Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
Azotan srebra jak oczyścić ? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): 14 lip 2017, o 17:56
Posty: 2
Post Azotan srebra jak oczyścić ?
Witajcie !

Pierwszy post nie chemika , ale fotografa zajmującego się fotograficznymi technikami historycznymi bazujacymi na światłoczułości soli srebra.
Mam trochę AgNO3 z lat 80tych. Kryształy były przechowywane w zalakowanym i nigdy nie otwieranym słoiku ale i tak nieco poszarzały. Zanim wykorzystam ten azotan do fotografii muszę go oczyścić. 10% roztwór AgNO3 w H2O ( takiego głównie używam ) wystawiam na mocne słońce, po czym filtruję do uzyskania idealnej klarowności. Do moich celów działa to bardzo dobrze. Natomiast czy jest sposób aby oczyścić kryształy , bez rozpuszczania ich w wodzie ? Innymi słowy, chcę oczyścić suchy AgNo3 a nie roztwór.


Będę bardzo wdzięczny za informacje !

pozdrawiam
Kuba


14 lip 2017, o 18:08
Zobacz profil

Dołączył(a): 23 lis 2009, o 22:18
Posty: 244
Post Re: Azotan srebra jak oczyścić ?
W warunkach domowych nie da się oczyścić bez krystalizacji z jakiegoś rozpuszczalnika (głównie z wody).
Jak wiesz, azotan rozkłada się na metaliczne srebro (dodatkowo na tlenki azotu i tlen).
To zszarzenie jest wywołane obecnością metalicznego srebra.


14 lip 2017, o 21:00
Zobacz profil

Dołączył(a): 14 lip 2017, o 17:56
Posty: 2
Post Re: Azotan srebra jak oczyścić ?
...czyli jeśli zrozumiałem, mówisz o "odparowaniu". Czyli schemat oczyszczania byłby taki: przygotować roztwór AgNo3 z H20. Naświetlać. Filtrować. Odparować do postaci stałej. Dobrze rozumiem ?


PS. tylko warunki domowe mam do dyspozycji.

Dzięki !
Kuba


14 lip 2017, o 23:12
Zobacz profil

Dołączył(a): 23 lis 2009, o 22:18
Posty: 244
Post Re: Azotan srebra jak oczyścić ?
Nie bardzo rozumiem po co wystawianie na słońce/światło :szok:
Jeśli do oczyszczenia, to jest to niepotrzebne, a wręcz szkodliwe.
Robisz roztwór nasycony na ciepło (koniecznie woda destylowana, ostatecznie demi), sączysz przez sączek i klarowny przesącz wstawiasz do lodówki.
Zbierasz wydzielone kryształy; można je dosuszyć w eksykatorze lub w czymś co go zastąpi (duży słoik z naczynkiem np. z NaOH).
Wszystkie czynności najlepiej wykonywać przy zaciemnieniu lub świetle pomarańczowym lub różowym, koniecznie w rękawiczkach i jakichś ubraniach, których nie będzie żal jeśli się poplamią.
Można też nie wydzielać kryształów, tylko operować przesączonym roztworem AgNO3.
Trzymać go w ciemnej butelce, najlepiej zamkniętego w szafce.


26 lip 2017, o 21:37
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 4 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..