Odpowiedz w wątku  [ Posty: 17 ] 
Doświadczenia z "ziemią" 
Autor Wiadomość
******
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 4 kwi 2005, o 16:49
Posty: 437
Lokalizacja: Poznań
Post Doświadczenia z "ziemią"
Mam przygotować kilka doswiadczeń związanych z "ziemią" :D
jak i naszą planetą jak i "piaskiem"
narazi mam dwa pomysły
wulkan - dichromian amonu
gejzer - zakopana kolba w ziemi - KMnO4 + H2O2 :D
i tak myśle o wpływie H2SO4 95% na rośliny :twisted:
właściowści absorbycjne wody i tak myśle o przykładzie... czy odbarwiło by to denat lub inny barwny związek ??
w sumie ptorzebuje 10 doświadczeń :D
Pozdrawiam i z góry dzienkuje
2pio

_________________
Pozdrawiam
2pio


3 gru 2005, o 00:53
Zobacz profil
****

Dołączył(a): 9 kwi 2005, o 13:33
Posty: 434
Lokalizacja: z bacówki z winem :D
Post 
mogl bys urzyc tu spryskiwacza do roślin i spryskać takową roślinkę H2SO4 to by ładnie uschła na oczach wszystkich :)

a jak z ziemią to yy możesz jeszcze użyć wody do zbadania PH gleby :)

mozesz zaprezentować "tęcze" z doświadczenia z wortalu "światło drogowe" .. :)

a wulkanik zostawil bym na koniec bo rbi chyba najlepszy efekt :))

_________________
Obrazek
żaden dzień niejest dość wesoły aby niemożna się było uradować chemicznie :)
*** http://prace.sciaga.pl/28690.html ***
na 666 postach koncze pisanie siana :))


3 gru 2005, o 01:02
Zobacz profil
Zasłużony dla forum
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 6 maja 2004, o 17:24
Posty: 983
Lokalizacja: Bobrosławiec Śl.
Post 
Wytwarzanie szkła - piasek w wiadrze, na nim odpal mieszaninę termitową w większej ilości. Usuń produkty spalania i zauważamy, że otrzymaliśmy trochę zeszklonego piacsku :P:D

_________________
Obrazek


3 gru 2005, o 01:33
Zobacz profil
***
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 lip 2004, o 16:22
Posty: 243
Post 
Może by zrobić:
burze w probówce :) proste ale burza jest:D
robaczki świętojańskie ... czyli chemiluminescencja

spalanie magnezu.. słońce:P to troszku durne choć efektowne, jak ktoś jeszcze nie widział
Pozdrawiam

//Tweenk - pisz po polsku


4 gru 2005, o 00:01
Zobacz profil
******
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 4 kwi 2005, o 16:49
Posty: 437
Lokalizacja: Poznań
Post 
@Barni te doświadczenie nie mają nic wspólnego z ziemią :(
@O.R.S. nie przeszło :(

tak przy okazji słuszeliście że Cr6+ usuwają z uczelni !! i pewnie potem ze szkół licealnych... :(

teraz mam problem jak wytłumaczyć żę ciekły kryształ (pzeechłodzony) tiosiarczanu sodu ma cos ws[img]olnego z ziemią ??

do tego jeszcze zrobie doświadczenie z wykrywanie Fe3+ z SCN- i wykrywanie Pb2+ z KI :D
możę reakcje obrączkową (na obecność NO3-)

a póki co rposze o pomoc z nowymi pomysłami.... !!
Pozdrawiam
2pio :D[/img]

_________________
Pozdrawiam
2pio


11 sty 2006, o 10:39
Zobacz profil
*******
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 cze 2005, o 17:00
Posty: 1595
Lokalizacja: Skoczów
Post 
co? skąd masz informację o usuwaniu chromianów z uczelni??? to, ze studentom nie pozwala się korzystać z chromianki to wiadomo od dawna ( a potem nie raz trzeba płacić za szkło, którego nie mozna domyć), ale samego chromianu będzie się przecież używać nadal, bo jest ważnym odczynnikiem, gdyby usuwać wszystko co trujące i szkodliwe nie byłoby na czym eksperymentować, chyba że z wodą, solą i cukrem....

