Odpowiedz w wątku  [ Posty: 20 ] 
Jak otrzymać ciężką wodę? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): 16 gru 2009, o 20:57
Posty: 1
Post Jak otrzymać ciężką wodę?
Grzebiąc na ten temat w internecie trafiłem na tą stronę, jednak odpowiedzi nie znalazłem. Natknąłem się w internecie, że można poprzez destylację. W innym miejscu, że przez zamrażanie(wstaw wodę na 3-4h do zamrażarki, powstały kawałek lody będzie zawierał więcej D2O, niż kranówka). Która z tych teorii jest prawdziwa? Jeżeli żadna- jak mogę otrzymać ciężką wodę?


16 gru 2009, o 21:03
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 sie 2008, o 19:18
Posty: 515
Lokalizacja: Lubelskie
Post 
Wrzucić do niej 1kg ołowiu.

Albo ja jestem jakiś niedoedukowany, albo znowu internet wins. Wiesz chociaż czym jest deuter? Nie możliwe aby poprzez zamrażanie jądro atomowe zmieniło swój skład. Chyba na jakiś fanserwis dla alchemików trafiłeś. (bez urazy Alchemiku :P)

_________________
http://myanimelist.net/profile/Garet_L
http://asiansounds.pl/


16 gru 2009, o 21:13
Zobacz profil
***
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 31 gru 2008, o 00:04
Posty: 484
Lokalizacja: xXx
Post 
Słyszałem kiedyś że otrzymuje się ją przez elektrolizę, ale dokładnie nie pamiętam na czym to polegało... W każdym bądź razie podczas elektrolizy stężenie D2O wzrasta, a woda taka jest wykorzystywana do chłodzenia reaktorów jądrowych. zapewne lzejsze izotopy wodoru szybciej redukują się na katodzie i dlatego stężenie cięzkiej wody wzrasta. Poszukaj w necie albo w jakichs książkach jesli Cię to interesuje...


16 gru 2009, o 21:29
Zobacz profil
*

Dołączył(a): 14 sty 2009, o 19:45
Posty: 492
Lokalizacja: Zgierz
Post 
Pisałem dokładnie to samo co Pit ;)
Podtrzymuje zdanie o elektrolizie - z 100,000 litrów H2O powstaje 1l D2O. W taki właśnie sposób uzyskuje się D2O do chłodzenia reaktorów i jako moderator elektronów. Wrzuć sobie "ciężka woda" na Wiki - co nieco jest opisane. Ale reaktora to nie buduj :lol:
Nie chcę świecić w nocy ;)


16 gru 2009, o 21:35
Zobacz profil
***

Dołączył(a): 30 gru 2006, o 02:36
Posty: 428
Lokalizacja: Poznań
Post 
Dodam jeszcze, że to nie jest tak, że po elektrolizie tych 100 000 litrów (czy tam ile potrzeba) uzyskuje się litr D2O. Uzyskuje się 1L wody wzbogaconej w deuter, o nie wiadomo jakim stężeniu.
Bez spektrometru masowego nawet nie ma co się bawić, no bo jak sprawdzić czy nastąpiło jakieś istotne wzbogacenie?
Jedyne rozsądne rozwiązanie, to po prostu kupić.

_________________
Quod fuimus estes
Quod sumus fos erites
Mille anni passi sunt ...

forum biologiczno-chemiczne


16 gru 2009, o 23:30
Zobacz profil
******

Dołączył(a): 20 sie 2004, o 09:48
Posty: 1084
Lokalizacja: /dev/nul
Post 
Dodam jeszcze, że nie moderator elektronów a moderator neutronów.
Chodzi o to, żeby spowolnić neutron w celu zwiększenia wydajności reakcji rozszczepienia.


16 gru 2009, o 23:40
Zobacz profil
Zasłużony dla forum
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 6 maja 2004, o 17:24
Posty: 983
Lokalizacja: Bobrosławiec Śl.
Post Re: Jak otrzymać ciężką wodę?
blaster44 napisał(a):
W innym miejscu, że przez zamrażanie(wstaw wodę na 3-4h do zamrażarki, powstały kawałek lody będzie zawierał więcej D2O, niż kranówka)


Ano jest, a dokładniej była taka metoda, przez frakcyjne wymrażanie. Była również metoda Urey'a polegająca na odwirowaniu wody. Byłą takoż metoda szybkiej elektrolizy+rozdział gazów+spalanie. A obecnie jest metoda powolnej elektrolizy - jak już zresztą to wyżej napisano...

