Odpowiedz w wątku  [ Posty: 96 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona
Alkohole i fenole 
Autor Wiadomość
***
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 lip 2004, o 16:22
Posty: 243
Post 
Chlorek wapnia możesz dodać, albo sód metaliczny;) A później destylacja


5 lut 2005, o 14:28
Zobacz profil

Dołączył(a): 10 lis 2003, o 12:20
Posty: 34
Post 
sód reaguje z alkoholami tworząc alkoholany wiec sód odradzam a to z cuso4 widziałem kiedys w jakiejs ksiażce dla majsterkowiczów.


5 lut 2005, o 14:44
Zobacz profil
Post 
CuSO4 nadaje sie ale nie destylowac z nadniego (takim sposobem mozna odwadniac hydraty soli ) tylko go przesaczyc , a nastepnie oddestylowac.
Inne rozwiazaniem jest azeotropowa destylacja spirytusu z benzenen i "woda".
A co do CaCl2 moim zadniem nie wypali z takiego samego powodu co CuSO4 i dobrej rozpuszzcalnosci jego w etanolu , metoda z sodem nie jest zla ale czy sie oplaca ?


5 lut 2005, o 14:49
***
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 lip 2004, o 16:22
Posty: 243
Post 
Tu nie chodzi żeby Cacl2 rozpuszczało się w alkocholu, tu chodzi o to że Cacl2 pochłonie wodę z która znajduje się w alkocholu 96%


5 lut 2005, o 14:51
Zobacz profil
Post 
Ale chyba Gargon chyba niechce alkoholu bezwodnego z chlorkiem wapnia ?
Tylko czysty etanol . A odwadniajac go CaCl2 nie uzyskasz 99.9% etanolu ze wzgledu na nie mozliwosc usuniecia CaCl2 z etanolu .


7 lut 2005, o 13:57
PROFESJONAŁ

Dołączył(a): 27 lip 2004, o 22:00
Posty: 755
Lokalizacja: From beyond
Post 
Gargon napisał(a):
mam pytanie , chcialbym odwodnic al.etylowy do 99,9% myslalem ze mozna by wsypac bezwodny CuSO4 do spirytusu i powoli oddestylowac .jak znacie inny sposob napiszcie


Destylacja znad Mg aktywowanego jodem - to metoda powszechnie stosowana w laboratoriach do odwadniania alkoholi.

_________________
Podczas stosunku do rzeczywistości mam problemy z erekcją ;-)


7 lut 2005, o 17:34
Zobacz profil
***
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 lip 2004, o 16:22
Posty: 243
Post 
acetate napisał(a):
Ale chyba Gargon chyba niechce alkoholu bezwodnego z chlorkiem wapnia ?
Tylko czysty etanol . A odwadniajac go CaCl2 nie uzyskasz 99.9% etanolu ze wzgledu na nie mozliwosc usuniecia CaCl2 z etanolu .

No to destylacja! Z chlorkiem wapnia, tylko szsczelna aparaturę musisz mieć żeby wilgoci nie pochłonoł etanol;)


7 lut 2005, o 21:18
Zobacz profil
*****
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 lut 2005, o 23:04
Posty: 32
Lokalizacja: Łódź
Post 
Bardzo kusząca jest droga otrzymywania alkoholi-zwłaszcza tych egzotycznych drogą kwas(redukcja)---->alkohol ale to nie są metody nadające się do domowego laboratorium :roll: .Heh pewnie zaraz mi ktoś wyjedzie z jakąś metodką rodem z Rhodium i to jest właśnie fajne w chemii organicznej że ile byśmy nie wiedzili to zawsze znajdzie się jakiś sposób którego istnienia nie podejrzewaliśmy :lol:


3 mar 2005, o 14:17
Zobacz profil
@GŁÓWNY MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 mar 2004, o 19:11
Posty: 1171
Lokalizacja: Warszawa
Post 
Owszem to kusząca metoda ale weź kup LAH (LiAlH4) bo on do tego służy, jak go dostaniesz za 250 zł za 100 g to jest tanio.

Ogólnie etanol ultra-bezwodny robi się właśnie poprzez destylację znad Mg + I2 - tworzy się nierozpuszczalny etanolan magnezu. Taki etanol ma około 0,01% lub mniej wody. Osuszanie CaCl2 daje niewiele, już lepiej CaO - otrzymuje się 99% etanol. Pozostałe środki są mało skuteczne.

