Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ] 
Ładunek jądrowy... 
Autor Wiadomość
Post 
(...) od tematu, U-238 nadaje się jako ładunek wtórny.


30 cze 2005, o 22:14
Post 
Chosen napisał(a):
(...) od tematu, U-238 nadaje się jako ładunek wtórny.

A czym to można zdetonować ??


30 cze 2005, o 22:16
Post 
Rozszczepić można szybkimi neutronami powstałymi np. z rozpadu litu (w ład. termojądrowym). Zresztą gdzieś już o tym pisałem.


30 cze 2005, o 22:18
***
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 wrz 2004, o 20:19
Posty: 105
Lokalizacja: z łona Matki
Post 
A czy w Ładunku termojądrowym paliwem nie jest przypadkiem Deuterek Litu ?? :D Aha i z tego co wiem do używa sie tylko 6Li(Ponieważ z 7Li nie powstaje Tryt) który Bóg wie skad wezniesz wiec Detonacja Uranu-238 w sposób o którym napisał Choosen jest raczej niemożliwa

_________________
Obrazek


1 lip 2005, o 10:21
Zobacz profil
Post 
Djuke, jesteś naprawdę genialny..... :roll: :roll: Napisałem już w jakimś temacie, co sie stosuje w ładunku termojądrowym, że jest to deuterek litu (tak więc kolego Ameryki nie odkryłeś, wystarczyło przeczytać tamten temat) i że lit z tego deuterku litu (napiszę, żeby znów nie było jakichś wątpliwości) ulega rozpadowi do trytu i w procesie tym powstają dodatkowo b. szybkie neutrony zdolne rozszczepić U-238. Tak więc U-238 można używać jako ładunek wtórny w bombach termojądrowych. Proszę, poczytaj Djuke najpierw :wink:

Poza tym, maciekb9, kurde, to się nazywa ROZSZCZEPIENIE JĄDER, a nie detonacja.
U-238 się rozszczepia a nie detonuje.

Z drugiej strony, po co te dywagacje?? To nie jest temat do tego. A we właściwym temacie już się wypowiedziałem.


1 lip 2005, o 21:00
***
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 wrz 2004, o 20:19
Posty: 105
Lokalizacja: z łona Matki
Post 
Ok Choosen twoich wczesniejszych wywodów nie czytałem dlatego napisałem to co wiem na ten temat :) Źle nie napisałem więc aż tak źle nie jest :) Rozumiem, że nie ma sensu powielanie informacji jednakże na tym forum pewne tematy wałkuje się 100x i jakoś nikt się nie pluje :)

U-238 pochłania neutrony tworząc U-239(okres półtrwania 23min) który ulega przemianom Beta- w drzech fazach i przemianie alfa w ostatniej fazie.

1 - Tworząc Neptun (okres półtrwania 2dni)
2 - Tworząc Pluton (okres półtrwania 24360lat)
3 - Tworząc dopiero U-235

Aby Neutron rozszczepił U-238 musi posiadać energię rzędu 1MeV, więc skoro z rozpadu deuterku litu powstają b. szybkie neutrony to sytuacja ta jest możliwa :)
Tak troszke teorii :)

A teraz pytania czysto teoretyczne :)

1.W jaki sposób zbombardować jakiś izotop (np. Lit lub Uran) przy pomocy np. Generatora Van de Graaffa ??

2.W jaki najprostrzy sposób można uzyskać wolne Neutrony/Elektrony/Pozytony ? dotyczy pyt nr 1

_________________
Obrazek


1 lip 2005, o 21:43
Zobacz profil
Post 
I teraz dobrze gadasz :) Dokładnie, wolne neutrony zostają pochłonięte przez jądro, które ulega przemianie, natomiast szybkie, o dużej energii, powodują rozszczepienie, dlatego w ładunku t-jądrowym może mieć zastosowanie.

A pytań za bardzo nie czaję. Napisz proszę dokładnie o co chodzi.


