Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ] 
Właściwości fizyczne wody 
Autor Wiadomość
@ADMINISTRATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 paź 2003, o 18:57
Posty: 1246
Post Właściwości fizyczne wody
Witam

moze mi ktos napisać wszystkie znane właściwosci fizyczne wody? oprocz tego co w wyszukiwarkach i to co popularnie znane.

_________________
Obrazek


18 mar 2005, o 21:17
Zobacz profil
Post 
Tzn. o co Ci chodzi?? Gęstość, lepkość, ciepło właściwe, współczynnik przewodzenia ciepła itp.??


18 mar 2005, o 21:20
@ADMINISTRATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 paź 2003, o 18:57
Posty: 1246
Post 
chodzi mi o wszystkie (oczywiscie w mozliwy sposobm przekladu) znane wlasciwosci wody, nie qwazne czy gestosc, temepratur, lepkosc etc, tylko wszystko co wiecie ;)

_________________
Obrazek


18 mar 2005, o 21:22
Zobacz profil
Post 
Dobra, tylko każde ciało fizyczne można określać za pomocą jego własności takich jak lepkość, gęstość itp. których to wartości zmieniają się w funkcji temperatury, więc czy chodzi o tabele tych własności w zależności od temperatury, czy po prostu o wypisanie powiedzmy 6 parametrów dla wody dla danej temperatury?? Jeżeli w ten sposób, to raczej nie będzie mieć to zastosowania :wink:


18 mar 2005, o 21:25
@ADMINISTRATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 paź 2003, o 18:57
Posty: 1246
Post 
1. tak wiem ze jest zalezne, ale to np. przykaldowo gestosc w 100*C.
2. Przydatne bo kumpel pisze jakas tam prace w technikum i zbiera wsyzstkie wł fiz. wody., tak wiec juz wiecie o co ho ? cos takeigo jak, np. w wikipedi:

Cytuj:
Temperatura topnienia pod ciśnieniem 1 atm: 0°C = 273,15 K
Temperatura wrzenia pod ciśnieniem 1 atm: 100°C = 373,15 K
Gęstość w temperaturze 4°C: 1 kg/l.
Temperatura krytyczna: 374°C = 647,15 K
Ciśnienie krytyczne: 220,6 atm = 22.35 MPa

_________________
Obrazek


18 mar 2005, o 21:30
Zobacz profil
Post 
Przydatne tylko do jakiejś pracy, a nie w zastosowaniach. Tabela o jakiej mówię by była przydatna, tzn. podająca rożne parametry w funkcji temperatury np co 10 deg C w zakresie od 0-100 deg C. Wiem, bo sam z takich korzystałem, jak liczyłem swojego czasu wymiennik ciepła. Właśnie takie tabele mają zastosowanie dla inżynierów chemików.


18 mar 2005, o 21:34
@ADMINISTRATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 paź 2003, o 18:57
Posty: 1246
Post 
a amsz te tabele gdzie na kompie?

_________________
Obrazek


18 mar 2005, o 21:36
Zobacz profil
Post 
Niestety nie. Tabele są w książce prof. inż. T. Hoblera "Ruch ciepła i wymienniki" oraz w materiałach pomocniczych dla inżynierów chemików. Myślę, że na każdej Politechnice są ludzie, którzy piszą skrypty zawierające m.in. takie tabele.


18 mar 2005, o 21:40
Post 
Malutki, znalazłem na necie bardzo podobną tabelę do tej, co używałem. Link: http://wipos.p.lodz.pl/baza/03-11.html


18 mar 2005, o 22:12
Post Właściwości wody
W.łaściwości wody :
1 Woda posiada wysokie ciepło właściwe
2 Jest doskonałym rozpuszczalnikiem
3 Cząsteczka wody jest dipolem
4 W temperatyrze 4 stopni C ma najwiekszą gęstość a najmniejszą objętość
5 Woda występuje we wszystkich stanach skupienia i ulega wszystkim przemianom fazowym
6 temp wrzenia 100 st C temp topnienia 0 st C


Tylko nakreśliłem zagadnienia. Gdyby potrzebne były szczegóły chętnie pomogę. Ukończyłem technikum o specjalnosci uzdatnianie wody i oczyszcz ścieków. i o wodzie miałem na okrągło :?

