Odpowiedz w wątku  [ Posty: 93 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona
Zbiorczy: Reakcje utlenienia i redukcji 
Autor Wiadomość
***

Dołączył(a): 30 gru 2006, o 02:36
Posty: 428
Lokalizacja: Poznań
Post 
W Bielańskim jest napisane, że wydziela się tlen:

MnO2 + H2SO4 --> MnSO4 + 0,5O2 + H2O

(Chociaż w moim wydaniu jest błąd przy bilansowaniu, bo jest współczynnik 3 przy tlenie :D).

Podejrzewam, że reakcja zachodzi wolno, bo zwykle się zaleca dodanie jakiegoś reduktora typu SO3^2-.

_________________
Quod fuimus estes
Quod sumus fos erites
Mille anni passi sunt ...

forum biologiczno-chemiczne


18 mar 2008, o 02:43
Zobacz profil
***
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 4 cze 2006, o 20:19
Posty: 1039
Lokalizacja: Warszawa
Post 
kapitulacja...
wyjdzie coś z tego jakieś koncepcje na produkty??

Cr2(SO4)3 +H2SO4 +H2O2 ->
:roll: :roll: :roll:


27 lis 2008, o 17:35
Zobacz profil

Dołączył(a): 5 lip 2008, o 19:16
Posty: 209
Post 
Witam...
Mam problem...
Nie rozumiem zupełnie tego tematu - reakcje utleniania i redukcji.

Moze mi ktoś pomóc??
Mam takie dwa zadanka:
1.) H2S + HNO3 ---> H2SO4 + NO + H2O
2.) KNO3 ---> O2 + NO2 + K2O

Prosze o szybka pomoc :P:D


14 gru 2008, o 18:54
Zobacz profil
Zasłużony dla forum
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 6 maja 2004, o 17:24
Posty: 983
Lokalizacja: Bobrosławiec Śl.
Post 
Reakcje redoks wiążą się ze zmianą stopnia utlenienia.
Jeśli coś się utlenia, to ZWIĘKSZA swój STOPIEŃ UTLENIENIA (oddaje elektrony).
Jeśli coś się redukuje, to ZMNIEJSZA swój STOPIEŃ UTLENIENIA (przyjmuje elektrony).

Przykład:
M => M(+) +e(-) Metal M utlenia się oddając jeden elektron.
M(+) + e(-) => M Kation metalu M redukuje się, przyjmując jeden elektron.

GŁÓWNA ZASADA: W reakcjach jednoczesnego utleniania i redukcji (redoks), liczba elektronów oddanych przez subst utleniające się (reduktory) musi być równa liczbie elektronów przyjętych przez substancje redukujące się (utleniacze)...

Tok postępowania:
H2S + HNO3 -> H2SO4 + NO + H2O

1. Określić stopnie utlenienia wszystkich pierwiastków
2. Zaznaczyć które pierwiastki zmieniają swój stopień utlenienia (w tym wypadku siarka i azot)
3. Zapisać reakcje zmiany stopnia utlenienia:
Utlenianie: S(2-) ==> S(6+)
Redukcja: N(5+) ==> N(2+)
4. Określić ile elektronów zostanie wymienionych w tych reakcjach:
S(2-) ==> S(6+) + 8e(-) 8 elektronów
N(5+) + 3e(-) ==> N(2+) 3 elektrony
5. Uzgodnić ilości, mnożąc na krzyż:
3S(2-) ==> 3S(6+) + 24e(-)
8N(5+) + 24e(-) ==> 8N(2+)
6. Wpisać współczynniki do równania reakcji:
3H2S + 8HNO3 ==> 3H2SO4 + 8NO + H2O
7. Uzgodnić ładunki (w wypadku jonów).
8. Uzgodnić ilości poszczególnych atomów (np wodór i tlen - poprzez dodanie odpowiedniej ilości cząsteczek wody):
3H2S + 8HNO3 ==> 3H2SO4 + 8NO + 4H2O
9. Zgadza się - a teraz napisać samemu równanie drugiej reakcji :)

