Otrzymywanie kwasu siarkowego (VI)

Inorganic chemistry. Tematy z zakresu chemii nieorganicznej.

Moderator: #Chemia

Otrzymywanie kwasu siarkowego (VI)

Postprzez look » 11 lut 2018, o 21:08

Cześć!

Jestem nowy i wypada krótko się przedstawić, nazywam się Łukasz, do chemii wracam po latach.
Moje pierwsze pytanie dotyczy jednego z filmów. Prezentuje on ciekawą (przynajmniej dla mnie) metodę otrzymywania H2SO4. Ponieważ brakuje mi tego odczynnika i mam problem z jego zakupem, chciałbym spytać, jak oceniacie tę metodę?
Czy przyniesie ona sensowny rezultat?

https://www.youtube.com/watch?v=dIOB7RoWH-8&t=111s

Z góry dzięki :)
look

Re: Otrzymywanie kwasu siarkowego (VI)

Postprzez CWIN » 18 lut 2018, o 23:49

Jest to nadtlenek wodoru, na filmie użyto odczynniki o nieznanym stężeniu. Najłatwiej dostać wodę utlenioną ale ma tylko 3%, czasami w drogeriach można kupić 30% perhydrol, tylko uważaj zostawia białe, pieczące plamy na skórze (schodzą po kilku godzinach).

Co do metody to moim zdaniem nieopłacalna, kwas siarkowy jest tani, poszukaj w internecie, ew. można zatężyć elektrolit.
I mam nadzieje że za tego posta nie dostanę warna :P
CWIN

Postprzez Maqkuee » 5 kwi 2018, o 17:48

CWIN napisał(a):Jest to nadtlenek wodoru, na filmie użyto odczynniki o nieznanym stężeniu. Najłatwiej dostać wodę utlenioną ale ma tylko 3%, czasami w drogeriach można kupić 30% perhydrol, tylko uważaj zostawia białe, pieczące plamy na skórze (schodzą po kilku godzinach).

Co do metody to moim zdaniem nieopłacalna, kwas siarkowy jest tani, poszukaj w internecie, ew. można zatężyć elektrolit.

Tyle że kwas siarkowy używa się do produkcji narkotyków: https://pl.wikipedia.org/wiki/Kwas_siar ... e_w_Polsce

Poza tym na początku tworzenie własnoręcznie np: kwasu siarkowego(VI) sprawia ogromną frajdę i daje wiele satysfakcji :P
Maqkuee

Postprzez Xyzabc » 7 kwi 2018, o 12:49

Stężenie h2so4 zależy pewnie od stężenie h2o2
Xyzabc

Postprzez mrtimelord007 » 11 maja 2018, o 20:31

Ogólnie to wszystko zależy od tego jak bardzo chcemy mieć stężony ten kwas. Zrobienie w domu 98% kwasu siarkowego jest dość ciężkie i dość niebezpieczne (destylacja). Według mnie używanie perhydrolu do produkcji kwasu (w domowych warunkach) nie jest zbyt opłacalne, ponieważ perhydrol jest znacznie trudniej dostępny niż kwas siarkowy.
Wiem, że nic nie wiem.
mrtimelord007

Powrót do Chemia Nieorganiczna