Odpowiedz w wątku  [ Posty: 91 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4
Zbiorczy: Podać wzór. Napisać równanie reakcji 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): 18 lis 2009, o 17:41
Posty: 1
Post 
Witam , mam konkretne problemy poniewaz muszę na sobotę zdać poniższe równania a z chemii konkretnie nic nie potrafie , mam nadzieje że pomożecie mi :

Zadnie pierwsze :

Analiza kationow , a konkretniej musze stworzyc reakcje z kationem Fe 3+ z nastepujacymi zwiazkami :
z 0,2 molowym NaOH (stracanie), 0,2 mol NH3 * h20 (stracanie) , z siarczkiem amonu (NH4)2S (stracanie) oraz z KI takze stracanie .

Zadanie 2

a)
z Anionem SO4 2-

Tak jak wyzej tylko reakcje z

BaCl2 (stracanie ) ma wyjsc BaSO4

b) AgNO3 (stracanie ) z anionami Cl-, CO3 2-, C2O4 2- , NO2 -
BaCl2 (stracanie) z CO3 2- ( ma wyjsc BaCO3) oraz C2O4 2-

oraz reakcja redox H2SO4 + KMNO4 z anionem C2O4 2-


Licze na wyrozumialosc i pomoc , z gory dziekuje i pozdrawiam ;)


18 lis 2009, o 17:42
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 sie 2008, o 19:18
Posty: 515
Lokalizacja: Lubelskie
Post 
1)Ułóż w formie cząsteczkowej równanie reakcji Al2O3 z:

b) wodny r-r NaOH

Al2O3 + 2 NaOH + 3 H2O --> 2 Na[Al(OH)4]

czy

Al2O3 + 2 NaOH --> 2 NaAlO2 + H2O

Podobno wg odpowiedzi poprawne było 2. równanie, ale pierwsze także mogło zostać uznane. Ja pisząc zadanie na lekcji użyłem właśnie pierwszego. Czy glinian nie powstawał tylko w przypadku stapiania NaOH z Al2O3? Wg mnie bardziej poprawne jest równanie 1. ale zawsze mogę się mylić.

_________________
http://myanimelist.net/profile/Garet_L
http://asiansounds.pl/


21 sty 2010, o 17:01
Zobacz profil
Nauczyciel
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 30 gru 2007, o 21:59
Posty: 963
Lokalizacja: Katowice
Post 
Obydwa można uznać za poprawne, gdyż w praktyce nie robi nam to żadnej różnicy. Najczęściej zapisuje się glinian w postaci kompleksowej, bo tak występuje on w r-rze.
I tu masz rację, bo AlO2(-) powstaje właśnie podczas stapiania.

W moim liceum uczą, że powstaje AlO2(-), no bo na poziomie podstawowym nie wprowadza się wogóle związków kompleksowych i mogłoby to wprowadzać pewne zakłopotanie i niezrozumienie. Na poziomie rozszerzonym wiadomo, powinniśmy trzymać się bliżej realiów.

_________________
<wyk> Państwo się nie martwią że brakuje miejsc, tylko wykład wszyscy mają w jednej sali, konkurs będziecie pisać w warunkach normalnych.
<g>Wolałbym w standardowych, kurtkę zostawiłem w szatni.


22 sty 2010, o 21:04
Zobacz profil

Dołączył(a): 4 mar 2007, o 14:25
Posty: 170
Lokalizacja: RP
Post 
mam 3 reakcje, z których nie bardzo wiem co powstaje:
Zn+HNO<sub>3</sub> => NH<sub>4</sub>NO<sub>3</sub> +?
Fe2+ + KMnO<sub>4</sub> => Fe3+ + ?
Cl- + KMnO<sub>4</sub> => ?

_________________
Obrazek


27 sty 2010, o 21:43
Zobacz profil
Zasłużony dla forum
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 6 maja 2004, o 17:24
Posty: 983
Lokalizacja: Bobrosławiec Śl.
Post 
1) Mając zdefiniowany produkt, dopisujesz pozostałe logiczne produkty - Zn(NO3)2 i H2O i rozwiązujesz redoksa...
Zn + HNO3 ---> Zn(NO3)2 + NH4NO3 + H2O

2) Nie ma środowiska kwaśnego/zasadowego, więc zakładamy odczyn obojętny - KMnO4 w środowisku obojętnym redukuje się do MnO2 -> kolejny redoks

Fe(2+) + K(+) + MnO4(-) ==> Fe(3+) + MnO2 + K(+)

3) Jak powyżej ;)

Cl(-) + MnO4(-) + K(+) ==> Cl2 + MnO2 + K(+)

_________________
Obrazek


27 sty 2010, o 22:20
Zobacz profil

Dołączył(a): 4 mar 2007, o 14:25
Posty: 170
Lokalizacja: RP
Post 
No to troszkę z innej beczki pytanie ;) Chemia organiczna. Czy mógłby mi ktos wytłumaczyc na czym polega (jak przebiega) reakcja hydroborowania alkenów i alkinów, najlepiej z mechanizmem.
I jeszcze jedno cz addycja np. Br2 do alkinów różni sie mechanizmem od addych bromu do alkenów?