_________________
Obrazek


14 gru 2008, o 21:35
Zobacz profil

Dołączył(a): 22 mar 2009, o 11:55
Posty: 17
Lokalizacja: opole
Post 
ors popelniles bład jezeli reduktor to (+e-) a jak utleniacz (-e-)

2.) KNO3 ---> O2 + NO2 + K2O
to jest tzw reakcja dysproporcjonowania (jak sie nie myle)
K-I
N-V
O- (-II)

o2- 0 (pierw. w stanie wolnym na 0 zawsze)

O - (-II)
N- IV

k-I
O (-II)

chyba narazie wszystko jasne ??

teraz patrzymy co zmienia stopień utlenienia
O(-II) -->o2 (0) (dobieramy wspolczynniki)
2O -II -->o2 (0)
no i N
N(V) --> N(IV)
teraz elektrony
2o(-II)-4e--->o2(0)
N(V)+1 e-----> N(IV)/*4

2o(-II)-4e--->o2(0)
4N(V)+4e---> 4N(IV)

i teraz wpisujemy

_________________
po 1 BHP
po 2 rozum
po 3 Booom:)


24 mar 2009, o 18:47
Zobacz profil
Nauczyciel
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 30 gru 2007, o 21:59
Posty: 963
Lokalizacja: Katowice
Post 
mojzesz napisał(a):
ors popelniles bład jezeli reduktor to (+e-) a jak utleniacz (-e-)

Nie wiem, czego Ty się uczepiłeś... jest dość duża różnica pomiędzy reduktor, a redukcja i analogicznie utleniacz i utlenianie...
Odkopujesz posty sprzed... miesięcy...

No i gdzie kolega mojzesz ma dysproporcjonowanie? dla K nie ;] O nie ;] i N nie ;]

_________________
<wyk> Państwo się nie martwią że brakuje miejsc, tylko wykład wszyscy mają w jednej sali, konkurs będziecie pisać w warunkach normalnych.
<g>Wolałbym w standardowych, kurtkę zostawiłem w szatni.


24 mar 2009, o 18:54
Zobacz profil

Dołączył(a): 17 cze 2009, o 13:13
Posty: 2
Post 
Witam wszystkich serdecznie!
Błagam o pomoc, w sobotę mam ostatnią szansę na zaliczenie a nie mam zielonego pojęcia jak to zrobić :cry:

1. Zbilansować podane równanie reakcji redoks, zaznaczyć: stopnie utlenienia pierwiastków, utleniacz i reduktor, reakcję utlenienia i reakcję redukcji, zbilansować elektrony, dobrać odpowiednie współczynniki stechiometryczne w reakcji
Pb + H3PO4 → Pb3(PO4)2 + H2
2. Uzupełnić współczynniki w następującej reakcji:
Ca(OH)2+H2SO4→CaSO4+H2O

Z góry dziękuję uratujecie mi życie!!!!!!!!!!!!!!!


17 cze 2009, o 13:48
Zobacz profil
Zasłużony dla forum
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 6 maja 2004, o 17:24
Posty: 983
Lokalizacja: Bobrosławiec Śl.
Post 
madzaara napisał(a):
Pb + H3PO4 &#8594; Pb3(PO4)2 + H2


Wystarczy zastosować schemat, który nakreśliłem kilka postów wyżej:
a) 3Pb(0) ==> 3Pb(+2)
2H(+1) ==> H2(0)
b) 3Pb(0) ==> 3Pb(+2) + 6e- [utlenianie]
2H(+1) + 2e- ==> H2(0) [redukcja]
Utleniacz przyjmuje elektrony, redukując się - H(1+)
Reduktor pddake elektrony, utleniając się - Pb(0)
c) Mnożymy i otrzymujemy (możemy skrócić przez dwa):
3Pb(0) ==> 3Pb(+2) + 6e-
6H(+1) + 6e- ==> 3H2(0)
d) Do równania reakcji:
3Pb + 2H3PO4 ==> Pb3(PO4)2 + 3H2
Koniec (podliczyć poszczególne atomy - zgadzają się)

Teraz zrób na kartce przykład 2 w analogiczny sposób. Odpowiedź małą czcionką - nie będę psuć niespodzianki:
Ca(OH)2+H2SO4 ==> CaSO4+H2O - nie trzeba dopisywać żadnych współczynników - mam nadzieję, że sama do tego doszłaś i pozdrawiam