A co do doświadczenia to może działanie SO2 na rosliny (odbarwianie)????

_________________
Sprzedam wodorotlenek sulfurylu SO2(OH)2, również w postaci r-rów o żądanym stężeniu. Cena do negocjacji.

Obrazek
weź udział:


11 sty 2006, o 11:17
Zobacz profil
******
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 4 kwi 2005, o 16:49
Posty: 437
Lokalizacja: Poznań
Post 
@DMchemik
poważnie u mnie na UAM P-ń doszło pismo o zkazie używania a nawet OMAWIANIA wykorzystania Cr6+ np K2Cr2O7 !! :( z tak samo Benzen !!
wiem to od mojej chemicy !! i to jest straszne...
hmm.... odbariwanie liści przy pomocy SO2... rekcja jest w miare szybka ??
Pozdrawiam
2pio :D

_________________
Pozdrawiam
2pio


11 sty 2006, o 11:53
Zobacz profil
*******
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 cze 2005, o 17:00
Posty: 1595
Lokalizacja: Skoczów
Post 
hmm...zapytam o to u nas na wydziale, toż to byłaby juz jakś paranoja!!!!!!

a co do odbarwiania to idzie całkiem szybko :wink: a przy okazji unaocznisz problem ekologiczny! Powodzenia!

_________________
Sprzedam wodorotlenek sulfurylu SO2(OH)2, również w postaci r-rów o żądanym stężeniu. Cena do negocjacji.

Obrazek
weź udział:


11 sty 2006, o 12:19
Zobacz profil
******
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 4 kwi 2005, o 16:49
Posty: 437
Lokalizacja: Poznań
Post 
to jest paranoja :( !! najwyżej bende sobi ena studich w "kieszeniach" przynosił K2Cr2O7.... ;P
w każdym razie ma ktoś jakiś pomyśł jak połączyć doświadczenie z Na2S2O3 - przechłodzony kryształ z hasłem "Ziemia "
a drugie to wytrawianie szkła HF jak można to połaćzyć z ziemią... - surowiec do szkła ? myślałem żęby HF na piasek ale to bendzei trudno pokazać... najlepiej HF przerzerający płytke szklaną :D :P
mam 10 doświadczeń na ten czas :D to wystarfczy ale chciałbym mieć jedno w zapasie :D :P odpadł NH32Cr2O7 :( i straciłem pomysły z z analitycznej no myślałem jeszcze o wykrywaniu Ag+ w ziemi ale Af+ jedyne efektowne znane mi doświadczenie daje w próbie Lustra szklanego :D
a coś z jonami NO2- ?? bo są karcerogenne ?
Pozdrawiam
2pio

_________________
Pozdrawiam
2pio


11 sty 2006, o 19:11
Zobacz profil
Zasłużony dla forum
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 lut 2005, o 21:11
Posty: 931
Lokalizacja: Poznań
Post 
Węze faraona- rodanek rtęciowy- jak najbardziej mozna połączyc z ziemią- oto jak szybko rozrasta sie populacja chińczyków :wink: A synteza łatwa- jakiś rozpuszczaly w wodzie zwiazek rteci i rodanek...

Pozdro


11 sty 2006, o 20:34
Zobacz profil
*******
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 cze 2005, o 17:00
Posty: 1595
Lokalizacja: Skoczów
Post 
hehe, już widzę jak pozwolą to w szkole zrobić......

ale fakt, doświadczenie efektowne :)

_________________
Sprzedam wodorotlenek sulfurylu SO2(OH)2, również w postaci r-rów o żądanym stężeniu. Cena do negocjacji.

Obrazek
weź udział:


11 sty 2006, o 20:45
Zobacz profil
Zasłużony dla forum
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 lut 2005, o 21:11
Posty: 931
Lokalizacja: Poznań
Post 
No, 0.1g, czmu nie??
na jakiejś wysokiej tacy metalowej, przykryje czymś, bo małe ilosci lubią odrobinke w góre hopsnąć i ma ;] Mysle ze nawet zwykła taca do pieczenia wys 5 cm da rade :wink: I pozwolą.

pozdro


11 sty 2006, o 21:12
Zobacz profil
*********
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 4 sty 2006, o 13:38
Posty: 972
Lokalizacja: <*>
Post 
DMchemik napisał(a):
gdyby usuwać wszystko co trujące i szkodliwe nie byłoby na czym eksperymentować, chyba że z wodą, solą i cukrem....


