Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
Osad na butelce Kreta- pomocy! 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): 29 sty 2018, o 19:31
Posty: 3
Post Osad na butelce Kreta- pomocy!
Wiecie może co to mogło być? Zauważyłam dookoła nakrętki taki biały proszek, jak ogladalam ja z każdej strony to proszek się trochę posypał z nakrętki. Butelka wcześniej była przewożona przez kilka dni w paczce, możliwe ze trochę po niej latała, ale nigdy wcześniej nie była otwierana. Możliwe ze doszło do reakcji z powietrzem, mimo ze butelka była firmowo zamknięta? I co to mogło być? Pomóżcie bo trochę teraz się stresuje tym proszkiem co się rozsypał, śladowe ilości ale jednak :|


29 sty 2018, o 19:34
Zobacz profil

Dołączył(a): 2 kwi 2015, o 21:52
Posty: 60
Post Re: Osad na butelce Kreta- pomocy!
Według mnie to może być
a) węglan sodu - jak dobrze kojarzę to kret zawiera NaOH, który mógł przereagować z CO2 w powietrzu i osadzić się na korku - często na korkach z butelki kwasu azotowego(V) tworzy się biały osad
b) wodorotlenek sodu - jakimś cudem uleciał z butelki

Możesz to sprawdzić biorąc w rękawiczkach trochę tego proszku i rozpuścić w małej ilości wody (najlepiej destylowanej). Po rozpuszczeniu, dodaj jakiegoś kwasu (np. ocet lub kwasek cytrynowy). Jeśli zobaczysz ulatniające się bąbelki gazu to na 99% będzie to dwutlenek węgla.
Nie ma się też co stresować, krzywda nie powinna Ci się stać, więc nie musisz się stresować, ale dla pewności możesz pracować w rękawiczkach (zwykłe lateksowe wystarczą) i unikaj kontaktu z oczami i ustami (!).

_________________
Wiem, że nic nie wiem.


29 sty 2018, o 23:05
Zobacz profil

Dołączył(a): 29 sty 2018, o 19:31
Posty: 3
Post Re: Osad na butelce Kreta- pomocy!
Tego proszku już nie mam, butelka zutylizowana :D jak odkręcałam nakrętkę to tak się sypało z tego ze stwierdziłam ze wywalam. Dzięki za pocieszenie :) najgorsze ze proszek spadł mi na podłogę a to było prawie niewidoczne i nie wiedziałam jak to zebrać nawet, to na ślepo papierem zebrałam wszystko co było na tym skrawku podłogi a później odkurzylam, ale zanim pomyślałam ze ten proszek jest z Kreta, myślałam ze butelka się wybrudzila czymś tylko i nie wiem czy nie rozniosłam na klapkach tego po domu :/ wiem ze minimalne ilości ale nie chciałabym ryzykować. Co do podejrzenia ze mógł to być wodorotlenek sodu - to miało postać proszku, jakby sól, ale bardziej pudrowe jak cukier pudrowy, a wodorotlenek sodu ma postać kryształków lub płatków o ile się nie mylę. Wiec może faktycznie to był węglan sodu, ale jakim cudem jak opakowanie nie było nigdy otwierane? :( dzięki za pomoc, jakby ktoś jeszcze miał jakieś spostrzeżenia to piszcie proszę, trochę panikuje na mysl o tak żrącej substancji w moim domu


30 sty 2018, o 13:35
Zobacz profil
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 cze 2006, o 21:37
Posty: 2564
Lokalizacja: Krakow
Post Re: Osad na butelce Kreta- pomocy!
Skąd na zakrętce węglany ? ano dlatego, że taką właściwość ma właśnie wodorotlenek i węglan sodu, że lubi "wychodzić" z butelek, widać był przetrzymywany w dość wilgotnym miejscu z dużą ilością CO2. Dodatkowo był przechowywany długo.

_________________
"Jak zobaczysz błysk nuklearny kucnij i zasłoń się."


31 sty 2018, o 08:51
Zobacz profil

Dołączył(a): 29 sty 2018, o 19:31
Posty: 3
Post Re: Osad na butelce Kreta- pomocy!
A jest tak samo żrący i niebezpieczny jak wodorotlenek sodu?


31 sty 2018, o 11:53
Zobacz profil
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 cze 2006, o 21:37
Posty: 2564
Lokalizacja: Krakow
Post Re: Osad na butelce Kreta- pomocy!
Nie aż tak, ale po dostaniu się do oka, może spowodować te same problemy co NaOH.
To samo ciepłe/gorące roztwory węglanu sodu na skórze mogą powodować rany - ale trzeba dłużej rękę w nich potrzymać.

Ale już np. wysypany na suchą skórę nie powinien nic zrobić poza podrażnieniem (na dłuższą metę na mokrą też nie).

_________________
"Jak zobaczysz błysk nuklearny kucnij i zasłoń się."


31 sty 2018, o 20:15
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 6 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..