PS: mojzesz - obawiam się, że nie ma tam błędu - pisałem o reakcji redukcji i utleniania a nie o reduktorze i utleniaczu, ale w tym poście to zaakcentowałem, żeby roziwać możliwe wątpliwości ;)

_________________
Obrazek


17 cze 2009, o 22:22
Zobacz profil

Dołączył(a): 17 cze 2009, o 13:13
Posty: 2
Post 
Dziękuję Ci o.r.s. jesteś nieoceniony ja jednak bym tego sama nie zrobiła :oops: Mam jeszcze nadzieję, że powiedzie mi się na egzaminie :)
Pozdrawiam gorąco i jeszcze raz serdecznie dziękuję!!!!


18 cze 2009, o 12:36
Zobacz profil
Zasłużony dla forum
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 6 maja 2004, o 17:24
Posty: 983
Lokalizacja: Bobrosławiec Śl.
Post 
Nie ma za co i powodzenia ;)

PS: Wiem, że sianuję, za parę dni wyczyszczę

_________________
Obrazek


18 cze 2009, o 23:45
Zobacz profil
***

Dołączył(a): 25 wrz 2004, o 17:32
Posty: 138
Lokalizacja: Warszawa
Post 
dobierz współczynniki

SO4(2-)+Zn+H(+)>>>S(2-)+Zn(2+)+H2O

No to wychodzi
SO4(2-)+4Zn+8H(+)>>>S(2-)+4Zn(2+)+4H2O

i dobrze to jest pomimo tego, że za dużo Zn(2+) w stosunku do S(2-) ?? :? Pierwszy raz mi się taki przykład trafił w którym się tak jakoś ładnie miało nie układać

_________________
Obrazek


4 wrz 2009, o 14:37
Zobacz profil
***
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 31 gru 2008, o 00:04
Posty: 484
Lokalizacja: xXx
Post 
Zauważ, że masz 8H+, a tylko 1 SO42-, czyli jeszcze 6 kationów H+ skądś tam się wziało, czyli musiał tam być jeszcze jakis inny kwas który nie został uwzględniony w równaniu reakcji, bo nie bierze udziału w reakcji redoks. Czyli np. jest tam jeszcze HCl i mamy dzięki temu chlorek cynku po odparowaniu i uprzednim odsaczeniu ZnS. Tak ja to rozumiem. Ale nie jestem botem więc mogę się mylić :lol:


4 wrz 2009, o 18:24
Zobacz profil
Nauczyciel
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 30 gru 2007, o 21:59
Posty: 963
Lokalizacja: Katowice
Post 
Żaden dodatkowy kwas nie jest potrzebny. To jest tylko równanie reakcji, nikt nie mówi, że reakcja zachodzi ze 100% wydajnością... ;)
Po drugie, nie może powstawać S(2-), gdyż jest on względnie silną zasadą. Może powstawać jedynie H2S. W bardzo kwaśnym środowisku ( pH poniżej 1 ) właśnie nie dochodzi do strącenia ZnS ;)

Reakcja jest OK, pod warunkiem, że została dobrze zbilansowana (nie sprawdzałem) oraz S(2-) zamienione zostanie na H2S. Jest dużo Zn(2+) względem S(2-), bo cynk oddaje tylko 2 elektrony w reakcji Zn - 2e -> Zn(2+), a S(VI) przyjmuje elektronów osiem! ;)

A tak ogólnie, co to znowu za kiksy z trójkątnymi nawiasami? Nawet nie można napisać "mniejszy niż" lub "większy niż". Na co nam obsługa HTML'a?

_________________
<wyk> Państwo się nie martwią że brakuje miejsc, tylko wykład wszyscy mają w jednej sali, konkurs będziecie pisać w warunkach normalnych.
<g>Wolałbym w standardowych, kurtkę zostawiłem w szatni.