Prawda jest taka że wszystko jest szkodliwe i trujące o ile przekroczy pewne granice (tak samo jak umowny jest podział na materiały pirotechniczne i mw o ile bedziemy rozpatrywać możliwość małego łubudubu ), przepraszam z góry za porcje sianowatego OffTopic ale wydaj mi sie że warto na to zwrócić uwagę
orientacyjnie z internetu :
"Dawka dzienna soli kuchennej (NaCl) wynosi 10 -
14 g, przy czym jednorazowe spożycie tej ilości jest śmiertelne."

"LD50 = 10**4 mg/kg ciałka c
NaCl zaliczanyu z C2H5OH do grupy substancji słabotoksycznych"

Wiem wiem nikt nie pożre 14 g soli, chociaż jak sie wczesniej zaliczyło z 500 ml wodnego 40% r-ru C2H5OH bez podklądu i to mozna zjeść i więcej niż te 10 g jednorazowo, bo w ciągu dnia łcznie to mozna o wiele więcej tej soli zakąsić ;-).
Takiwięc pokaz zjadanai soli kuchennej byłby neiwskazany.


Wydaje mi sie ze jeżeli te doświadczenia wykonasz fachowo (w co nie wątpie) ale zgodnei z wymogami bezpieczeństwa to chyba żadna Pani/Pan profesor się nei przyczepi.
Chociaż o nauczycielach chemii lepiej nei mówić bo czasami aż zgroza beirze co onirobnią ;-)

A co do toksyczności cukru dla co niektórych sobników homosapiens nei trzeba mowic, łyżeczka cukru mzoe zabic lub uratowac życie.
No a co do wody, to jeżeli rozumeimy pod nią związek chemicxzny H2O czyli całkowicie odmineralizowana pozbawiona wszystkich inny skaldnikow "smakowych" ciecz to jej dłuższe spożycie przy NORMALNEJ diecie jest niewskazane i może prowadzić do zaburzeń w organiźmie "wodopijcy" ;-) , no chyba ze uzupełniamy mikroelementy w specjalny sposób.

A dlaczego pisze to tutaj no bo widze słuszne oburzenei pewnymi zakazami i nakazami, a dlaczego słuszne a no dlatefgo że zakazy i nakazy nic nei rozwiązują tylko pełny dostęp do wiedzy pozwoli przeżyć w miare bezpiecznei we współczesnyhm świecie.
Kiedyś żyli wielcy chemicy wybuchowcy którzy uważali ze azotan amonu nie detonuje no cóż życie zmieniło ich poglądy ;-)

_________________
posiadane odznaczenia i ordery :
snopeczek sianka z kokardką - dar od doznanie@MODERATOR
Obrazek


11 sty 2006, o 21:34
Zobacz profil
******
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 4 kwi 2005, o 16:49
Posty: 437
Lokalizacja: Poznań
Post 
Cytuj:
"Dawka dzienna soli kuchennej (NaCl) wynosi 10 -
14 g, przy czym jednorazowe spożycie tej ilości jest śmiertelne."

coś ci się nieźle rąbło LD50=3g/kg czyli dla mnie wynosi ona 210g !! weź sobie zjec chociarz 20g soli :P
a popatrza jaka woda jest nie bezpieczna - powodzie, lawiny śnieżne, utoienia... i co ? i tak wszyscy ją kochają;P
Pozdrawiam
2pio
ps. Naprawde potrzebuje te doświadcznia !! z ziemią :D !!

