Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
Ekstrakcja aparatem Soxhleta ekstraktów roślinnych 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): 13 maja 2013, o 16:01
Posty: 4
Post Ekstrakcja aparatem Soxhleta ekstraktów roślinnych
Może Wy coś pomożecie :D
Chodzi o to, że Soxhleta mam, destylację prostą również zrobić mogę, no problem.
Tylko pojawia się problem rozpuszczalników.
Jakiego rozpuszczalnika użyć do ekstrakcji z np. korzenia lukrecji, liścia babki lancetowatej. Chcę uzyskać ekstrakt, który potem lekko zagęszczę oddestylowując rozpuszczalnik.
Myślałam o wodzie, wodzie z gliceryną roślinną 99,6% lub etanolu. Wydaje mi się, ze to związki nietoksyczne, a właśnie tych ekstraktów chcę używać kosmetycznie.

Jakieś inne propozycje?
Czy ekstrakcja ciągła, a potem destylacja, nie unieczynni moich ekstraktów ze względu na wysoką temperaturę? (wiem...odwar czy napar również robi się w 100stC)
Czy w ogóle oddestylowanie rozpuszczalnika będzie miało sens i nie pociągnie za sobą części dobroczynnych składników?

Poradźcie :D


27 lis 2015, o 23:37
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 wrz 2009, o 15:20
Posty: 209
Post Re: Ekstrakcja aparatem Soxhleta ekstraktów roślinnych
Jeśli chodzi o Soxhleta to najbardziej będzie się nadawał etanol i może dichlorometan, który będziesz musiała oddestylować, by uzyskać olejek eteryczny. gliceryna się nie nadaje ze względu na zbyt wysoką temp. wrzenia i rozkład. Musisz się zdecydować o jaką formę "zapachową substancji" ci chodzi, czy chcesz odwar/napar/olejek eteryczny/nalewkę/ekstrakt. Jeśli chodzi o destylację bezpośrednio surowca to tylko z parą wodną, czyli destylujesz wodę z roślinami-najprościej, a jeśli o ekstrakt z Soxhleta to oddestylowywyujesz rozpuszczalnik i nic raczej nie powinno się stać bo rozpuszczalniki typu DCM, etanol mają niską temp, wrzenia, tylko oczywiście trzeba oczywiście kontrolować temperaturę by nie rozłożyć substancji na których nam zależy. Zawsze najlepiej jest poszukać bezpośredniego przepisu/instrukcji jak pozyskać dany "ekstrakt" bo może się okazać, że jedna metoda jest zancznie lepsza od drugiej, albo że w jednej metodzie (...) coś jeszcze na czym nam nie zależy.

_________________
panta rhei kai ouden menei


28 lis 2015, o 08:50
Zobacz profil

Dołączył(a): 21 lip 2012, o 03:02
Posty: 84
Lokalizacja: Polska
Post Re: Ekstrakcja aparatem Soxhleta ekstraktów roślinnych
Witam...
Dobór rozpuszczalnika zależy głównie od surowca tego co chcesz uzyskać, dobrym pomysłem jest najpierw zaznajomienie się ze składem roślin i rozpuszczalnością związków w niej występujących ... Ciekawą opcją jest najpierw ekstrakcja surowca wodą później etanolem i na końcu już zabawa z mieszaniną z EtOH-H2O... Tak potraktowany surowiec będzie zawierał substancje rozpuszczalne w EtOH jak i H2O chociaż to dość czasochłonny proces i nie wiem czy ktoś by się tak chciał bawić... Co do zagęszczania wyciągów, to tak olejki eteryczne uciekną przy odparowywaniu rozpuszczalnika...

_________________
Wyodrębnianie związków pochodzenia roślinnego => http://chomikuj.pl/SzaryCzlowiekzSzarejPolski


29 lis 2015, o 00:18
Zobacz profil

Dołączył(a): 13 maja 2013, o 16:01
Posty: 4
Post Re: Ekstrakcja aparatem Soxhleta ekstraktów roślinnych
Właśnie mi nie zależy tylko na olejku eterycznym (chociaż chciałabym aby w ekstrakcie pozostał), ale również cały skład: garbiki, flawonoidy, saponiny i inne. Etanol wydaje się być ok...:)
Często w sklepach można nabyć np. ekstrakt z dziurawca, z brzozy - są to ekstrakty których INCI zawiera właśnie wodę i glicerynę. Po co więc ta gliceryna? :)


30 lis 2015, o 15:21
Zobacz profil
**

Dołączył(a): 27 cze 2013, o 22:43
Posty: 397
Post Re: Ekstrakcja aparatem Soxhleta ekstraktów roślinnych
Zapewne olejek jest otrzymywany przez destylację z parą wodną, a gliceryna użyta jest potem żeby rozcieńczyć ten olejek (bo przecież z samą wodą się nie wymiesza).

_________________
Pozdrawiam, życzę bezpiecznego eksperymentowania i owocnej nauki!
Finkur


30 lis 2015, o 19:56
Zobacz profil

Dołączył(a): 21 lip 2012, o 03:02
Posty: 84
Lokalizacja: Polska
Post Re: Ekstrakcja aparatem Soxhleta ekstraktów roślinnych
Gliceryna jest dużo tańsza niż etanol więc używają jej do rozcieńczenia ekstraktów tanim kosztem ... A co do zachowania olejku w ekstrakcie to najpierw można surowiec przedestylować z parą wodną zbierając olejek (raczej będzie problem przy małych ilościach surowców) i później dodać go do zagęszczonego już ekstraktu alkoholowego/wodnego, otrzymując pełnowartościowy ekstrakt ...

_________________
Wyodrębnianie związków pochodzenia roślinnego => http://chomikuj.pl/SzaryCzlowiekzSzarejPolski


2 gru 2015, o 16:28
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 6 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..