Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
metaliczna miedź 
Autor Wiadomość
Post metaliczna miedź
jak otrzymać metaliczną miedz (w jak najdrobniejszej postaci) z soli miedzi poprzez elektrolize. Chodzi mi o napięcie, natężęnie, katode, anode, sporządzony roztwór, czas elektrolizy oraz otrzymany stopień rozdrobnienia.


7 sie 2005, o 00:19
******

Dołączył(a): 20 sie 2004, o 09:48
Posty: 1084
Lokalizacja: /dev/nul
Post 
Bierzesz 2 druty miedziane( mogą być te elektryczne) wlewasz troche wody do słoika. Podłaczasz to do prostownika na jak najieksze nateżenie prądu( min. 2A ) Na jednej z elektrod zacznie sie osadzać prawie pył Cu.
(przynajmniej mi sie osadzał.....) A elektrolit... H2SO4 rozcieńczony w wodzie do 10%.

Można zrobić myk z metodą wypierania. Robisz r-r CuSO4 w wodzie, wsypujesz pył Al(trzeba mieszać) aż roztwór prawie całkowicie zblednie.Prawie bo jak dassz za dużo Al to będziesz miał pył Cu pomieszany z Al . Potem to jakoś trzeba odsączyć i przemyć dokładnie wodą destylowaną. Taki pył na powietrzu szybko sie utlenia


7 sie 2005, o 00:26
Zobacz profil
Post 
pierwszy sposób wydaje się być dobry, tylko ciekawe własnie czy ten pył powstanie.
jeśli chodzi o drugi to raczej odpada gdyż zależy mi bardzo na jak najczystrzej miedzi, pozatym lepszy od Al byłby chyba Zn (szybciej reaguje)


7 sie 2005, o 00:57
******

Dołączył(a): 20 sie 2004, o 09:48
Posty: 1084
Lokalizacja: /dev/nul
Post 
No to Ci mówie. Jak dasz pył Al to zareaguje momentalnie, nie będziesz miał nic zanieczyszczone miedzią jak w odpwiednim czasie przestaniesz dodawac aluminium, znaczy nadmiar CuSO4 w wodzie niech Ci zostanie bo CuSO4 wypłukasz a pył Al od pyłu Cu już trudniej oddzielić....
A z elektrolizą bym si nie bawił jeżeli ten pył chcesz otrzymać na większą skale-0,5kg-1kg bo to dużo prądu żre. CuSO4 coś koło 20zł chodzi za kilogram... Al po 25zł/kg może już dostaniesz.
Zn szybciej zareaguje ale droższy jest . Pozatym Al aby wsypiesz troszkę i już masz na dole pył Cu. Przemywasz wodą.

P.S Nie wiem czy w elektrolize powstaje pył...moze proszek


7 sie 2005, o 09:59
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 cze 2005, o 20:06
Posty: 64
Post 
ale nie powstanie czysty Cu bo już od wody będzie sie utleniał.robiłem takie coś z blaszką Al ipowstał tlenek miedzi a nie czysta miedź. szystej miedzi pływały na powierzchni takie płatki drobne. może za duże stężenie CuSO4 :?


7 sie 2005, o 10:07
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 5 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..