Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
Sole talu 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): 3 paź 2017, o 22:06
Posty: 8
Post Sole talu
W jaki sposób otrzymać azotan talu III z azotan talu I? Czy jest osoba która ma wiedzę z tego zakresu?


11 mar 2018, o 23:44
Zobacz profil

Dołączył(a): 23 lis 2009, o 22:18
Posty: 244
Post Re: Sole talu
Najprościej mówiąc: utlenić tal z Tl+ do Tl3+

Aby z TlNO3 otrzymać Tl(NO3)3 musisz pójść okrężną drogą przez Tl2O3, a następnie roztworzenie tlenku w HNO3.
Bezpośrednie utlenienie TlNO3 do Tl(NO3)3 nie jest możliwe.
W literaturze jako utleniacze podaje się najczęściej podchloryny i perhydrol.
Oba mają wady: w przypadku podchlorynów trzeba mieć spore doświadczenie, bo można niestety otrzymać mieszaninę Tl2O3 z TlCl, który też jest w wodzie nierozpuszczalny.
Perhydrol daje czysty Tl2O3, ale wydajność nie jest porywająca, wszystko mocno się pieni i może wykipieć, a co gorsza przy nadmiarze H2O2 wytrącony tlenek znów przechodzi do roztworu.

Kiedyś dla jednej firmy opracowałem metodę ilościowego utleniania rozpuszczalnych w wodzie soli Tl do Tl2O3 przy pomocy łatwo dostępnych odczynników.
Co prawda nie była to metoda preparatywna (chodziło o usuwanie z odpadu produkcyjnego całego Tl, aby nie wypuszczać go do środowiska), ale łatwo możną tę metodę przerobić, aby nadawała się do pracy preparatywnej.


16 mar 2018, o 09:56
Zobacz profil

Dołączył(a): 3 paź 2017, o 22:06
Posty: 8
Post Re: Sole talu
Dzięki za informacje zależy mi na jak najwyższej wydajności. Kupiłem sole talu po 5tys za kg także im mniejsze straty tym lepiej widze, że masz bardzo szerokie pojęcie z tego zakresu możesz mi powiedzieć twoim zdaniem ile dodać perhydrolu do 100g Tl+ żeby nie stracić dużych ilości?


20 mar 2018, o 19:15
Zobacz profil

Dołączył(a): 23 lis 2009, o 22:18
Posty: 244
Post Re: Sole talu
Trudno mi teraz powiedzieć ile tego perhydrolu potrzeba. Pamiętam, że było to zależne m.in. od temperatury.
Poza tym perhydrol z różnych źródeł ma różne stabilizatory (kwas fosforowy, mocznik) oraz różną procentowość.
Tylko teoretycznie jest to dobry utleniacz. Mi za jego pomocą nigdy nie udało się otrzymać wydajności utleniania większej niż 80-85%.
A więc 15-20% Tl byłoby na straty. Przy wysokich cenach soli tego metalu absolutnie nieakceptowalne.
Metoda, którą opracowałem daje wydajność utleniania 100%, ale tu nie mogę jej podać.
5 tys za kg? To drogo; z pewnością dałoby radę załatwić taniej gotowy Tl2O3 lub Tl(NO3)3*4H2O. Jakby co - zapraszam na priv.


21 mar 2018, o 20:29
Zobacz profil

Dołączył(a): 3 paź 2017, o 22:06
Posty: 8
Post Re: Sole talu
Wyślij mi na prive jakiś kontakt do siebie pisze od kilku dni i nie dochodzą wiadomości


26 mar 2018, o 00:10
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 5 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 10 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..