Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ] 
NaOH z NaCl 
Autor Wiadomość
Post NaOH z NaCl
Witam!
Jakich elektrod uzyc do elektrolizy NaCl w stezonym r-rze wodnym do otrzymania w miare czystego NaOH (tzn. bez zadnych produktow pobocznych)?


12 mar 2005, o 19:51
@ADMINISTRATOR

Dołączył(a): 10 gru 2003, o 00:09
Posty: 735
Lokalizacja: Warszawa
Post 
Cytuj:
produktow pobocznych


Chyba ubocznych :D
A co do elektrod... Grafitowe.

Pozdrawka
Tchemik

_________________
Obrazek
Tchemik.Pl


12 mar 2005, o 20:44
Zobacz profil
Post 
hmm... a jak oddzielic NaOH od NaCl? w sumie obie sa niezle rozpuszczalne w wodzie...
EDIT: bo chyba caly nacl nie przereaguje (?)


12 mar 2005, o 22:02
@GŁÓWNY MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 mar 2004, o 19:11
Posty: 1171
Lokalizacja: Warszawa
Post 
Jak długo będziesz to robić to cały. Można oddzielić przez krystalizację frakcyjną - przy odparowywaniu roztworu wydzieli się NaCl, a następnie roztwór przybierze konsystencję syropu (jest wtedy skrajnie żrący i odparowywanie trzeba przeprowadzać w metalowej misce, po szkło wyżre - alkalia niszczą szkło). Odsączasz wtedy NaCl przez gazę a resztę grzejesz aż otrzymasz stop NaOH, który kruszysz na grudki (w rękawiczkach) i umieszczasz w szczelnie zamkniętym słoiku.

_________________
Siła to ostateczność, do której uciekają się nieudolni.
Obrazek


12 mar 2005, o 23:17
Zobacz profil
*******

Dołączył(a): 17 sty 2005, o 11:05
Posty: 375
Lokalizacja: katowice
Post ...........
EEhhh bzdury piszecie..;) bez zastosowania przepony to wyzej podana metoda jest swietna reakcja na roztwor podchlorynu a dalej chloranu..;) jak to ma byc male doswiadczenie to jako przepona nadaje sie dobrze wyczyszczona z warstwy bialka skorupka jaja kurzego a jak na wieksza skale to uzywa sie brezentu, tektury, cementu z sola (pozniej ta sol sie wyplukuje i powstaje przepona polprzepuszczalna) no ale moim zdaniem to juz lepiej ca(OH)2 + soda oczyszczona (poddana kalcynowaniu) aczkolwiek nie wiem w czym chcialbys zatezac r-r wodorotlenku gdyz zwykla stal bardzo ladnie rdzewieje pod wplywem goracego wodorotlenku a szklo sie rozpuszcza....


12 mar 2005, o 23:36
Zobacz profil
Post 
hmm... to jeszcze takie pytanie :D
jak juz robic ten NaOH to moze by wykorzystac powstajacy Cl2 i H2.
jesli bym zrobil elektrolize NaCl w rurce U i odprowadzal bym gazy wezykami do polaczenia gdzie nastepowala by reakcja (pobudzona swiatlem) Cl2 + H2 -> 2HCl. dalej odprowadzal bym HCl(g) do pluczki i otrzymal bym HCl(aq).

jednak mam pewnie watpliwosci. czy reakcja Cl2 + H2 nie bedzie zbyt burzliwa, czy wydzielanie gazow nie bedzie zbyt wolne i tym samym czy uda sie zachowac ich wlasciwy kierunek przeplywu... no niewiem

jak myslicie, zadziala to?


13 mar 2005, o 17:51
Post 
Wiesz tak sie składa że mam taki sam problem bo tak w ogóle to wodoru powstaje od ch...ja a chloru tak jakoś mało
A i tak w ogóle Tweenk napisał "i umieszczasz w szczelnie zamkniętym słoiku" od kiedy NaOH trzymamy w szklanych słoiczkach!!!!???? to przecież głupota bo NaOH reaguje ze szkłem i przechowujemy go w plastikowych buteleczkach!!!!


13 mar 2005, o 23:18
*******

Dołączył(a): 17 sty 2005, o 11:05
Posty: 375
Lokalizacja: katowice
Post ........
Malo chloru ci sie wydziela bo jesli jeszce nie zastosowales elektrod weglowych to po prostu chlor reaguje z twoja elektroda po 2 duzo lepiej rozpuszcza sie w wodzie niz wodor po 3 reagujac z wodorotlenkiem (jesli jescze nie dales przepony) zamienia sie w podchloryn i nie uchodzi z roztworu..;)

I jeszce powinienes zastosowac zasilacz o dosyc duzej wydajnosci pradowej oraz odpoweidnio duze elektrody (przy anodzie z olowiu ok 50cm2 i katodzie z drutu 15cm 2,5mm2) odleglosc miedzy elektrodami ok 2cm udalo mi sie uzyskac przeplyw pradu 0,8A przy napieciu 7v czyli niewiele (r-r soli byl nasycony) wychodzi na to ze wcale nietak latwo wykozystac pelna moc transformatora, trafo mam ok 120w czyli powinno przy tym napieciu wytrzymac 7*X=120 x=17A


14 mar 2005, o 11:42
Zobacz profil
Post 
Cytuj:
A i tak w ogóle Tweenk napisał "i umieszczasz w szczelnie zamkniętym słoiku" od kiedy NaOH trzymamy w szklanych słoiczkach!! to przecież głupota bo NaOH reaguje ze szkłem i przechowujemy go w plastikowych buteleczkach!!

eee.. tam,, reaguje, ale woolno :) no chyba że stopiony :) ... na uniwerku (u mnie) to wogóle nie wiedzą co to plastyk chyba :lol: większość w szklanych czy parafinowanych słojach prechowują....
-rozpuszczasz troche parafinki w benzynie, obmywasz roztworem słoik, i czekasz aż benzynka odparuje - [np. do HF etc.]


14 mar 2005, o 17:46
Post 
Pewno, w szkle i tyle.


14 mar 2005, o 18:31
Post 
hmm... przy "testowej" elektrolizie (na grafitowych elektrodach) na oko wodoru powstaje tyle samo co chloru.... dzis moze sproboje zrobic troche Cl i H, zmieszam i zobacze czy zareaguje


14 mar 2005, o 19:18
*******

Dołączył(a): 17 sty 2005, o 11:05
Posty: 375
Lokalizacja: katowice
Post .....
A jesli chodzi o pobudzenie reakcji fotonami nie zalecam... gdyz reakcja zachodzi lancuchowo no i w kosekwencji mamy bumm.;) juz lepiej spalac wodor w atmosferze chloru z ta fotochemiczna inicjacja sam kiedys probowalem i mi sie nie udalo (tzn woreczek wypelniony ta mieszanka dalem na slonce) tak wiec zalecal bym normalne spalanie...


14 mar 2005, o 20:38
Zobacz profil
Post 
Dobrze mówisz, łańcuchowa reakcja rodnikowa.


14 mar 2005, o 21:40
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 13 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..