Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
Analiza kationów 3 grupy 
Autor Wiadomość
Post Analiza kationów 3 grupy
Otóż dostałam probówkę z roztworem zawierającym 3 kationy z III grupy analitycznej. I mam rozpoznać te kationy. Ponieważ zawartość probówki była zielonkawa, od razu zrobiłam reakcję na nikiel i wykryłam go. Pozostają jeszcze dwa. Wspomnianą reakcję zrobiłam dimetylogliksynem i wyszedł od razu czerwony osad więc mogę wyeliminować jony żelaza które przeszkadzałyby w tej reakcji. Po dodaniu NaOH roztwór zabarwia się na jasno błękitny z taką galaretką. Po wielu bezowocnych próbach metodą eliminacji podejrzewam że mam jeszcze jony cynku i glinu. ale reakcje dla nich charakteryczne zakłóca chyba nikiel. co mogę zrobić żeby być pewna?


31 mar 2006, o 14:15
******

Dołączył(a): 14 gru 2005, o 19:30
Posty: 693
Lokalizacja: Grudziądz / Gdańsk
Post 
jestem nie oblatany w analityce ale z tego co wiem to jakikolwiej jonów miedzi Cu2+ rozpuszczalny w wodzie w reakcji z zasadami metali alkalicznych strącają osad Cu(OH)2 więc może to ta twoja galaretka a kolor niebieski może być skutniem wyeliminowania jakiś jonów przez kOH nie wiem. To śa moje dzikie sugestie tylko

_________________
Dumny student Politechniki Gdańskiej i jej wspaniałego wydziału Chemicznego na kierunku Biotechnologia !


GG:3716505


31 mar 2006, o 17:11
Zobacz profil
*******

Dołączył(a): 17 sty 2005, o 11:05
Posty: 375
Lokalizacja: katowice
Post 
Ekhm a nie masz po prostu skryptu..;P? ja nie wyobrazam sobie zgadywania co mam... do tego jest caly sposob rozdzialu i niewazne czy sie czegos spodziewam czy nie.. postepuje wedlug przepisu i nie ma bata abym cos przegapil;) dosyc duzo roboty jest z 3 grupą...


31 mar 2006, o 18:05
Zobacz profil
Post 
no mam ale babka powiedziala ze ten nikiel utrudnia wykrycie innych...i musze sie go jakos pozbyc


31 mar 2006, o 18:30
***
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 8 kwi 2005, o 19:18
Posty: 251
Post 
moim zdaniem najlepiej pozbyc sie go stracajac Ni(ClO3)2 czyli czerwony osad, nigdy sie nie bawilem w analityke itp. pierwszy raz nad tym mysle, ale ten sposób wydaje sie byc dobry, bo tylko nikiel sie w ten sposob straca

_________________
Cytuj:
A teraz ucieramy kryształki NI3 w moździerzu, by pojedyńcze cząsteczki miały jak największą powierzchnię rea...

Idioci ciągle od nas odchodzą...


31 mar 2006, o 22:23
Zobacz profil
*******

Dołączył(a): 17 sty 2005, o 11:05
Posty: 375
Lokalizacja: katowice
Post ....
Ekhm to masz kiepski skrypt albo kiepsko babke..;)
special for you itd. bo mam... i jest 0:44 tak wiec moge sobie popisac;)

2cm3 probki dodajesz 2cm3 nh4cl kroplami nh3aq do slabego zapachu nh3 ogrzewasz do wrzenia dodajesz (nh4)2S az do calkowitego stracenia gotujesz 1 min odstawiasz na 10 min saczysz osad rozpuszczasz w 2M hcl az do zaprzestania wydzielania sie h2s saczysz. masz osad 2 i przesacz 2
osad 2 zawiera NiS CoS roztwarzasz w wodzie krolewskiej odparowujesz prawie do sucha dodajesz 3cm3 wody i 3cm3 2M hcl jak wystapi osad to saczysz a jak nie to rozdzielasz do 3 probowek i to badasz na nikiel i kobalt nie ma prawa byc nic innego jesli chodzi o 3 grupe.
A ten przesacz ktory otrzymalas po rozpuszczeniu osadu w 2M hcl z 1 stracania zawiera inne kationy 3 grupy ktore rozdzielasz metoda wodorotlenkowa.
w trimigi to robisz tak.. do wyjsciowej probki wogole nie modyfikowanej dodajesz 1cm3 rodanku amonowego wystapi krwiste zabarwienie masz zelazo jesli nie to bierzesz kilka cm3 orginalnej probki dzialasz wodorotlenkiem sodu straca ci sie brazowy HMnO3 jesli jest Mn2+ oraz fe(oh)3 jesli bylo zelazo, teraz saczysz...przesacz zawiera Zn,Al,Cr zakwaszasz h2so4 do odczynu kwasnego odparowujesz do ok 4cm3 rozdzielasz do 3 probowek i robisz proby na poszcegolne(Zn,Al,Cr) kationy w ten sposob nic nie sfalszujesz.. mi wyszlo hehe;)
Zn:
1cm3 r-r dodajesz 4krople 0,005M Cu(NO3)3 i 2cm3 10% K2[Hg(SCN)4] wytrzasasz filetowy osad masz Zn
Al:
do 1cm3 r-r dodac 1 krople alizaryny S dodawac kroplami nh3aq do zasadowego (barwa rozowa r-r) ogrzewac minute czerwony osad masz Al
Cr:
1cm3 r-r dodajesz 1cm3 eteru dietylowego 1cm3 3%h2o2 wytrzasasz niebieskie zabarwienie warstwy eterowej masz Cr.
I finito co za klopot...;)


1 kwi 2006, o 00:57
Zobacz profil
Post 
no faktycznie zaden... :wink: dzieki wielkie. sprobuje tego. jak nie wyjdzie to sparwko w plecy...


1 kwi 2006, o 09:20
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 7 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..