Pozdrawia Damian


2 lip 2005, o 23:26
@GROŹNY WOŹNY
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 lip 2004, o 14:23
Posty: 389
Lokalizacja: CLK KGP
Post Re: Właściwości wody
torus napisał(a):
4 W temperatyrze 4 stopni C ma najwiekszą gęstość a najmniejszą objętość

to chyba wynika samo z siebie ze przy najwiekszej gestosci ma najmniejsza objetosc chyba ze podczas tygodnia w ktorym znajdowalem sie z dala od cywilizacji ( :) ) wymyslono jakas nowa fizyka :wink:

_________________
"dostałeś ostrzeżenie. trzy ostrzeżenia to ban. czytaj regulamin i używaj przeglądarki. witaj na forum"


3 lip 2005, o 11:59
Zobacz profil
Post Re: Właściwości wody
pessos napisał(a):
torus napisał(a):
4 W temperatyrze 4 stopni C ma najwiekszą gęstość a najmniejszą objętość

to chyba wynika samo z siebie ze przy najwiekszej gestosci ma najmniejsza objetosc chyba ze podczas tygodnia w ktorym znajdowalem sie z dala od cywilizacji ( :) ) wymyslono jakas nowa fizyka :wink:



Może to oczywiste ale właśnie ta właściwość wody ma ogromne znaczenie dla życia ryb w zbiornikach wodnych. Podczas zimy na dnie zbiornika znajduje się woda o temp 4 st C ( największej gęstości) dzieki czemu może istnieć życie biologiczne . :wink:


3 lip 2005, o 15:38
@GROŹNY WOŹNY
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 lip 2004, o 14:23
Posty: 389
Lokalizacja: CLK KGP
Post 
eee cos nie bardzo kapuje zawsze myslalem ze to dzieki temu ze woda nie zamarza na dnie (glebszych) zbiornikow poniewaz lod sam w sobie jest w miare dobrym izolatorem ciepła o sniegu ktory czesto mu towarzyszy nie wspomne i wlasnie dlatego do zamrozenia calego zbiornika wodnego o glebokosci powiedzmy 10m potrzeby mrozow zedu ponizej -20 przez conajmniej pol roku albo i dluzej ale co sie bede rozpisywal ;) jedno proste zdanie na dnie zbiornika wodnego jest nie ma wody tylko podloze typu muł lub cos w tym stylu :P (joke) a na serio to na dnie i w jego okolicy jest zawsze najwieksza gestosc (mozliwa dla danych warunkow) z powodu cisnienia wywieranego przez sam slup wody i faktu ze owo cisnienie nie pozwala na zamarzniecie wody w zimie ktora krzepnie jak wiadomo ponizej 0*C a jak sam wspomniales owo max "RO" jest w 4*C czyli niejako ciśnienie ogrzewa nam wode :idea: i tu sie chyba zgodzimy ?? :wink:

_________________
"dostałeś ostrzeżenie. trzy ostrzeżenia to ban. czytaj regulamin i używaj przeglądarki. witaj na forum"


3 lip 2005, o 22:32
Zobacz profil
*****

Dołączył(a): 30 mar 2005, o 00:27
Posty: 279
Post 
Z tym wpływem ciśnienia to lekka przesada: obniżenie temp. krzepnięcia wynosi 0,007stop. na jedną atmosferę (ok. 10m słupa wody).
Ciekawe, że powyżej chyba 200MPa krzepnięcie wody "normalnieje" tzn. temp. krzepnięcia rośnie z ciśnieniem i przy 4500MPa wynosi 190stopni.


4 lip 2005, o 00:01
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 14 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..