Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 
Proch rakietowy - świszczący 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): 7 sty 2008, o 21:53
Posty: 9
Lokalizacja: Kraków
Post Proch rakietowy - świszczący
Nikt w tym dziale nie poruszył tematu o prochu świszczącym.Dobrze nadaje się do fajerwerków lotnych.Odpalony daje mocny świst.Wykorzystać go można również w rakietach. Przygotowaną mieszankę
KClO4 - Nadchloran potasu 67%
C6H5COONa - Benzoesan Sodu 29%
FeO - Tlenek żelaza 1%
wazelina 3%
lekko ubijamy i wkładamy do silnika.Odpalamy zwykłym lontem (np. Visco).
Mieszanina ta wykorzystywana jest w tanich rakietkach z bazarku, co lecą w górę dając głośny świst.Jednak posiadają jeszcze papierowe oddzielenie za którym kryję się proch czarny (lub inna mieszanina) z dodatkiem kul iskrzących.
Pozdrawiam miłej zabawy :twisted:

_________________
Póki co tylko teoretycznie :)


Ostatnio edytowano 12 sty 2008, o 23:59 przez Michal5000, łącznie edytowano 1 raz



12 sty 2008, o 22:39
Zobacz profil
Zasłużony dla forum
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 wrz 2006, o 18:25
Posty: 149
Lokalizacja: Świętokrzyskie
Post 
WItam
tylko że kiedy przy naszym silniku będzie dysza, wtedy nie będzie świszczec :)

_________________
Obrazek


12 sty 2008, o 23:05
Zobacz profil

Dołączył(a): 7 sty 2008, o 21:53
Posty: 9
Lokalizacja: Kraków
Post 
Pomylka chodzilo mi o zbiornik silnika :) Juz poprawione.

_________________
Póki co tylko teoretycznie :)


13 sty 2008, o 00:00
Zobacz profil
**
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 5 sty 2007, o 23:44
Posty: 179
Lokalizacja: z Probówki xD
Post 
Ale o świszczale już było może nie w rakietach ale było i to dużo ...


13 sty 2008, o 01:08
Zobacz profil

Dołączył(a): 2 lip 2008, o 13:17
Posty: 4
Post 
A dlaczego te małe rakietki z bazarku nie mają dyszy?


2 lip 2008, o 14:48
Zobacz profil
***
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 4 cze 2006, o 20:19
Posty: 1039
Lokalizacja: Warszawa
Post 
zapomnieli zamontowac :roll:


2 lip 2008, o 16:50
Zobacz profil
Post 
Cytuj:
zapomnieli zamontowac Rolling Eyes

:lol:
Tak na prawdę to ta mieszanka związku organicznego i jednego z najsilniejszych utleniaczy nieorganicznych spala się w tak niesamowitym tempie, że gdybyś dał dyszę, to byś tylko usłyszał huk... chociaż, jeśli to jest "Świstak" ze strzałem to mogą być i dwa strzały :) Streszczając sprawę: mieszanka wrażliwa jak jasny gwint! Nie należy ubijać na sucho, odpalona luźno - strzał lub szybkie spalenie się, zależy od jakości mieszanki, a z tymi kulkami iskrzącymi :szok: ?? coś mi się nie wydaje... przecież dodatek pyłów metali typu Al, Fe może już dawać iskry, ale prawdopodobnie zwiększać wrażliwość.
Pozdrawiam i... żółwik :)

PS: Poszukaj tematu i znajdź pożądaną wiedzę na temat tej mieszaniny dwu- lub trzyskładnikowej :D


2 lip 2008, o 23:03
****
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 lut 2007, o 21:56
Posty: 248
Lokalizacja: chसार गते:vorte१५, x१८,:sla(41hue:PERC)pnea:d२ -१t
Post 
żółwik napisał(a):
Streszczając sprawę: mieszanka wrażliwa jak jasny gwint! Nie należy ubijać na sucho, odpalona luźno - strzał lub szybkie spalenie się, zależy od jakości mieszanki, a z tymi kulkami iskrzącymi :szok: ?? coś mi się nie wydaje... przecież dodatek pyłów metali typu Al, Fe może już dawać iskry, ale prawdopodobnie zwiększać wrażliwość.

Mieszanina świszcząca oparta na KClO4 i C6H5COONa nie jest aż tak wrażliwa, pomyliłeś chyba z chloranem(V). Z "kulkami iskrzącymi", chodziło mu o gwiazdki.


3 lip 2008, o 10:16
Zobacz profil
*
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 5 cze 2007, o 08:10
Posty: 248
Post 
Ja już używam od znacznego czasu "fotoświszczałki" znanej na Piroportalu jako Foto-SSA. Używam jej do petard, do rakietek jeszcze nie próbowałem. Mój kolega mówił że upchnął trochę tego do rurki z długopisu to go goniło przez parę metrów... Bo nie zabezpieczył przed odlotem. A miała to być albo petarda, albo "gwizdek". Aha właśnie, skład mojej wersji mieszanki to:
70% chloran potasu KClO3
20% benzoesan sodu C6H5COONa
10% pył aluminiowy
Mieszanka nie jest aż tak wrażliwa na tarcie i uderzenia, jednak znacznie bardziej wrażliwa niż np. proch czarny. Jest jednak niemożebnie wrażliwa na ogień. Myślę że niewrażliwość na tarcie jest spowodowana tym że benzoesan sodu jest taki jakby "puszysty". Dzięki tej samej właściwości mieszanka ta łatwo się prasuje i znacznie można zmniejszyć jej objętość.
Przy okazji warto wspomnieć że mieszanka ta pobudzona spłonką detonuje, więc jest MWK. Ale niech nikt nic nie mówi o tym zastosowaniu, bo tu nie wolno mówić o MWK.

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=oHg5SJYRHA0

MAM CIĘ!


3 lip 2008, o 16:57
Zobacz profil

Dołączył(a): 21 wrz 2008, o 18:46
Posty: 7
Lokalizacja: Z za rogu.
Post 
żółwik napisał(a):
... mieszanka wrażliwa jak jasny gwint! Nie należy ubijać na sucho...


Nadchloran jest stabilniejszy od chloranu i w praktyce nie ma problemu z prasowaniem, pod warunkiem, że prasuje się imadłem (powoli) a nie stuka młotkiem.

_________________
poco pisac poprawnje?

.


22 wrz 2008, o 20:59
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 10 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..