_________________
Obrazek


17 gru 2009, o 00:41
Zobacz profil

Dołączył(a): 3 kwi 2006, o 20:44
Posty: 108
Lokalizacja: krak
Post 
Ile tej wody potrzebujesz?


17 gru 2009, o 10:58
Zobacz profil

Dołączył(a): 22 kwi 2008, o 17:23
Posty: 235
Post 
Najprostsza rada jeśli chcesz dobry i czysty deuter w jakimś celu, to go zakup. Cena może i nie jest niska, ale nie potrzebujesz tego litr. Waha się około 1000 zł/l.


17 gru 2009, o 16:04
Zobacz profil
**
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 5 maja 2008, o 21:04
Posty: 267
Lokalizacja: z Marsa
Post 
Dajcie spokój. Doradzacie gościowi zakup D2O, podajecie nawet ceny a nikt jakoś nie pomyśli żeby uświadomić mu że ciężka woda na nic mu się nie przyda (no chyba że to jeden z tych zapaleńców co budują reaktory po piwnicach a uran chcą uzyskać z węgla kamiennego bo jest tam jakaś jego domieszka) Przede wszystkim woda ciężka nie ma żadnych superciekawych właściwości, nie jest, jak wielu sądzi, promieniotwórcza i jeśli chodzi o warunki domowe jest taka sama jak pierwsza lepsza kranówa. Izotopy tego samego pierwiastka mają niemal identyczne właściwości chemiczne.

_________________
Obrazek
"Solve et coagula"


18 gru 2009, o 00:48
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 30 lip 2007, o 22:46
Posty: 25
Post 
jeśli chodzi o informacje z wikipedii to wydania obcojęzyczne są bardziej rozbudowane np.

http://en.wikipedia.org/wiki/Heavy_water


18 gru 2009, o 01:27
Zobacz profil
******

Dołączył(a): 20 sie 2004, o 09:48
Posty: 1084
Lokalizacja: /dev/nul
Post 
adi9304 napisał(a):
Dajcie spokój. Doradzacie gościowi zakup D2O, podajecie nawet ceny a nikt jakoś nie pomyśli żeby uświadomić mu że ciężka woda na nic mu się nie przyda (no chyba że to jeden z tych zapaleńców co budują reaktory po piwnicach a uran chcą uzyskać z węgla kamiennego bo jest tam jakaś jego domieszka) Przede wszystkim woda ciężka nie ma żadnych superciekawych właściwości, nie jest, jak wielu sądzi, promieniotwórcza i jeśli chodzi o warunki domowe jest taka sama jak pierwsza lepsza kranówa. Izotopy tego samego pierwiastka mają niemal identyczne właściwości chemiczne.



Jeśli będziesz pił ciężką wodę to umrzesz. Bo wbrew pozorom jest różnica.


18 gru 2009, o 08:26
Zobacz profil
**
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 5 maja 2008, o 21:04
Posty: 267
Lokalizacja: z Marsa
Post 
Racja,ciężka woda hamuje mitozę.
Nie twierdzę że nie ma żadnej różnicy między H2O i D2O bo takie różnice oczywiście istnieją. Chodziło mi o proste właściwości chemiczne, takie, które można by wykorzystać w ciekawy sposób w domowym laboratorium. Ja takowych nie widzę.

_________________
Obrazek
"Solve et coagula"


18 gru 2009, o 11:00
Zobacz profil
***

Dołączył(a): 30 gru 2006, o 02:36
Posty: 428
Lokalizacja: Poznań
Post 
Tylko żeby umrzeć, to trzeba ciężką wodę pić dziesiątkami litrów.

_________________
Quod fuimus estes
Quod sumus fos erites
Mille anni passi sunt ...

forum biologiczno-chemiczne


18 gru 2009, o 22:47
Zobacz profil
**
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 5 maja 2008, o 21:04
Posty: 267
Lokalizacja: z Marsa
Post 
Szczury na których prowadzono doświadczenia umierały po tygodniowym podawaniu do picia wody zawierającej 50% deuteru.

_________________
Obrazek
"Solve et coagula"


18 gru 2009, o 23:25
Zobacz profil

Dołączył(a): 3 kwi 2006, o 20:44
Posty: 108
Lokalizacja: krak
Post 
Do prostych doświadczeń chemicznych się nie nada- do porównania temp. przemian fazowych jak najbardziej. W reakcji z metalem wydzieli się deuter- niestety trzebaby zbudowac prymitywną wagę gazową- bądź po prostu zważyć dwie identyczne probówki na analitycznej- jedna z H druga z D. deuter nadaj się do uzyskania np. związków o znaczeniu biologicznym- wystarczy zaszczepić chodowlę odpowiednich bakterii. Dla związków organicznych typu enzymy efekt izotopowy może być na tyle znaczący, że da się je wyizolować z jakąś rozsądną wydajnością.