4 wrz 2009, o 19:28
Zobacz profil
***
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 31 gru 2008, o 00:04
Posty: 484
Lokalizacja: xXx
Post 
No to co twierdzisz, że mogą istnieć jony Zn2+ bez anionu równowrzącego ich ładunek? To co by powstało po odparowaniu wody? Ciało naładowane dodatnio? a po zatym teoretycznie pH nie musi być aż tak bardzo kwasowe. W równaniu reakcji 8H+ zamienia się na wodę a cynk jest dosyć reaktywny więc pH chyba nie musi być aż tak kwasowe... Jeśli źle myśle poprawcie...


4 wrz 2009, o 19:37
Zobacz profil
Nauczyciel
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 30 gru 2007, o 21:59
Posty: 963
Lokalizacja: Katowice
Post 
Aniony stanowi reszta SO4(2-). Mówiłem, że nie cały H2SO4 ma się przekształcić w H2S!
Poza tym, to jest tylko jedna z konkurujących reakcji (np. konkuruje z reakcją prowadzącą do redukcji tylko do SO2).
Niestety, stężenie kwasu musi być dość duże (na pewno powyżej 1mol/dm3), inaczej będzie zachodzić po prostu Zn + 2H(+) -> Zn(2+) + H2.
Jeśli jest 8H(+), to w równaniu na potencjał utleniający S(VI)/S(-II) będzie stężenie jonów wodorowych do ósmej potęgi i będzie to miało znaczny wpływ na reakcję. Co innego, że przy wyższych stężeniach kwasu aktywność jonów wodorowych gwałtownie rośnie.

_________________
<wyk> Państwo się nie martwią że brakuje miejsc, tylko wykład wszyscy mają w jednej sali, konkurs będziecie pisać w warunkach normalnych.
<g>Wolałbym w standardowych, kurtkę zostawiłem w szatni.


4 wrz 2009, o 20:19
Zobacz profil
***
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 31 gru 2008, o 00:04
Posty: 484
Lokalizacja: xXx
Post 
A propo tej reakcji coś mi się przypomniało. Chemik10 pamiętasz ten wątek o roztwarzaniu żalaza w kwasie siarkowym? Robiłem to kiedys w probówce i nie miałem jeszcze wtedy kontaktu z H2S a i ilość była mniejsza więc ciężej coś stwierdzić... W wakacje robiłem to w większej ilości w kolbie 500cm3 i bardzo śmierdziało siarkowodorem. Więc może ten zapach właśnie stąd pochodzi? Skoro może dziac się tak z cynkiem to pewnie i z żelazem. Tak wyglądały by reakcje czasteczkowe a nie jonowe:
4H2SO4+ 4 Zn------> ZnS(H2S w kwasnym środowisku) + 3ZnSO4 + 4 H2O
i analogiczniez Fe
4H2SO4+ 4 Fe ------>FeS(jak wyżej) + 3 FeSO4 + 4H2O
Ponieważ sama hydroliza siarczanu żelaza powoduje już powstanie kwasowego pH to siarczki nie mogą się wytrącić i czuć H2S.
Co o tym myślisz? Chyba całkiem prawdopodobne wyjaśnienie bo capiło jak nie wiem czyli wieksza ilość tego musiała być...


4 wrz 2009, o 21:12
Zobacz profil
Nauczyciel
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 30 gru 2007, o 21:59
Posty: 963
Lokalizacja: Katowice
Post 
Przeczytaj, co napisałeś.
Mówisz, że powstaje ZnS i H2S w kwaśnym środowisku. A przecież środowisko jest silnie kwasowe! W końcu roztwarzasz cynk w stężonym r-rze! To samo do żelaza. Oczywiście, że powstaje H2S, a nie siarczki, rozkładające się w tak kwaśnym środowisku - patrz otrzymywanie H2S przez działanie HCl'em na FeS.

Hydroliza siarczanu żelaza daje mizerny efekt, pH w takim r-rze będzie zaledwie lekko kwaśne.

Słuchaj, musisz sobie zdać sprawę, że utleniające działanie H2SO4 zależy od jego stężenia. Rozcieńczony nie roztwarza miedzi, bo potencjał utleniający S(VI) jest zbyt niski i silniejszym utleniaczem są jony H+, które też są zbyt słabym utleniaczem, by reagować z miedzią. Stężony zaś roztwarza ją bez problemu po ogrzaniu - utleniaczem jest wtedy S(VI), a nie H+.

