Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
Separacja KNO3 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): 18 cze 2017, o 15:08
Posty: 2
Post Separacja KNO3
Witam Forumowiczów.

Chciałbym odseparować od siebie mieszaninę NaN3 oraz KNO3, mieszanina mniej więcej w stosunku 3:1 NaN3 do KNO3.

Moje główne pytanie brzmi jakiego najlepiej użyć rozpuszczalnika w celu ekstrakcji, w którym jedna z substancji nie rozpuszcza się bądź rozpuszcza w znikomych ilościach.

Z góry dziękuje za pomoc i pozdrawiam.


18 cze 2017, o 15:32
Zobacz profil

Dołączył(a): 23 lis 2009, o 22:18
Posty: 244
Post Re: Separacja KNO3
Domyślam się, że masz mieszaninę pirotechniczną z poduszek powietrznych.
Oprócz wymienionych soli jest tam najprawdopodobniej SiO2 (wiążący powstały przy wystrzale Na2O we względnie bezpieczny Na2SiO3.
Nie wiem jakiego rozpuszczalnika użyć do rozdzielenia, ale wiem czego NIE UŻYWAĆ.
NaN3 jako sól słabego kwasu jest wrażliwy na środowisko kwaśne, więc w żadnym wypadku nie stosuj środowiska kwasowego!
Na kwaśno może się wydzielić szalenie toksyczny HN3 (trujący niczym cyjanowodór).
Jeśli natomiast chcesz z tego zrobić Pb(N3)2, to rozdzielanie KNO3 i NaN3 nie jest potrzebne (choć warto by usunąć SiO2) :mrgreen:


20 cze 2017, o 19:56
Zobacz profil

Dołączył(a): 18 cze 2017, o 15:08
Posty: 2
Post Re: Separacja KNO3
Dzięki za odpowiedź z SiO2 dużego problemu nie będzie :mrgreen: Natomiast mam pytanie. Czy zwartość KNO3 nie wpływa jakoś znacząco/ negatywnie np. przy otrzymywaniu Pb(N3)2 ??

Przeglądałem rozpuszczalniki obu substancji i wstępnie w razie próby rozdzielenia ich wytypowałem C3H8O3, z tego co zauważyłem KNO3 jest w niej rozpuszczalne natomiast odnośnie NaN3 nie znalazłem informacji odnośnie aby był rozpuszczalny w C3H8O3, jedynie widziałem roztwory NaN3 w (H2O około 78-82% z C3H8O3 18-22%) o zawartości około 0,1% NaN3 ale podejrzewam że jest rozpuszczony w H2O a C3H8O3 pełni jakąś rolę zabezpieczająca jedynie ?


22 cze 2017, o 17:14
Zobacz profil

Dołączył(a): 23 lis 2009, o 22:18
Posty: 244
Post Re: Separacja KNO3
KNO3 jako doskonale w wodzie rozpuszczalny, nie powinien wpływać negatywnie na proces wytrącania Pb(N3)2, szczególnie, jeśli jako źródła jonów ołowiu użyjesz azotanu.
Jeśli jako C3H8O3 rozumiesz glicerynę, to o ile NaN3 jest w niej nierozpuszczalny, to taka ekstrakcja miałaby sens, ale po co? Otrzymasz NaN3 zanieczyszczony gliceryną i jak ją usuniesz?
O destylacji zapomnij; NaN3 na gorąco wyfuknie.
Roztwór (H2O około 78-82% z C3H8O3 18-22%) o zawartości około 0,1% NaN3 to coś do badań medycznych o ile pamiętam. Gliceryna najwidoczniej pełni rolę stabilizatora.


23 cze 2017, o 19:27
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 4 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 4 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..