Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 
Siarczek sodu? 
Autor Wiadomość
Post Siarczek sodu?
Witam Wszystkich!

Może ktoś spotkał się z problemem krystalizacji 10% r-ru siarczku sodu??
Interesuje mnie czym można go rozpuścić (przepłukać) bez rozbierania całej instalacji rurek (z powodu zapachu oczywiście, chciałabym tego uniknąć) ?? :(

Dziękuję za każdą pomoc :)


21 mar 2005, o 22:34
@GŁÓWNY MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 mar 2004, o 19:11
Posty: 1171
Lokalizacja: Warszawa
Post 
?????
Zadaj swoje pytanie bardziej konkretnie bo w tej formie za Chiny go nie rozumiem. Chcesz przepłukać roztwór czy rurki? I do czego te rurki :?

_________________
Siła to ostateczność, do której uciekają się nieudolni.
Obrazek


22 mar 2005, o 10:41
Zobacz profil
*******
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 lis 2004, o 17:07
Posty: 235
Post 
Koleżanka używała 10% r-ru Na2S i pyta, czy komuś już taki roztwór w aparaturze wykrystalizował..
Mam doświadczenia.. ale niestety tylko z 15% roztworem! :-)
A poważnie, przecież przepłukaj układ wrzątkiem, siarczek sodu dobrze rozpuszcza się w gorącej wodzie.
Przed rozebraniem aparatury przepłukaj kilkukrotnie zimną wodą, żeby jako tako rozpuścić resztki H2S.


22 mar 2005, o 14:08
Zobacz profil
Post 
Tam gdzie jest ta instalacja nie ma możliwości podłączenia ani przyniesienia gorącej wody a wrzątku tym bardziej :(

Jednak bardzo dziękuję za odpowiedź :)


22 mar 2005, o 17:32
Post 
mala_1310 napisał(a):
Tam gdzie jest ta instalacja nie ma możliwości podłączenia ani przyniesienia gorącej wody a wrzątku tym bardziej :(

Jednak bardzo dziękuję za odpowiedź :)


Można spytać, co to za instalacja??


22 mar 2005, o 17:55
*******
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 lis 2004, o 17:07
Posty: 235
Post 
Rozumiem, że ze względu na wielkość instalacji w grę nie wchodzi podgrzanie w czajniku elektrycznym..
Próbuj zimną wodą - w tej też się jako tako rozpuszcza. Musisz jednak uwzględnić dużą ilość popłuczyn i ich ewentualny zapach.
Wydaje mi się, że to najrozsądniejszy (=najtańszy) sposób.


22 mar 2005, o 19:23
Zobacz profil
Post 
Niestety obowiązuje mnie tajemnica służbowa i nie mogę powiedzieć gdzie się znajduje taka instalacja. Służy ona do oczyszczania wody z metali ciężkich i ilość ścieków ani ich zapach nie jest przeszkodą. Jednak zimną wodą już próbowałam i na tak ograniczonej powierzchni, jaką jest rurka o średnicy 10mm i długości 10m, bez miesznia siarczek się nie rozpuszcza (płukanie przez 24h z wydajnością 15l/h).


22 mar 2005, o 22:20
*******
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 lis 2004, o 17:07
Posty: 235
Post 
Przecież jedna taka rura to są zaledwie 3 litry wrzątku.
Woda jest najtańszym znanym mi rozpuszczalnikiem Na2S, skoro mechaniczne czyszczenie odrzucasz -
ale skoro takie rozwiązanie też nie wchodzi w grę, nie potrafię nic więcej doradzić. Powodzenia!


23 mar 2005, o 08:25
Zobacz profil
Post 
Jedyne wyjście, to zwiększyć natężenie przepływu, a co za tym, jego dynamikę.

Przy okazji, również nie rozumiem, dlaczego do rurek takich rozmiarów nie zastosować wrzątku?? Z obliczeń wychodzi na rurkę o d(wew) = 10 mm i l = 10000mm niecałe 800 cm3, czyli niecałe 0,8 litra (chyba, że mi kalkulator siada :wink:)


23 mar 2005, o 13:06
*******
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 lis 2004, o 17:07
Posty: 235
Post 
Masz rację, to ja się pomyliłem w liczeniu (d=r/2).


23 mar 2005, o 14:40
Zobacz profil

Dołączył(a): 8 kwi 2004, o 21:23
Posty: 37
Lokalizacja: Gdańsk
Post 
A gdyby tak przepłukać rozcieńczonym kwasem ? Myślę że rozpuściło by się szybciej niż w H2O, niestety z wydzielaniem siarkowodoru :?


25 mar 2005, o 17:18
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 11 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..