_________________
Obrazek


10 mar 2010, o 16:42
Zobacz profil
Zasłużony dla forum
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 6 maja 2004, o 17:24
Posty: 983
Lokalizacja: Bobrosławiec Śl.
Post 
Addycja Br2 do alkenów i alkinów przebiega według tego samego mechanizmu.

Hydroborowanie wygląda tak:
KLIK
(a przy okazji masz tam i ciąg dalszy, czyli utlenianie - istotne dlateg że addycja zachodzi niezgodnie z reg. Markovnikowa {chociaż tak naprawdę...}, czyli mamy gr. -OH podstawioną do węgla z większą ilością wodorów) :P

_________________
Obrazek


10 mar 2010, o 22:56
Zobacz profil
***

Dołączył(a): 30 gru 2006, o 02:36
Posty: 428
Lokalizacja: Poznań
Post 
Na wiki jest jeszcze ładny mechanizm utleniania powstałego boranu:
http://en.wikipedia.org/wiki/Hydroboration

_________________
Quod fuimus estes
Quod sumus fos erites
Mille anni passi sunt ...

forum biologiczno-chemiczne


10 mar 2010, o 23:17
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 sie 2008, o 19:18
Posty: 515
Lokalizacja: Lubelskie
Post 
Do wodnego r-u chlorku glinu wrzucono kawałek blaszki magnezowej i zaobserwowano wydzielanie się pęcherzyków gazu. Ustal jaki to gaz i zapisz w formie cząsteczkowej przebieg reakcji w wyniku której się wydzielił.

Niedawno kolega uświadomił mnie, że gdy w roztworze znajdują się jony 2+ to glin nie ulega redukcji, tylko przechodzi w tlenek... gdy spytałem pani od chemii o tą własność glinu, powiedziała, że na maturze nigdy czegoś takiego nie widziała, ani w wymaganiach maturalnych odnośnie pierwiastków...

No to jak zapisać tą reakcję? Wg tego co mi powiedział kolega, pomijając pierwotne reakcje to wyjdzie to wyjdzie

4 AlCl3 + 3 Mg + 6 H2O -----> 3 MgCl2 + 2 Al2O3 + 6HCl

No ale może ktoś ma jakąś inną koncepcję? Może ma się po prostu wydzielić chlor? (bo nadmiar chlorku glinu)

2 AlCl3 + Mg ----> 2 Al + MgCl2 + 2 Cl2

Jak bym to dostał na maturze to napisał bym to 2gie, ale lepiej się upewnić :?

_________________
http://myanimelist.net/profile/Garet_L
http://asiansounds.pl/


25 kwi 2010, o 23:02
Zobacz profil
Nauczyciel
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 30 gru 2007, o 21:59
Posty: 963
Lokalizacja: Katowice
Post 
Ech Garet! :D
Al(3+) jest słabym kwasem, ale na tyle silnym, by pH r-ru wodnego chlorku glinu umożliwiało reakcję wytworzonego kwasu z magnezem. Chlorek glinu ogólnie przy bardzo niskim pH hydrolizuje, więc i pH jego r-ru będzie niski (pH = 2-3)

Al(3+) + 2H2O -> Al(OH)(2+ ) + H3O(+)
2H3O(+) + Mg -> Mg(2+) + 2H2O + H2

Kto wie, jak daleko hydroliza zajdzie, ale ze względu na właściwości obydwu reagentów wolno mi zapisać:

2Al(3+)(aq) + 3Mg(s) + 6H2O(c) -> 2Al(OH)3(s) + 3Mg(2+)(aq) + 3H2(g)

_________________
<wyk> Państwo się nie martwią że brakuje miejsc, tylko wykład wszyscy mają w jednej sali, konkurs będziecie pisać w warunkach normalnych.
<g>Wolałbym w standardowych, kurtkę zostawiłem w szatni.


26 kwi 2010, o 15:28
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 sie 2008, o 19:18
Posty: 515
Lokalizacja: Lubelskie
Post 
Dzięki :)

Ehh... chciałem kombinować z hydrolizą, ale moje błędne rozumowanie o tych jonach 2+ mnie od tego odwiodło. Potem znalazłem na wiki, że to chodziło tylko o jony, które miały by być wyparte przez glin >_<quote> Al2O3 + .... + .... ?