_________________
Siła to ostateczność, do której uciekają się nieudolni.
Obrazek


4 mar 2005, o 22:10
Zobacz profil
@GŁÓWNY MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 mar 2004, o 19:11
Posty: 1171
Lokalizacja: Warszawa
Post 
Jest pewna rzecz...
Tchemik czy jesteś 100% pewien że tam ma być propan? jeśli tak to w jaki sposób on reaguje :/
Gdyby był propen to wszystko się wyjaśnia bo tworzy się kompleks pi węglowodoru z AlCl3, który następnie alkiluje pierścień ale jak ma reagować propan nie mam pojęcia :?

_________________
Siła to ostateczność, do której uciekają się nieudolni.
Obrazek


19 kwi 2005, o 23:33
Zobacz profil

Dołączył(a): 10 lis 2003, o 12:20
Posty: 34
Post 
Może odgrzeje troche kotleta ale dobra tam. Mam pytanie czy dobra metoda to odwodnienie siarczkiem glinu i destylacja etanolu ? Bo wiadomo Al2S3 + 6H2O -> 2 Al(OH)3 + 3H2S


9 wrz 2005, o 17:34
Zobacz profil
*****
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 9 cze 2005, o 16:19
Posty: 304
Lokalizacja: Suchedniów, Poland
Post 
Jest jeszcze jakaś metoda z benzenem, ale nie pamiętam w tej chwili dokładnie:)
Może pogooglajcie? ;)


9 wrz 2005, o 20:48
Zobacz profil
@GŁÓWNY MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 mar 2004, o 19:11
Posty: 1171
Lokalizacja: Warszawa
Post 
Siarczek glinu to chyba nie jest najlepsze wyjście, poza tym ten H2S... Udusisz się.

Z benzenem jest destylacja azeotropowa - dodaje się do alkoholu trochę benzenu i destyluje, najpierw przechodzi (chyba) nadmiar benzenu, potem benzen + woda, potem benzen + etanol + woda a na końcu czysty etanol. Ta metoda jest opisana w Voglu.

_________________
Siła to ostateczność, do której uciekają się nieudolni.
Obrazek


11 wrz 2005, o 19:53
Zobacz profil

Dołączył(a): 10 lis 2003, o 12:20
Posty: 34
Post 
wiem ze trzeba odprowadzać h2s więc robił bede na dworze zadam etanol siarczkiem, wystawie na dwór i odczekam az przereaguje i potem oddestyluje też na powietrzu(bo h2s bedzie rozpuszczony w etanolu chyba) tylko pytam sie czy przypadkiem nie powstanie mi tiol z tego całego etanolu bo bedzie kicha.


11 wrz 2005, o 20:14
Zobacz profil
@GŁÓWNY MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 mar 2004, o 19:11
Posty: 1171
Lokalizacja: Warszawa
Post 
Jeśli zrobisz to na powietrzu, to po odwodnieniu etanol i tak wiągnie wilgoć z powietrza, a chyba nie o to ci chodzi...

_________________
Siła to ostateczność, do której uciekają się nieudolni.
Obrazek


11 wrz 2005, o 20:18
Zobacz profil

Dołączył(a): 10 lis 2003, o 12:20
Posty: 34
Post 
heh w sumie prawda, ale zawsze mimo jaka destylacja to bedzie ssało wode z powietrza(w mniejszym lub większym stopniu).
A i jeszcze jedno czy propanol ten taki do czyszczenia obwodów drukowanych jest w miare bezwodny czy jest to cos ala 70%?


11 wrz 2005, o 20:33
Zobacz profil
@GŁÓWNY MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 mar 2004, o 19:11
Posty: 1171
Lokalizacja: Warszawa
Post 
Tak ten do czyszczenia obwodów i optyki jest bezwodny, przecież gdyby zawierał wodę to byłyby spięcia :D

_________________
Siła to ostateczność, do której uciekają się nieudolni.
Obrazek


12 wrz 2005, o 18:20
Zobacz profil
Post 
Tweenk napisał(a):
Ogólnie etanol ultra-bezwodny robi się właśnie poprzez destylację znad Mg + I2 - tworzy się nierozpuszczalny etanolan magnezu. Taki etanol ma około 0,01% lub mniej wody. Osuszanie CaCl2 daje niewiele, już lepiej CaO - otrzymuje się 99% etanol. Pozostałe środki są mało skuteczne.


0,01% to chyba nie jest ultra, co najwyżej cz.d.a.

AFAIK jednak długotrwałą powolną (może wielokrotną) destylacją znad b. suchego CuSO4 można uzyskać ultra-bezwodny... gdzieś kiedyś na hive były szczegóły, ktoś pamięta? Nie wiem, czy czasami CuSO4 nie był czymś aktywowany...

