Odpowiedz w wątku  [ Posty: 21 ] 
Elektroliza 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): 6 lut 2007, o 15:38
Posty: 46
Post Elektroliza
Co wydziela się podczas elektrolizy wodnego r-r siarczanu (VI) magnezu?
Czy można w ten sposób otrzymać metaliczny magnez?


30 kwi 2007, o 20:48
Zobacz profil
**
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 4 gru 2006, o 08:37
Posty: 611
Lokalizacja: Średniowiecze
Post 
Nie. Wydziela się bodajże wodór i tlen. Nie jestem pewien, ale jeśli się mylę to mnie poprawią. Magnez jest zbyt aktywny, więc chyba nie odzyskasz go elektroltycznie poprzez r-r. Prędzej przez stopienie soli.

Pozdrawiam Alchemik

_________________
ALCHEMICZNA KRUCJATA
Sapentiam, prudentiam et scientiam.
Z rtęcią reaguje dusza...

Obrazek

Eksperyment prowadzi do poznania. Teoria do wiedzy. Synteza tej pary - mądrością staje się w głowach najwytrwalszych.


30 kwi 2007, o 21:10
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 8 kwi 2007, o 18:15
Posty: 207
Post 
w elektrolizie wodnych roztworów soli nie da sie otrzymac metali aktywnych(nawet gdyby sie dalo to i tak zaraz rozpuscilyby sie w wodzie). takie to tylko w elektrolizie stopionych soli. i jak kolega z góry napisał wydziela się wodór i tlen, jak masz siarczan magnezu z apteki to na katodzie mogą sie pojawiac jakies smieci(robilem elektrolize siarczanu(VI)magnezu takiego z apteki na elektrodach grafitowych, i na katodzie pojawiały sie jakies osady biało-szare...) najlepiej kupic magnez w sklepie :lol:

_________________
Obrazek


30 kwi 2007, o 22:02
Zobacz profil

Dołączył(a): 6 lut 2007, o 15:38
Posty: 46
Post 
Co powstaje podczas elektrolizy NaCl bo nie mogę za nic zrozumieć? :cry:


30 kwi 2007, o 22:25
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 8 kwi 2007, o 18:15
Posty: 207
Post 
to zalezy od elektrod jakie uzyjesz... nap w wodnym roztworze NaCl z elektrodami grafitowymi otrzymasz wodór i chlor itp. a w elektrolizie stopionej soli mozna otrzymac sod(ale raczej ci sie nie uda bo NaCl topi sie w bardzo wysokiej temperaturze)

_________________
Obrazek


30 kwi 2007, o 22:46
Zobacz profil
***
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 lis 2005, o 18:48
Posty: 507
Post 
to jest tak
Na<sup>+</sup> ---> Na<sup>+</sup> nic się nie dzieje się
2H<sub>2</sub>O + 2 e<sup>-</sup> ---> 2 OH<sup>-</sup> + H<sub>2</sub> woda się redukuje
2 Cl<sup>-</sup> ---> Cl<sub>2</sub> + 2e<sup>-</sup>

Sumarycznie
2 Na<sup>+</sup> + 2 Cl<sup>-</sup> + 2 H<sub>2</sub>O ---> 2 Na<sup>+</sup> + 2 OH<sup>-</sup> + Cl<sub>2</sub> + H<sub>2</sub>

co daje
2 NaCl + 2 H<sub>2</sub>O ---> 2 NaOH + Cl<sub>2</sub> + H<sub>2</sub>

WYSTARCZY POSZUKAĆ. było wałkowane.

Pozdro Panzer

_________________
"Uderzenie kolbą o zlew powoduje jej stłuczenie"
Obrazek


30 kwi 2007, o 22:57
Zobacz profil

Dołączył(a): 6 lut 2007, o 15:38
Posty: 46
Post 
Rozumiem, że to tak jest powstaje NaOH i HCl przy czym HCl wydziela się wpostacie duszącego o strej woni gazu


30 kwi 2007, o 23:11
Zobacz profil
***
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 lis 2005, o 18:48
Posty: 507
Post 
Kajtek napisał(a):
Rozumiem, że to tak jest powstaje NaOH i HCl przy czym HCl wydziela się wpostacie duszącego o strej woni gazu


nie kajtek

powstaje NaOH r-r w wodzie i wydziela sie Chlor + wodór, które nie dają jeszcze chlorowodoru. Chlor powstaje na anodzie a wodór na katodzie. można je zbierać oddzielnie do oddzielnych zbiorników (np. probówek) i wykorzystać do czegoś. Tak się otrzymuje w przemyśle NaOH, H2 i Cl2. z kolei z H2 i Cl2 mozna otrzymać HCl (chlorowodór) i wyprodukować własny kwas solny. (popatrz w supniewskim).

Pozdro

_________________
"Uderzenie kolbą o zlew powoduje jej stłuczenie"
Obrazek


1 maja 2007, o 08:56
Zobacz profil
**
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 4 gru 2006, o 08:37
Posty: 611
Lokalizacja: Średniowiecze
Post 
Radzę uważać jednak z chlorem, bo lubi się rozpuszczać w roztworze, do tego truje :) Jeśli ta metoda chcesz uzyskać NaOH - błona półprzepuszczalna. Zresztą, jak szanowny Panzerfaust powiedział, temat wałkowano gdzieś już po drodze. CZYTAĆ! Ja tylko chciałbym zrwócić uwagę na bezpieczeństwo, bo jak sam niegdyś prowadziłem elektrolizę r-ru NaCl to się dość nawdychałem Cl<sub>2</sub> i przyznam, niewesołe to :wink:

Pozdrawiam Alchemik

_________________
ALCHEMICZNA KRUCJATA
Sapentiam, prudentiam et scientiam.
Z rtęcią reaguje dusza...

Obrazek

Eksperyment prowadzi do poznania. Teoria do wiedzy. Synteza tej pary - mądrością staje się w głowach najwytrwalszych.