Stężenie H2SO4, w którym strąca się ZnS musi być na tyle niskie, że zachowuje się on jak kwas nieutleniający. FeS strąca się w środowisku amoniakalnym.

Jako ciekawostkę podam, że podobna sytuacja ma się z HNO3. Z tym, że za pomocą Zn i Al można NO3(-) zredukować w zasadowym środowisku aż do amoniaku.

_________________
<wyk> Państwo się nie martwią że brakuje miejsc, tylko wykład wszyscy mają w jednej sali, konkurs będziecie pisać w warunkach normalnych.
<g>Wolałbym w standardowych, kurtkę zostawiłem w szatni.


4 wrz 2009, o 21:29
Zobacz profil
***
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 31 gru 2008, o 00:04
Posty: 484
Lokalizacja: xXx
Post 
No wiem juz że nie powstają nie upieram się :D Chciałem tylko uproscić reakcje pisząc w nawiasie że powstaje H2S w środowisku kwaśnym żeby nie dodawać już czasteczek kwasu z lewej strony. a FeS+H2SO4---> H2S + FeSO4 i cynk tak samo. Wiem że to mogło by być uznane za błąd ale to był taki skrót myślowy :oops:
Chodzi mi teraz o zapach H2S podczas roztwarzania żelaza. No to rezygnuje z uproszczenia(no w sumie błednego ale miałem nadzieje że bedziesz wiedzieć o co mi chodzi...):
5H2SO4+ 4 Fe------>4FeSO4 + H2S/\ + 4H2O


4 wrz 2009, o 21:46
Zobacz profil
Zasłużony dla forum
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 6 maja 2004, o 17:24
Posty: 983
Lokalizacja: Bobrosławiec Śl.
Post 
Panowie, reakcja zapisana jonowo nie musi być pełna - kationy, aniony, cząsteczki obojętne występujące po obu stronach równania (nie biorą udziału w reakcji) można skrócić, stąd chociażby "reakcje" typu 2H(+) + 2Na => H2 + 2Na(+) - anion w tym wypadku nie ma znaczenia żadnego.

Skoro w treści zadania podano produkty, musimy się tego trzymać rozwiązując zadanie, nieważne czy w rzeczywistości one powstają czy nie - w zbiorach zadań można niekiedy znaleźć takie cuda, że aż głowa boli ;)

PS: Ale faktem jest, że jon siarczkowy w środowisku de facto kwaśnym i zawierającym SO4(2-), jest niezbyt eleganckim produktem...

_________________
Obrazek


4 wrz 2009, o 21:54
Zobacz profil

Dołączył(a): 4 kwi 2008, o 20:17
Posty: 24
Post 
witam!
muszę "odświeżyć" sobie trochę umysł po długim nierobieniu zadań z chemii, bo teraz nawet najprostsze zadanie wydaje mi się dziwne. Mianowicie jeśli jest takie polecenie: Ułożyć pełne równania reakcji utleniania i redukcji:
i przykład pierwszy:

Cr3+ + Cl2 + OH- = CrO4 2- + Cl- + H2O

to co tutaj trzeba zrobić? ułożyć tylko te równania w klamerce? jakby ktoś mógł podać dla przykładu rozwiązanie tego równania wedle polecenia..


9 paź 2009, o 18:19
Zobacz profil
Nauczyciel
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 30 gru 2007, o 21:59
Posty: 963
Lokalizacja: Katowice
Post 
Zapewne autorowi zadania chodziło o zbilansowanie równania ;)
Znając stopnie utlenienia reagentów przed i po, ustalasz współczynniki reakcji metodą bilansu elektronowego, która jest opisana w podręcznikach, czy na forum.

2Cr3+ + 3Cl2 + 16OH- --> 2CrO4 2- + 6Cl- + 8H2O

_________________
<wyk> Państwo się nie martwią że brakuje miejsc, tylko wykład wszyscy mają w jednej sali, konkurs będziecie pisać w warunkach normalnych.
<g>Wolałbym w standardowych, kurtkę zostawiłem w szatni.