Poza tym jest jeszcze metoda destylacji nad sodem oraz nad NaH... Znacie szczegóły?


17 lis 2005, o 11:46
Post 
a tam do syntezy to nie powinien byc jakiś chlorek propylu
a na labie organicznej takie różne rzeczy sie robi zeby otrzymac alkochol że szkoda słow.
A mi brakuje tu tylko syntezy laboratoryjnej fenolu z benzenu przez sulsonowanie a potem stapianie z NaOH w przegrzanej parze


24 gru 2005, o 20:02
Post 
Cytuj:
mam pytanie , chcialbym odwodnic al.etylowy do 99,9% myslalem ze mozna by wsypac bezwodny CuSO4 do spirytusu i powoli oddestylowac .jak znacie inny sposob napiszcie

Po co? Wystarczy zwykła destylacja. Etanol jest bardzo lotny. Paruje więc szybciej, niż woda.


9 sty 2006, o 11:13
@GŁÓWNY MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 mar 2004, o 19:11
Posty: 1171
Lokalizacja: Warszawa
Post 
assasinator napisał(a):
Wystarczy zwykła destylacja.

Za chwilę już nie wytrzymam :evil:
Przeczytałeś temat? To nie pisz siana tylko przeczytaj.

_________________
Siła to ostateczność, do której uciekają się nieudolni.
Obrazek


9 sty 2006, o 14:41
Zobacz profil
**
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 lut 2006, o 23:27
Posty: 127
Lokalizacja: Chorzów Batory
Post 
Anonymous napisał(a):
mam pytanie , chcialbym odwodnic al.etylowy do 99,9% myslalem ze mozna by wsypac bezwodny CuSO4 do spirytusu i powoli oddestylowac .jak znacie inny sposob napiszcie


Jeżeli chcesz otrzymać alkohol o takim stężeniu, możesz spróbować związać wodę chemicznie (np. tlenkiem wapnia CaO), albo też wykorzystać inny, sprytny chwyt. Dodanie do spirytusu rektyfikowanego odpowiedniej ilości benzenu lub toluenu powoduje powstanie tzw. azeotropu trójskładnikowego, zawierajacego etanol, wodę i benzen lub toluen. Temperatura wrzenia takiego azeotropu (64,9*C w przypadku benzenu i 74,4*C w przypadku toluenu) jest niższa od temperatury wrzenia zarówno czystych składników mieszaniny, jak i mozliwych azeotropów podwójnych. Dlatego też jako pierwszy oddestyluje azeotrop podwójny z całą ilością wody i dodanego węglowodoru, a pozostanie czysty etanol :wink: .


1 mar 2006, o 00:12
Zobacz profil
Post phenol Stokes diameter
Mam pytanie (takie laika, gdyz moja domena jest mokroelektronika, a pewne informacje sa mi potrzebne do modelu, nad ktorym wlasnie pracuje).

Od kilku dni szukam informacji o "phenol Stokes diameter", czyli de facto rozmiarach czasteczki fenolu. Jak do tej pory udalo mi sie znalezc wiele, ale nie to, czy ktos moglby mi pomoc?

Parametr ten jest mo potrzebny do zbudowania modelu alternatywnego, do to tego, ktory juz mam i do porownania z danymi pomiarowymi.

Bylbym bardzo wdzieczny za szybka odpowiedz.


5 maja 2006, o 15:28

Dołączył(a): 3 kwi 2006, o 20:44
Posty: 108
Lokalizacja: krak
Post 
etanol można odwodnić za pomocą sodu- z czym jeden z was się nie zgadzał- w końcu mechanizm jest identyczny jak z nagnezem. co do azeotropu to ważne są proporcje- niestety trzeba dość dużo benzenu użyć- chyba nawet 20% vetanolu no i długo się to obrabia pozatym ja zobaczycie na skład azeotropu to widać że duużo faktycznie tego wychodzi. najlepiej z magnezem


9 maja 2006, o 11:53
Zobacz profil
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2 kwi 2005, o 17:37
Posty: 202
Lokalizacja: Radom
Post 
sodu nie można użyć, gdyż z etanolem daje alkoholan, dodatkowo wydziela się łątwo palny wodó. Poza tym z CaCl2 tworzy związki addycyjne, podobnie zresztą jak z wodą:CaCl2 + 5H2O --> CaCl2*5H2O
CaCl2 + 5C2H5OH --> CaCl2*5C2H5OH. Jeśli już to destylacja znad CaO - tanio i pewnie

_________________
Obrazek


9 maja 2006, o 14:05
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 96 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
cron
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..