_________________
http://myanimelist.net/profile/Garet_L
http://asiansounds.pl/


26 kwi 2010, o 16:52
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 sie 2008, o 19:18
Posty: 515
Lokalizacja: Lubelskie
Post 
Garet napisał(a):
Dzięki :)

Ehh... chciałem kombinować z hydrolizą, ale moje błędne rozumowanie o tych jonach 2+ mnie od tego odwiodło. Potem znalazłem na wiki, że to chodziło tylko o jony, które miały by być wyparte przez glin >_<quote> Al2O3 + .... + .... ?


Matko... któryś ze znaków zadziałał w połączeniu z innym i zmasakrowało mi posta :lol: Proszę moda o usunięcie poprzedniego i wstawienie tego na jego miejsce:

"Dzięki :)

Ehh... chciałem kombinować z hydrolizą, ale moje błędne rozumowanie o tych jonach 2+ mnie od tego odwiodło. Potem znalazłem na wiki, że to chodziło tylko o jony metali, które miały by być wyparte przez glin

Cytuj:
Glin nie wydziela z roztworów zawierających jony Fe2+, Zn2+, Pb2+ i Cu2+ metali, ponieważ ulega pasywacji - pokrywa się warstewką ochronną swojego tlenku.


A tak przy okazji, jak w takim razie wyglądać będzie np taka reakcja?

Al + ZnCl2 + H2O? -----> Al2O3 + y + z

_________________
http://myanimelist.net/profile/Garet_L
http://asiansounds.pl/


27 kwi 2010, o 00:17
Zobacz profil
Nauczyciel
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 30 gru 2007, o 21:59
Posty: 963
Lokalizacja: Katowice
Post 
Chwila moment ;)
To nie jest do końca prawdą, że pasywuje w takim stopniu, iż nie wydziela tych jonów metali. Kwestią jest to, żeby r-r był odpowiednio zakwaszony ;)

Co do Al+ZnCl2 sprawa jest taka, że Zn(2+) jest już względnie słabym kwasem (bez zakwaszania) i nie liczyłbym na jakąkolwiek reakcję ze względu na pasywację. Ale jeśli np. wytrawisz glin w r-rze NaOH (likwidacja powłoczki Al2O3), to będzie Ci reagował nawet z wodą z wytworzeniem dużych ilości Al(OH)3. Specyfika tej reakcji jest taka, że albo uzyskasz w rezultacie mieszaninę Al(OH)3 + Zn(OH)2 przy braku zakwaszenia, albo Zn(2+) i Al(3+) przy zakwaszeniu. Wydzielające się gąbkowate struktury metali są o wiele bardziej reaktywne, niż te w postaci litej. Zauważyłem to choćby przy wydzielaniu srebra met. elektrochemiczną z r-ru amoniakalnego - powstająca gąbka szybko bielała na powierzchni, a kilka dni trzymania pod wodą destylowaną sprawiły, że częściowo przeszła w tlenek ;)

Reakcja z magnezem zachodzi względnie łatwo, bo pasywna powłoka tlenku już w słabo kwaśnych warunkach ulega rozpuszczeniu, a nawet we wrzącej wodzie.

_________________
<wyk> Państwo się nie martwią że brakuje miejsc, tylko wykład wszyscy mają w jednej sali, konkurs będziecie pisać w warunkach normalnych.
<g>Wolałbym w standardowych, kurtkę zostawiłem w szatni.


27 kwi 2010, o 09:34
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 lip 2006, o 14:53
Posty: 39
Post 
Witam
Proszę o pomoc w ułożeniu reakcji
Dane substraty: [Cr(OH)4]-, H2O2
Dany produkt: CrO42-
Środowisko kwaśne.
Nie wiem, jakie należy dodać reagenty, aby było poprawnie.
Pozdro

_________________
"W akumulatorze nie ma energii stałej tylko jest zmienna tak samo jak w baterii." - Patryko :D


2 maja 2010, o 20:46
Zobacz profil
Nauczyciel
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 30 gru 2007, o 21:59
Posty: 963
Lokalizacja: Katowice
Post 
Ta reakcja nie zachodzi w środowisku kwaśnym w ten sposób to primo, secundo w środowisku kwaśnym nie istnieje jon Cr(OH)4(-).

2Cr(OH)4(-) + 2OH(-) + 3H2O2 -> 2CrO4(2-) + 8H2O

_________________
<wyk> Państwo się nie martwią że brakuje miejsc, tylko wykład wszyscy mają w jednej sali, konkurs będziecie pisać w warunkach normalnych.
<g>Wolałbym w standardowych, kurtkę zostawiłem w szatni.


2 maja 2010, o 22:36
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 lip 2006, o 14:53
Posty: 39
Post 
Właśnie tak coś nie do końca mi pasowało... Dzięki :)

_________________
"W akumulatorze nie ma energii stałej tylko jest zmienna tak samo jak w baterii." - Patryko :D


3 maja 2010, o 16:54
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 91 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..