Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ] 
Pojemniki na odczynniki 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): 16 lip 2016, o 01:07
Posty: 4
Post Pojemniki na odczynniki
Hej :) Ma pytanie. Jakich pojemników używacie do przechowywania odczynników? Z jakiego materiału? Chodzi o podstawowe odczynniki. Zastanawiam się nad pojemnikami z PE. Gdzie można takie pojemniki dość tanio kupić?


16 lip 2016, o 01:10
Zobacz profil

Dołączył(a): 6 wrz 2013, o 16:26
Posty: 77
Post Re: Pojemniki na odczynniki
Związki, które nie są zbyt reaktywne i higroskopijne można przechowywać w pojemniczkach na mocz, na internecie można je kupić za 20-30 gr za sztukę. Można w nich spokojnie przechowywać np. siarkę, chlorek sodu, węgiel. Przechowywanie w nich NaOH allbo chlorku żelaza(III) powoduje że zaczynają one "pływać". Pojemniki, które ja mam są z PP.

Roztwory dość wygodnie można przechowywać w butelczkach po wodzie utlenionej. Nie zalecam przechowywania w nich stężonych kwasów i rozpuszczaników.

Jeśli jakiegoś roztworu się dużo używa wygodne są litrowe butelki po wodzie demineralizowanej, mówie tu o tych z PE (takich matowych), gdyż te z PET mają tendencje do pękania.

Najbardziej agresywne związki jak dymiący kwas azotowy najlepiej przechowywać w butelkach na szlif. Można często dostać z likwidowanych laboratoriów.

Wygodne są również butelki laboratoryjne ze szkła borokrzemianowego, jednak są one dość kosztowne. Występują w wielu rozmiarach.

Na niewielkiej ilości substancji polecam natomiast butelki typu McCartney, o ile dobrze pamiętam kosztują koło 4 zł netto za sztukę.

Po za tym generalnie najbezpieczniej przechowywać substancje w tym czym je kupiliśmy (oczywiście zdarzają się sklepy ktore wysyłają kwas siarkowy w cieknących butelkach, ale radze takie sklepy omijać).

Jeśli mamy do czynienia z agresywnym związkiem i nie wiemy czy butelka da radę, dobrze wstawić ja do pustej zlewki / krystalizatora i obserwować czy coś się z nią nie dzieje (np. poczujemy że zrobiła się bardziej miękka niż była albo zmieniła kolor).

Mam nadzieje, źe pomogłem.


16 lip 2016, o 13:24
Zobacz profil

Dołączył(a): 16 lip 2016, o 01:07
Posty: 4
Post Re: Pojemniki na odczynniki
Dzięki za odpowiedź, o to mi właśnie chodziło. Mam jeszcze jedno pytanie. Czy substancje utleniające jak azotan baru czy nadmanganian potasu można przechowywać w pojemnikach na mocz? Może lepiej coś tego typu: http://allegro.pl/pojemnik-sloik-pe-z-n ... 32630.html


17 lip 2016, o 11:37
Zobacz profil

Dołączył(a): 16 lip 2016, o 01:07
Posty: 4
Post Re: Pojemniki na odczynniki
I jeszcze jedno: czy butelki z HDPE się nadadzą?


17 lip 2016, o 13:37
Zobacz profil

Dołączył(a): 24 sie 2015, o 19:02
Posty: 93
Post Re: Pojemniki na odczynniki
Tak nadadzą się o ile się nie mylę to pojemniki w których Warchem sprzedaje odczynniki są właśnie z HDPE.


17 lip 2016, o 21:12
Zobacz profil

Dołączył(a): 6 wrz 2013, o 16:26
Posty: 77
Post Re: Pojemniki na odczynniki
Jeżeli chodzi o utleniacze typu azotan baru czy manganian potasu to nie powinno być problemu przy przechowywaniu w pojemnikach na mocz. Nie są one zbyt szczelne i substancje mogą wchłonąć trochę wilgoci. Wydaje mi się że jeśli chcesz tego użyć do jakieś pirotechniki to możliwe, że do niektórych mieszanin konieczne będzie suszenie przed użyciem. Po za tym jeśli masz możliwość kupienia lepszej jakości pojemniczków to polecam kupić.


18 lip 2016, o 10:30
Zobacz profil

Dołączył(a): 26 mar 2008, o 17:40
Posty: 247
Post Re: Pojemniki na odczynniki
Problem ze szczelnością można rozwiązać odrobiną izolacji PCW lub taśmą teflonową, aczkolwiek ja nie mam problemu z odczynnikami przechowywanymi w pojemnikach na mocz.


18 lip 2016, o 19:34
Zobacz profil

Dołączył(a): 8 paź 2016, o 18:58
Posty: 76
Post Re: Pojemniki na odczynniki
A pyły metali lub metale aktywne?


7 sty 2017, o 18:33
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 lis 2015, o 18:34
Posty: 175
Lokalizacja: Pod krzesłem
Post Re: Pojemniki na odczynniki
Metale aktywne przechowujemy pod naftą/parafiną.


7 sty 2017, o 19:18
Zobacz profil

Dołączył(a): 8 paź 2016, o 18:58
Posty: 76
Post Re: Pojemniki na odczynniki
NaOH+Al napisał(a):
Metale aktywne przechowujemy pod naftą/parafiną.

O tym wiem :roll:
Chodzi mi o pojemnik.


7 sty 2017, o 20:10
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 lis 2015, o 18:34
Posty: 175
Lokalizacja: Pod krzesłem
Post Re: Pojemniki na odczynniki
Pojemnik? Jeżeli te aktywne pod parafiną to pewnie nawet słoik by się nadał :lol:
A pyły metali w pojemniku z gumową uszczelką (ja trzymam w takich dość ozdobnych, szklanych słojach)


7 sty 2017, o 20:14
Zobacz profil

Dołączył(a): 8 paź 2016, o 18:58
Posty: 76
Post Re: Pojemniki na odczynniki
A pyły metali można trzymać w butelkach na szlif?


7 sty 2017, o 20:41
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 12 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..