1 lip 2005, o 21:55
***
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 wrz 2004, o 20:19
Posty: 105
Lokalizacja: z łona Matki
Post 
Czysto teoretycznie :) Powiedzmy że chciałbym zbombardować Beryl cząsteczkami alfa aby uzyskać Węgiel i wolny Neutron a tym wolnym neutronem zbombardować Mg by uzyskać Na-24 :) Tak ogólnikowo napisałem i tak załapisz :) Wiem, że do przyspieszania można użyć Akceleratora Liniowego albo Generatora Van de Graffa jednak nie wiem w jaki sposób to się wykonuje. Nie umiem wyobrazić sobie mechanizmu naświetlania, bombardowania czy jak kto woli :D Chodzi mi o to, czy posiadając w domu Generator Van de Graffa można dokonać jakiś przemian jądrowym i jeśli tak to w jaki sposób (teoretycznie). Jakie najprostrze przemiany jądrowe są wam znane ?? [/code]

_________________
Obrazek


2 lip 2005, o 13:03
Zobacz profil
Post 
Do przyspieszania cząstek elektrycznie nieobojętnych (protony, elektrony, jony) używa się różnych typów akceleratorów. Jednym z nich, jest właśnie akcelerator liniowy. Jest kilka typów samego akceleratora liniowego, a jednym z nich jest właśnie akcelerator liniowy van de Graafa. W akceleratorze tym wykorzystany jest generator van de Graafa, do otrzymania pola elektrostatycznego, które przyspiesza cząstki naładowane. Sa dwa typy akcel. van de Graafa (powietrzen i ciśnieniowe) a maksymalan energia cząstek uzyskiwana w nich wynosi ok. 10 MeV.
Jak sam widzisz, nawet mając w domu generator van de Graafa, nic nie zrobisz, bo jest to tylko "źródło zasilani", więc trzeba by jeszcze zbudować akcelerator :wink:

Natomiast do wspomnianej przemiany (jej pierwszej części) to teoretycznie jest możliwa, tylko nie wiem, do jakich prędkości musiałyby być rozpędzone cząstki alfa (myślę, że do dużej) co wymagałoby naprawdę dużo energii, ze względu na masę cząstek.


3 lip 2005, o 13:30

Dołączył(a): 5 kwi 2005, o 20:45
Posty: 2
Lokalizacja: z labolatorium młodego fizyko-informatyko-chemika
Post 
Djuke napisał(a):
(...) Wiem, że do przyspieszania można użyć Akceleratora Liniowego albo Generatora Van de Graffa jednak nie wiem w jaki sposób to się wykonuje. (...)


Co do wykonania generatora van de Graaffa: http://www.myzlab.pl/hv/vandegraaff/


3 lip 2005, o 13:36
Zobacz profil
***
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 wrz 2004, o 20:19
Posty: 105
Lokalizacja: z łona Matki
Post 
redstorm jezu wiem pisałem że wiem co to jest przeczytaj ! Interesuje mnie sposób mechanizm jak to przyspieszyć (takim Generatorem nawet się bawiłem)

_________________
Obrazek


4 lip 2005, o 15:21
Zobacz profil
@GŁÓWNY MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 mar 2004, o 19:11
Posty: 1171
Lokalizacja: Warszawa
Post 
Chosen napisał(a):
wolne neutrony zostają pochłonięte przez jądro, które ulega przemianie, natomiast szybkie, o dużej energii, powodują rozszczepienie

Mi się wydawało że neutrony wolne powodują rozszczepienie, a szybkie wybicie neutronu - czyli "brak reakcji". Przemiana w inny izotop zachodzi tylko w przypadku jąder, w których powstający izotop jest stabilny (a w przypadku U-235 tak nie jest). Dlatego w elektrowniach jądrowych stosuje się spowalniacze, a w przypadku przegrzania elektrowni przestaje ona produkować prąd. No ale nie jest to moja dziedzina więc mogę się mylić.

_________________
Siła to ostateczność, do której uciekają się nieudolni.
Obrazek


4 lip 2005, o 15:30
Zobacz profil
Post 
Szefie, też napisałem o U-238 a nie U-235. U-238, w wyniku przemian pośrednich daje Pu-239. Co do U-235, masz całkowitą rację, tylko, że nie o ten izotop chodziło (jest o tym wcześniej) :)


4 lip 2005, o 22:55
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 13 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..