Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 
Wykrywanie mieszanin dwóch kationów z 1, 4 i 5 grupy. 
Autor Wiadomość
Post Wykrywanie mieszanin dwóch kationów z 1, 4 i 5 grupy.
Witajcie jest to mój drugi post (w pierwszym sie przywitałem ;-)). trafiłem na to forum w poszukiwaniu pomocy od osób lubiących chemie, oraz przez to, że chciałem udowodnić mojemu nauczycielowi od chemi, ze na internecie można znaleźć pomoc do chemii, on jest innego zdania :)i dlatego mam nadzieje, ze się myli.

Mam do Was proźbe w piątek będę miał pierwszy poważny "sprawdzian" z laboratorium. Moje zadanie będzie polegać na odnalezieniu w mieszaninie (mieszanina będzie zawierać dwa kationy), kationów z 1, 4 i 5 grupy analitycznej.
Troszke sprecyzuje, potrafie wykryć 1-wszą grupe (nie ma co się chwalić bo to łatwizna jak kazdy zapewne wie ;-)), ale jezeli dostane mieszanine np. Ag+ i Pb2+ to nie mam pojęcia jak odróżnić te jony- więc niech ktoś poda mi sprytną metode, abym dał rade.
Dalej ide z proźbą :D: Czy może ktoś mi wytłumaczyć jakimi reakcjami chem. można wykryć kaztiony 5-tej grupy, bo jak wiadomo służy do tego analiza płomieniem, zaś mi podczas ślepej próby na palniku zdazyly się dwa błędy :oops: .
Będe wdzięczny za pomoc, oczywiście wiem, ze jest tu duzo do tłumaczenia, ale jeśli będę mądrzejszy choćby o jeden wątek to zawsze będę bliżej zaliczenia niż oblania spr.

EDIT: Prosze Was bardzo niech mi ktoś chociaż poda jak za pomocą doświadczeń idzie wykryć 5 gr. kationów.


Ostatnio edytowano 3 paź 2005, o 21:33 przez Anonymous, łącznie edytowano 2 razy



3 paź 2005, o 10:36
*******
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 lis 2004, o 17:07
Posty: 235
Post Re: Wykrywanie mieszanin dwóch kationów z 1, 4 i 5 grupy.
W internecie można znaleźć wiele rzeczy, wystarczy szukać! Tak mu powiedz..
Jak już strącisz chlorek srebra i ołowiu, to przesącz i dodaj dwuchromian. Jeśli strąci się osad (dwuchromian ołowiu) to masz ołów.
Jeżeli częśc osadu rozpuszcza się też w wodzie amoniakalnej to do takiego roztworu dodajesz HNO3 i HCl - strąca się AgCl i już masz srebro.
Oczywiście osady dobrze przemywaj. A do analizy płomieniowej dobrze wyżarzaj drucik i zwilżaj często HCl.

_________________
"Wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy" - Albert Einstein


3 paź 2005, o 11:00
Zobacz profil
Post Kationy V grupy
Kationy V grupy ciężko wykrywa się poprzez strącanie - szystko zależy od tego jakie odczynniki masz do dyspozycji.

Mg2+ - strąca się z węglanem sodu nie strąca się ze szczawianem sodu
można też próbować z magnezonem ale to kiepsko wychdzi
K+ - poczytaj o kwasie winowym (tylko stężone roztwory)
Na+ - płomieniowo
NH4+ - dodajesz NaOH lub KOH i gotujesz wydziela się zapach NH3


9 paź 2005, o 16:04
Zasłużony dla forum
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 6 maja 2004, o 17:24
Posty: 983
Lokalizacja: Bobrosławiec Śl.
Post 
Hmm, K(+) można strącać nadchlorowcem bodajże, Na(+) tej reakcji nie daje :D

_________________
Obrazek


9 paź 2005, o 18:03
Zobacz profil
Post Re: Kationy V grupy
Higany napisał(a):
Kationy V grupy ciężko wykrywa się poprzez strącanie - szystko zależy od tego jakie odczynniki masz do dyspozycji.

Mg2+ - strąca się z węglanem sodu nie strąca się ze szczawianem sodu

Zgadza się, ale węglanem sodu moge strącić też całą czwartą grupe.


9 paź 2005, o 20:12
@GŁÓWNY MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 mar 2004, o 19:11
Posty: 1171
Lokalizacja: Warszawa
Post 
Do wykrywania K+ najlepiej nadaje sie tetrafenyloboran sodu - Kso tetrafenyloboranu potasu to cos kolo 10^-4, podczas gdy nadchloranu 1,5*10^-2 (nie wiem czy dobrze pamietam)

_________________
Siła to ostateczność, do której uciekają się nieudolni.
Obrazek


11 paź 2005, o 17:17
Zobacz profil
Zasłużony dla forum
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 6 maja 2004, o 17:24
Posty: 983
Lokalizacja: Bobrosławiec Śl.
Post 
Hmm, ewentualnie chloroplatynowym:
K(+) + H2PtCl6 ==> K2PtCl6 + 2H(+)
Przy dodaniu etanolu czułość&prędkość reakcji znacznie wzrasta. Wg Lipca & Szmala jest to najbardziej czuła z reakcji, choć tylko o bodajże 2 rzędy wielkości w stosunku do TFB-Na :)

_________________
Obrazek


12 paź 2005, o 20:22
Zobacz profil
*****
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 9 cze 2005, o 16:19
Posty: 304
Lokalizacja: Suchedniów, Poland
Post 
Sód to jeszcze octan uranylu i magnezu o ile mnie pamięć nie myli:)


13 paź 2005, o 10:47
Zobacz profil
@GŁÓWNY MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 mar 2004, o 19:11
Posty: 1171
Lokalizacja: Warszawa
Post 
Wiesz, problemem moze byc to, ze TFBNa jest jeszcze w miare tani (za 5 g placi sie ponizej 20 zl z tego co wiem, kiedys mialem tego chyba 120 g w pracowni w sloiczkach po 5 g ale jedna z chemiczek, cierpiaca na chemofobie (!!!) dla do utylizacji :cry: ), natomiast kwas chloroplatynowy jest niespecjalnie

_________________
Siła to ostateczność, do której uciekają się nieudolni.
Obrazek


13 paź 2005, o 20:00
Zobacz profil
Zasłużony dla forum
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 6 maja 2004, o 17:24
Posty: 983
Lokalizacja: Bobrosławiec Śl.
Post 
Hmm, za komuny jeszce dawali w "przydziałach" dla szkół - w licku było chyba z 0,5g jak pamiętam :) Ale, masz rację - ekonomiczniej TFBNa :)

_________________
Obrazek


13 paź 2005, o 20:24
Zobacz profil
Post 
Polecam MATERIAŁY DO ĆWICZEŃ Z CHEMII ANALITYCZNEJ JAKOŚCIOWEJ dla studentów I roku farmacji pod red. Profesora Jana Pawlaczyka. Tam sa rozrysowane drzewka jak co pokolei wykrywac na laborkach sie to przydaje :)


8 gru 2005, o 19:27
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 11 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..