Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
Kwas mlekowy 
Autor Wiadomość
**

Dołączył(a): 27 cze 2013, o 22:43
Posty: 397
Post Kwas mlekowy
Powszechnie wiadomo, że w mleku żyją bakterie, które z czasem rozkładają cukry do kwasu mlekowego. Tu się rodzi moje pytanie. Czy gdybym zrobił roztwór sacharozy i dał tam nieco mleka, to czy bakterie stamtąd sfermentowałyby mi sacharozę do kwasu mlekowego?

_________________
Pozdrawiam, życzę bezpiecznego eksperymentowania i owocnej nauki!
Finkur


2 paź 2013, o 17:32
Zobacz profil

Dołączył(a): 29 lip 2013, o 10:49
Posty: 31
Post Re: Kwas mlekowy
Teoretycznie tak, ale nie wiem do jakiego stężenia kwasu mlekowego by fermentowały. Nie znam się na tym ale raczej od pewnego stężenia giną tak jak drożdże w fermentacji alkoholowej. A nie możesz po prostu zostawić mleka do jego zkwaśnienia?

_________________
Windows jest jak emo...
Często się tnie a czasem wiesza


3 paź 2013, o 16:39
Zobacz profil
**

Dołączył(a): 27 cze 2013, o 22:43
Posty: 397
Post Re: Kwas mlekowy
Mleko nie ma zbyt wiele cukrów. Poza tym zawiera też np. białka do których fermentowania by się dorzuciły inne mikroby.

Niestety nie znalazłem informacji przy jakim pH umierają bakterie mlekowe. Pewnie jest to coś koło 2-3. Jutro przeprowadzę doświadczenie. Czy znacie jakąś dobrą metodę na wykrycie kwasu mlekowego?

_________________
Pozdrawiam, życzę bezpiecznego eksperymentowania i owocnej nauki!
Finkur


3 paź 2013, o 18:12
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 lis 2006, o 17:58
Posty: 83
Lokalizacja: Wrocław
Post Re: Kwas mlekowy
Zdaje się, że teraz takie zwykłe mleko ze sklepu (mleko UHT) jest poddane takiej obróbce termicznej i tak przetworzone, że nie uwidzisz tam już żadnych bakterii, nie kwaśnieje i się nie zsiada. Trza mieć mleko "prosto od krowy".


3 paź 2013, o 19:11
Zobacz profil
**

Dołączył(a): 27 cze 2013, o 22:43
Posty: 397
Post Re: Kwas mlekowy
Z własnej, potocznej wiem, że mleko UHT kwaśnieje, co ciekawe po przegotowaniu.

Z tego co ja rozumiem to to wygląda tak, że po podgrzaniu mleko jest ciepłe, co stwarza świetne warunki do rozmnażania się bakterii mlekowych występujących w powietrzu w postaci przetrwalników. Kiedy mleko ostygnie te bakterie wciąż rozkładają cukry i się strącają białka mleka. Po prostu pasteryzacja powoduje tylko, że bakterie zostaną zabite, ale mogą nowe przybyć zawsze z powietrza.

_________________
Pozdrawiam, życzę bezpiecznego eksperymentowania i owocnej nauki!
Finkur


3 paź 2013, o 22:08
Zobacz profil

Dołączył(a): 10 paź 2013, o 18:39
Posty: 1
Post Re: Kwas mlekowy
Finkur napisał(a):
Z własnej, potocznej wiem, że mleko UHT kwaśnieje, co ciekawe po przegotowaniu.

Z tego co ja rozumiem to to wygląda tak, że po podgrzaniu mleko jest ciepłe, co stwarza świetne warunki do rozmnażania się bakterii mlekowych występujących w powietrzu w postaci przetrwalników. Kiedy mleko ostygnie te bakterie wciąż rozkładają cukry i się strącają białka mleka. Po prostu pasteryzacja powoduje tylko, że bakterie zostaną zabite, ale mogą nowe przybyć zawsze z powietrza.


Na bakterie w powietrzu nie licz. Mleko powinno być zaszczepione w mleczarni bakteriami mlecznymi (szlachetnym szczepem, dodajmy) i wtedy prawidłowo kwaśnieje dając smaczne kwaśne mleko. Jeżeli natomiast fermentacja odbędzie się przy udziale przypadkowych bakterii z otoczenia to często jej rezultat będzie nieciekawy i niejadalny. Stąd się zresztą biorą opowieści o tym, że mleko UHT nie kwaśnieje tylko się psuje. Żeby mleko UHT prawidłowo kwaśniało należy zaszczepić go szlachetnymi bakteriami mlecznymi, np. dodać do niego łyżeczkę śmietany (bez dodatków, naturalnej), która takowe bakterie zawiera.


11 paź 2013, o 17:43
Zobacz profil
**

Dołączył(a): 27 lut 2012, o 18:34
Posty: 60
Post Re: Kwas mlekowy
ktoś tam pytał wczesniej o metode wykrycia, zasadniczo z jonami żelaza(III) kwas mlekowy tworzy zielonkawy kompleks


7 lis 2013, o 15:23
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 7 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..