizacja: Szczecinek
Post 
Raczej nie to forum

1)
Dziwne, że sobie nie poradziłeś, tylko podstawić do wzorów i liczyc, nawet kalkulatora nie trzeba.

2) To zadanie to chyba sam wymyśliłeś, z niepewności

Coś budujesz? zapalnik?

_________________
GG:5774035


3 lis 2010, o 23:20
Zobacz profil

Dołączył(a): 17 kwi 2007, o 07:42
Posty: 31
Lokalizacja: Olkusz
Post 
Jestem po naprawde ciezkim dniu dzisiaj , nie mam sily tego liczyc , nie pamiętam wzorow a po przejzeniu kilku stron na necie stwierdzialem ze to ponad moje sily . Jezeli uwazasz ze jest to zadanie ktore mozna zrobic w minute to dlaczego nie podałeś mi wyników tylko napisałeś bezsensowny post ktory NIC NIE WNOSI .

To ze napisalem o kondensatorach i kablu w dziale elektronika na forum pirotechnicznym to musi ZAWSZE oznaczac ze buduje zapalnik ? Jezeli nawet tak to co . Nie podasz mi wynikow ?

_________________
UWAGA !! Nie mam polskich znakow na klawiaturze a ze pisze szybko na to moga mylic mi sie znaki (zamiast nie moge napisac nei) ale chyba kazdy wie o co mi chodzi. A poprawianie wszystkiego w Wordzie czy FF to strata czasu.


3 lis 2010, o 23:27
Zobacz profil

Dołączył(a): 17 kwi 2007, o 07:42
Posty: 31
Lokalizacja: Olkusz
Post 
* Cechy charakterystyczne połączenia szeregowego:
o ładunki na każdym kondensatorze mają jednakową wartość
o napięcie całkowite przyłożone do gałęzi jest sumą napięć na poszczególnych kondensatorach

* Cechy charakterystyczne połączenia równoległego:
o napięcie na każdym z kondensatorów jest jednakowe
o ładunek całkowity jest sumą ładunków na poszczególnych kondensatorach


znalazlem cos takiego , jednak nadal uwazam ze w ktoryms polaczeniu istnieje zasada ktora napisalem wyzej czyli

Cytuj:
ze przy ktoryms polaczeniu napiecie(albo pojemnosc) wzrasta 2 razy ale pojemnosc(albo napiecie) spada 2 razy , a przy drugim polaczeniu napiecie(albo pojemnosc) zostaje bez zmian a pojemnosc(albo napiecie)wzrasta 2 razy .

_________________
UWAGA !! Nie mam polskich znakow na klawiaturze a ze pisze szybko na to moga mylic mi sie znaki (zamiast nie moge napisac nei) ale chyba kazdy wie o co mi chodzi. A poprawianie wszystkiego w Wordzie czy FF to strata czasu.


3 lis 2010, o 23:40
Zobacz profil

Dołączył(a): 8 gru 2006, o 18:27
Posty: 211
Lokalizacja: Szczecinek
Post 
Ja już tez jestem zmęczony więc cię rozumiem.

Zakładam, że łączysz nienaładowane kondensatory i dopiero po połączeniu je ładujesz.

1.
a) Dodajesz odwrotności pojemności kondensatorów:
Kod:

 1       1         1                  1              1                 2
--- =  ----  + ------   =    --------   +  -------     =    -------
 C       C1      C2              2200        2200               2200


    1           1
  ----- =   ------  ==> C=1100uF
    C          1100



Na baterii kondensatorów napięcie zewnętrzne wynosi tyle co zasilające, czyli zakładając 200V. Na pojedynczym kondensatorze jest równe 100V



Przy łączeniu równoległym pojemność całkowita równa jest sumie poszczególnych pojemności, czyli tutaj 4400uF. Napięcie na pojedynczym kondensatorze wynosi 200V, tyle samo wynosi napięcie całego układu.



Zad.2 Jak mówiłem nie ma żadnego sensu i prosiłbym o ew. doprecyzowanie, a modów o ulitowanie nade mną :P

_________________
GG:5774035


3 lis 2010, o 23:51
Zobacz profil

Dołączył(a): 17 kwi 2007, o 07:42
Posty: 31
Lokalizacja: Olkusz
Post 
czyli aby uzyskac na koncach gotowej baterii kondensatorow napiecie 400V i pojemnosci 1100 uF schemat musi wygladac tak ?


Załączniki:
na forum.jpg
na forum.jpg [ 6.11 KiB | Przeglądane 6049 razy ]

_________________
UWAGA !! Nie mam polskich znakow na klawiaturze a ze pisze szybko na to moga mylic mi sie znaki (zamiast nie moge napisac nei) ale chyba kazdy wie o co mi chodzi. A poprawianie wszystkiego w Wordzie czy FF to strata czasu.
4 lis 2010, o 00:17
Zobacz profil

Dołączył(a): 8 gru 2006, o 18:27
Posty: 211
Lokalizacja: Szczecinek
Post 
Tak, ale w praktyce widzisz to zależy.

Bo jeżeli naładujesz osobno dwa kondensatory napięciem 200V i je połączysz tak jak pokazałeś to tak. Uzyskasz 400V. To jest tak jak z łączeniem baterii. Napięcia się sumują.

Ale jeżeli najpierw połączysz kondensatory rozładowane tak jak pokazałeś, a następnie doprowadzisz do nich napięcie 200V to po naładowaniu ich i odłączeniu na końcach tej baterii dalej będzie tylko 200V. Jeżeli je rozłączysz i zmierzysz napięcie na pojedynczym kondensatorze, to wyniesie ono tylko 100V. Na drugim to samo. Rozumiesz? To jest jak z ładowaniem akumulatora samochodowego. W przybliżeniu. Jest tam 6 cel (powiedzmy coś jak 6 baterii) połączonych tak samo jak Ty pokazałeś na swoim schemacie. Ładujesz je napięciem 12V. Jeżeli naładujesz akumulator, odłączysz "ładowarkę" i zmierzysz napięcie na zaciskach akumulatora to dalej tam będzie tylko 12V. Nie będzie na zaciskach 6*12V=72V, a 12V.

To tak w skrócie.

_________________
GG:5774035


4 lis 2010, o 01:18
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 7 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..