Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 
Legalne odczynniki 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): 8 paź 2016, o 18:58
Posty: 76
Post Legalne odczynniki
Witam,
Jakie odczynniki można legalnie przechowywać w domowym laboratorium?
Czy mogę mieć substancje, które legalnie kupiłem, ale wg. prawa są prekursorami narkotykowymi? NIE ZAMIERZAM robić narkotyków, a tylko się upewnić, czy mogę mieć np. KMnO4 lub aceton?
Dodam, że mam 14 lat.


20 gru 2016, o 15:19
Zobacz profil

Dołączył(a): 6 wrz 2013, o 16:26
Posty: 77
Post Re: Legalne odczynniki
KMnO4 z apteki i aceton z marketu budowlanego na 100% jest legalny. Jeśli kupiony w sklepie chemicznym to o ile nie sa to jakies ogromne ilości typu 100 kg i o ile nie zaczniesz robic MW i sie nimi chwalić to raczej nikt sie czepiać nie bedzie.


20 gru 2016, o 16:07
Zobacz profil

Dołączył(a): 8 paź 2016, o 18:58
Posty: 76
Post Re: Legalne odczynniki
A jak jest z HCl lub H2SO4?


20 gru 2016, o 17:20
Zobacz profil

Dołączył(a): 6 wrz 2013, o 16:26
Posty: 77
Post Re: Legalne odczynniki
Nie jestem dużo starszy od Ciebie, oba kwasy mam i nigdy nie miałem jakichś problemów z nimi związanych. Oczywiście na wszystko trzymam faktury i generalnie wyznaje zasadę ze skoro normalny człowiek moze kupić w markecie budowlanym rozpuszczalnik to taki sam człowiek moze to kupić w sklepie chemicznym. Do zakupów nie potrzebowałem żadnych zaświadczeń, wszystko na osobę fizyczna, oświadczeń też nie chcieli, dlatego uważam, że kupienie kwasu solnego nie różni się znacząco od kupienia książki czy rozpuszczalnika. Jak coś ja tak uważam, jak dokładnie jest to nie wiem. Faktem jest ze kodeks karny zabrania posiadania substancji stwarzających zagrożenie i sadze ze tu juz by zależało od interpretacji i konkretnej sytuacji. I tak na podsumowanie dodam, że jeśli bedziesz mądrze z tego korzystał i nie bedziesz robił głupot to problemów mieć nie powinieneś.


20 gru 2016, o 17:34
Zobacz profil

Dołączył(a): 28 lip 2016, o 20:51
Posty: 40
Lokalizacja: 16 atom węgla steranu
Post Re: Legalne odczynniki
A MClO3 i MClO4 M - metal np K Na Ba itp


29 gru 2016, o 22:48
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 7 lis 2015, o 13:41
Posty: 295
Post Re: Legalne odczynniki
Jak jest z HNO3 ? Jeśli będą wymagać oświadczenia można napisać że do odzysku złota?

_________________
I mam nadzieje że za tego posta nie dostanę warna :P


3 sty 2017, o 00:17
Zobacz profil

Dołączył(a): 6 wrz 2013, o 16:26
Posty: 77
Post Re: Legalne odczynniki
Chlorany i nadchlorany sugerują raczej użycie w celach pirotechnicznych, niektóre sklepy zresztą nie chcą ich sprzedawać. Według mniej akurat przy tych związkach ktoś mógłby się przyczepić - proponuje poczytać artykuły na internecie, gdzie policja zabezpieczyła w domu węgiel drzewny, saletre, siarkę i mały woreczek czarnego prochu. Zazwyczaj ktoś się zaczyna czepiać jeśli np. wrzucasz filmiki na yt z wybuchami, odpalasz własnoręcznie robione petardy w centrum miasta czy coś w tym stylu.

Dodatkowo chlorany i nadchlorany, a także kwas azotowy są zabronione wg rozporządzenia parlamentu europejskiego (98/2013). Z tego co widzę to sklepy dość luźno do tego podchodzą, szczególnie, że akt ten zabrania również sprzedawać nadtlenku wodoru oraz nakazuje kontrole acetonu, saletry czy urotropiny. Ale zgodnie z tym artykułem te odczynniki są nielegalne. Co grozi Ci za ich posiadanie, nie mam pojęcia, rozporządzenie tego nie precyzuje, nie słyszalem też żeby kogoś aresztowali za ich posiadanie bez powodu - robił narkotyki, duże ilości MW etc.

Ja generalnie absolutnie nie popieram pirotechniki, ale do przemyślanych i bezpiecznych eksperymentów w domu nie mam nic przeciwko, sam zresztą w chwili obecnej planuje przeprowadzenie pewnej pracy naukowej w warunkach domowych w ktorej być może będzie konieczne wykorzystanie któregoś z wymienionych odczynników. Jeśli zajdzie taka potrzebna to prawdopodbnie go kupię. W doświadczeniu będzie mi za to potrzebna dużo bardziej niebzpieczna rzecz - butla z argonem, która można bez problemu kupić i nigdy nie słyszałem żeby się ktokolwiek czepiał. Więc moja dygresja jest taka, że osoby które to prawo stanowią nie do końca niekiedy mają pojęcie o tym czego zabraniają. Przy zakupach w sklepach chemicznych jak negocjuje ceny często pytam czy słyszeli żeby któryś z ich klientów miał problemy i mówia, że nie; o czymś to świadczy, ostateczna decyzje czy kupić czy nie zawsze jednak trzeba podjąć samemu i rozważyć wszelkie aspekty, w szczególności dotyczace planowanego użycia czy przechowywania odczynnika.


3 sty 2017, o 02:28
Zobacz profil

Dołączył(a): 12 lut 2017, o 14:49
Posty: 41
Post Re: Legalne odczynniki
Daniel's Chemistry po co ci bar


28 lut 2017, o 21:32
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 8 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..