_________________
Pozdrawiam
2pio


11 sty 2006, o 23:26
Zobacz profil
*********
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 4 sty 2006, o 13:38
Posty: 972
Lokalizacja: <*>
Post 
hmmm sprawdze dokładnie ; informqacje zaczerpnołem z tych źródeł
wydąły mi sie wiarygodne; ale postaramsie sprawdzić w jakiejś poważniejszym źródle

http://www.chem.univ.gda.pl/~bojirka/WYK_MET.pdf

http://www.staff.amu.edu.pl/~boczon/st2002_1.pdf
(materiały ilustracyjne do wykładu toksykologia dla chemików)
niwe wiem jak to wyliczyłeś ale przy LD50 = 10**4 mg/kg ciałka i wadze 70 kg mamy

10**4 mg = 10000 * 0.001 g = `10 g
no i 10 * 70 = 700 g ;-)
tam tez podane jest co znaczy LD 50

powiedzmy że moze istniją tacy co 2 kg soli zjedzą i przeżyją ale średnio pezy wadze 70 kg połowa umrze po otrzymaniu tej dawki soli

A wracahjąc do twojej sugesti

Cytuj:
weź sobie zjec chociarz 20g soli
nie odważe się po przeczytaniu tamtych 2 pdf'ów za bardazo lubie życie ;-)

Z tym że tak jak pisałem powyżej postaram się podać dokładne wartości zaczerpnięte z jakichś toksykologii, być może te pdf'y są "powalone" a nie jestem toksykologiem z wyksztąłcenia ;-)

A wracając do powodzi, lawin itp itd no to jak Ci pół kilo soli spadnie na Ciebie powioedzmy z 10 piętra to też szkody niepowetowane będą, rozumie że to akcent humorystyczny był. A pisałem o tzw szkodliwości związku o nazwie H2O (nie mylić z wodą w kranach) bo byc może nei pamiętasz ale kilka lub więcej lat temu jak wchodziły super filtry co to oczyszczały kranówe ze wszystkiego to pojawiło się sporo artykułów o szkodliwości takiej oczyszczonej kranówy , zblizonej do czystego H2O

A co do doświadczeń chemicznych związanych z tematem ziemia/pisaek No to Sękowski np Ciekawe doświadczenai (dostępne na tym forum) i tam olbrzymi wybór i to pasujących rdo tematu ;-)
Zreszta jedno z pierwszy z ciśneineim osmotycznym wskazuje iż oddziaływanei związków chemicznych przejawia się nei tylko poprzez reakcje chemiczną ale i w inny pasjonujący sposób ;-)

dopisane ::
http://www.poch.com.pl/wysw/utworz_pdf. ... karty=1145
http://neska.strefa.pl/modules.php?name=Toksykolgia

http://www.pcl.ox.ac.uk/MSDS/SO/sodium_chloride.html
http://avogadro.chem.iastate.edu/MSDS/NaCl.htm
http://www.carolina.com/stcms/acrobat/s ... loride.pdf
http://www.sefsc.noaa.gov/HTMLdocs/Sodi ... lute14.htm
http://www.safety.vanderbilt.edu/pdf/hc ... loride.pdf
http://www.saltinstitute.org/15.html
generalnie różnice nie są znaczące ;-)

_________________
posiadane odznaczenia i ordery :
snopeczek sianka z kokardką - dar od doznanie@MODERATOR
Obrazek


12 sty 2006, o 12:01
Zobacz profil
Zasłużony dla forum
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 lut 2005, o 21:11
Posty: 931
Lokalizacja: Poznań
Post 
Rodanek rtęci!! jak juz mówiłem :wink: W aktynie maja potrzebne substraty :wink: Oprócz tego możesz zrobic chemiczny ogród- zwiazane bo drzewka i trawka rośnie :] Możesz jeszcze prażyć CuSO4- i obserwować jego wage.... ( to z wodą na ziemi)... Mozesz zrobić burze w probówce, bijace serce Hg... :wink:

Pozdro


12 sty 2006, o 16:31
Zobacz profil
*******
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 cze 2005, o 17:00
Posty: 1595
Lokalizacja: Skoczów
Post 
2pio! u mnie na wydziale zakazie stosowania chromianów nie słyszeli :)

_________________
Sprzedam wodorotlenek sulfurylu SO2(OH)2, również w postaci r-rów o żądanym stężeniu. Cena do negocjacji.

Obrazek
weź udział:


26 sty 2006, o 00:04
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 17 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..