19 gru 2009, o 03:39
Zobacz profil

Dołączył(a): 20 sty 2009, o 13:07
Posty: 488
Lokalizacja: Katowice
Post 
No proszę, temat zmierza w dobrym kierunku ;p

Od siebie dodam, że deuteru używa się również do pochłaniania promieniowania w reaktorach jądrowych niejako zanurzonych w specjalnym basenie z D2O. Stanowi on podobno bardzo dobrą ochronę przed promieniowaniem radioaktywnym, jeżeli zastosuje się odpowiednio grubą jego warstwę. W reaktorach tego typu jest on zarazem chłodziwem "bezpieczeństwa" na wypadek uszkodzenia powłoki reaktora.

_________________
Zbijcie mnie jak znowu zacznę gadać głupoty :roll:


19 gru 2009, o 18:58
Zobacz profil
Nauczyciel
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 30 gru 2007, o 21:59
Posty: 963
Lokalizacja: Katowice
Post 
Przeca D2O jest stosowany jako rozpuszczalnik w 1HNMR - deuter nie oddziałuje z polem magnetycznym, bo ma zerowy moment magnetyczny.
Przez to właśnie, służy też do deuterowania innych rozpuszczalników, jako tanie źródło deuteru. Np. deuterowany aceton. Dzięki takim reakcjom można stwierdzić, że pomiędzy niektórymi substancjami, a wodą następuje ciągła wymiana protonu. Na przykład wśród alkoholi - dodatek D2O powoduje zniknięcie, a przynajmniej osłabienie piku -OH (zamiana na -OD) w 1HNMR.

Co ciekawe, różnica w reaktywności wodoru i deuteru jest zauważalna w szybkości reakcji - różnica w energii wiązania C-D i C-H może powodować kilkukrotne zwolnienie reakcji z udziałem substratu deuterowanego w porównaniu z tym zawierającym wodór.
Potraktowanie benzenu D2SO4 powoduje, że atomy deuteru podstawiają atomy wodoru w związku aromatycznym.

A i przyznać trzeba, że herbatka na D2O to w sam raz dla teściowej będzie :lol:
Ciekawe, czy biegli pomyśleliby o zbadaniu zwłok pod tym kątem?

_________________
<wyk> Państwo się nie martwią że brakuje miejsc, tylko wykład wszyscy mają w jednej sali, konkurs będziecie pisać w warunkach normalnych.
<g>Wolałbym w standardowych, kurtkę zostawiłem w szatni.


19 gru 2009, o 20:52
Zobacz profil

Dołączył(a): 22 kwi 2008, o 17:23
Posty: 235
Post 
Ponoć D2O jest słodka czyli można teściowej powiedzieć, że herbatka słodzona :wink: Można też ,,pobawić'' się w syntezę ciekawych deuterozwiązków, że tak je nazwę. Chociażby CD3COONa i badać ich właściwości.

idą święta.
nawet zwierzęta przemówią ludzkim głosem.
ja nie dałem trzeciego warna.
nicnowego.


19 gru 2009, o 23:40
Zobacz profil
Zasłużony dla forum
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 6 maja 2004, o 17:24
Posty: 983
Lokalizacja: Bobrosławiec Śl.
Post 
chemik10 napisał(a):
Przeca D2O jest stosowany jako rozpuszczalnik w 1HNMR - deuter nie oddziałuje z polem magnetycznym, bo ma zerowy moment magnetyczny.


Zerowy moment magnetyczny występuje tylko wtedy gdy mamy zarówno parzystą liczbę neutronów jak i protonów w jądrze (np 12C) !

Deuterowane związki stosujemy jako rozpuszczalniki ponieważ deuteru nie zobaczymy na widmie 1H NMR (z racji innego momentu żyromagnetycznego przy tym samym polu musimy użyć promieniowania o innej długości fali). Z tego samego powodu zresztą na widmie 1H nie widzimy sygnałów od np 13C ;P

PS: Sorki za offtopa, temat chyba nadaje się do zamknięcia, gdyż sianko oraz trucie teściowej się rozprzestrzenia...

_________________
Obrazek


20 gru 2009, o 03:01
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 20 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..