9 paź 2009, o 22:56
Zobacz profil

Dołączył(a): 14 sie 2006, o 00:37
Posty: 3
Post 
Hej!
Może ktoś mi pomoże Smile
mam takie zadanie :
Rozwiązać na dwa sposoby następujące reakcje redoks, opisać połówkowe reakcje utleniania i redukcji, zaznaczyć reduktor i utleniacz.

Cu2S + Br2 + .... -> Cu(2+) + Br + SO4(2-) + H20

Fe(CrO2)2 + K2CO3 + O2 -> Fe2O3 + K2CrO4 + CO2


No i Mecze sie nad przykładem
FeWO4 + Na2CO3 + O2 = Na2WO4 + Fe2O3 + CO2 męcze się bo nie wiem na jakim stopniu utlenienia bedą wolfram i żelazo w substratach... w produktach wolfram będzie miał +6 a żelazo +3 z tego co się orientuje.

Z góry dzięki za pomoc
Pozdro :wink: :)


29 paź 2009, o 00:04
Zobacz profil
Zasłużony dla forum
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 6 maja 2004, o 17:24
Posty: 983
Lokalizacja: Bobrosławiec Śl.
Post 
Tok postępowania jest w czwartym poście od góry na tej stronie - spróbuj go zastosować ;)

Ano w substratach i w produktach wolfram na +6, żelazo w substratach na +2 a w produktach na +3, tlen w substr. na 0 a w prod. na -2...

W razie dalszych problemów, pisz :]

_________________
Obrazek


29 paź 2009, o 18:22
Zobacz profil

Dołączył(a): 12 lis 2009, o 17:38
Posty: 4
Post 
Pomożecie towarzysze i wytłumaczycie mi na tym przykładzie bo potrzebne mi to do obliczeń z laboratorium.

Mam ćwiczenie

Do próbówki wlać 1cm^3 0,02 M roztworu KMnO4 , dodać 2 krople stężonego H2SO4 a następnie wkraplać 10% roztwór H2O2 do odbarwienia. Zanotować obserwacje i napisać równanie reakcji.

Wymyśliłem coś takiego

Kod:
http://img18.imageshack.us/i/59565637.png


Dalej ustalenie stopniów utlenienia. Sprawdźcie czy dobrze to zrobiłem, jak nie to powiedźcie gdzie błąd i wytłumaczcie dlaczego

Kod:
http://img10.imageshack.us/i/92856604.png/




No i właśnie co będzie dalej? Mn jest reduktorem a siarka utleniaczem?
Jak będą wyglądać równania połówkowe i równanie w końcowej fazie po zrównaniu elektronów.


12 lis 2009, o 17:49
Zobacz profil
Nauczyciel
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 30 gru 2007, o 21:59
Posty: 963
Lokalizacja: Katowice
Post 
Równanie to ma chyba być zbilansowane, nie?
Nie bilansujemy, jeśli proszą nas tylko o schemat reakcji.
Nie rób z równania śmietnika i nie zaznaczaj wszystkich stopni utlenienia, a tylko te, które ulegają zmianie.
Masz tam błąd, gdyż tlen w nadtlenkach jest na stopniu utlenienia -1, a nie -2, a siarka w kwasie siarkowym(VI) jest na szóstym, nie na czwartym! W dodatku nie bierze ona udziału w reakcji jako utleniacz/reduktor.
Nie wiem, skąd taki dziwny pomysł z tą siarką jako UTLENIACZEM ;)
Chodzi o to, że Mn jest utleniaczem, a TLEN reduktorem!

Równania połówkowe:
redukcja: Mn(VII) + 5e -> Mn(II) - redukować można utleniacz
utlenianie: 2O(-I) - 2e -> O2(0) - utleniać można reduktor

Mnożysz tak równania, aby w obydwu brało udział tyle samo elektronów, czyli najmniejsza wspólna wielokrotność 2 i 5 ;) NWW(2,5) = 10

_________________
<wyk> Państwo się nie martwią że brakuje miejsc, tylko wykład wszyscy mają w jednej sali, konkurs będziecie pisać w warunkach normalnych.
<g>Wolałbym w standardowych, kurtkę zostawiłem w szatni.


12 lis 2009, o 18:01
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 93 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..