1 maja 2007, o 09:35
Zobacz profil

Dołączył(a): 14 gru 2005, o 21:32
Posty: 114
Post 
Czy robiąc elektrolizę wodnego r-ru Na2S w wodzie otrzymamy wodorotlenek sodu, wodór i siarkę ??


8 maja 2007, o 17:04
Zobacz profil

Dołączył(a): 5 maja 2012, o 15:00
Posty: 17
Post Re: Elektroliza
Czy co do tej elektrolizy roztopionej soli, czy trzeba robić coś poza wstawieniem na palnik i poczekaniem? Czy żelazne elektrody pokryte miedzią będą się nadawać? Co powstanie, so3?


6 wrz 2012, o 17:59
Zobacz profil
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 lis 2010, o 18:21
Posty: 336
Lokalizacja: Łódź
Post Re: Elektroliza
Jeśli chodzi Ci o elektrolizę stopionego NaOH, to granulki NaOH zaczną przy stapianiu "strzelać" na wszystkie strony, co w połączaniu z wysoką temperaturą (stopiony) daje wielkie niebezpieczeństwo oparzeń... Z czego chcesz żeby powstał SO3 (ja już w końcu nie za bardzo wiem o co pytasz...)


6 wrz 2012, o 19:46
Zobacz profil

Dołączył(a): 5 maja 2012, o 15:00
Posty: 17
Post Re: Elektroliza
O siarczan magnezu.


7 wrz 2012, o 16:10
Zobacz profil
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 lis 2010, o 18:21
Posty: 336
Lokalizacja: Łódź
Post Re: Elektroliza
aaa, to sorry, bo źle wywnioskowałem o jaką elektrolizę chodzi...
A więc co do elektrod to chyba lepiej użyć grafitowych, bo nie wiem jak żelazne poradzą sobie z wysoką temperaturą.
Po drugie to temp. topnienia MgSO4 to 1124 st. C, a w tej temp. następuje rozkład, więc wątpię w powodzenie elektrolizy.
Tlenek siarki(VI) nie powstanie w tej reakcji.


7 wrz 2012, o 20:15
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 cze 2006, o 13:28
Posty: 14
Lokalizacja: Siedlce
Post Re: Elektroliza
Magnezu z roztworu wodnego nie da się uzyskać. Ze stopionego na otwartym powietrzu chyba też (reaktywnośc magnezu z tlenem) - mozliwe że robią go ze stopionej soli ale w atmosferze obojętnej. Ostatnim aktywnym metalem jaki da się elektrolitycznie otrzymywać z roztworów wodnych jest cynk, ale on ma duże nadnapięcie dla wodoru.
PS: Przy termicznym rozkładzie siarczanów powstaje gazowy S03.
PS2: Elektroliza Na2S jest trudna do przewidzenia - powstająca siarka na anodzie bedzie sie utleniać - prawdopodobnie do kwasu siarkowego, to spowoduje częsciowe ulatnianie H2S i kupe smrodu, być może nadmiar siarki zdezaktywuje całkowicie anodę i zatrzyma reakcję. W praktyce chyba nici z tego będą - conajwyżej smród i żadnych efektów.


9 wrz 2012, o 18:19
Zobacz profil
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 6 paź 2004, o 17:32
Posty: 775
Lokalizacja: Gdańsk
Post Re: Elektroliza
Tlenek siarki VI w temp. rozkładu siarczanu magnezu rozłoży się na tlen i tlenek siarki IV. Tlenek siarki VI jest trwały tylko do pewnej temperatury. (500-600 stopni C). Dlatego też na katodzie wydzieli się magnez ale anoda będzie się utleniała. Ogólnie w celu wydzielenia magnezu stosuje się elektrolizę chlorku magnezu z dodatkami obniżającymi jego temp. topnienia (mieszaniny eutektyczne). Magnez na 99% prędzej czy później w tej temp. zapali się lub będzie się na tyle mocno utleniał, że nic z tego nie będzie. Trzeba zastosować środowisko beztlenowe (i CO2 się nie nada, musi być argon lub coś podobnego, szlachetnego).
Na2S jest silnie zdysocjowany, w końcu to sól silnej zasady i bardzo słabego kwasu. Przypomnę:
S2(2-) + 2H2O <-> 2H2S + 2 OH(-)
Jak dodamy zasady, to i tak na anodzie będzie powstawał głównie tlen a na katodzie wodór. Jeśli potrzebujemy siarki elementarnej to polecam użyć wody utlenionej, ale uprzedzam, że otrzymacie coś, co będzie bardzo trudno sączyć.
Pozdrawiam
Analityk

_________________
"Prawdziwy mężczyzna nie je miodu, tylko żuje pszczoły"
http://www.youtube.com/watch?v=tqtiIUEbiMQ


20 paź 2012, o 21:44
Zobacz profil

Dołączył(a): 25 maja 2013, o 15:37
Posty: 27
Lokalizacja: Warszawa
Post Re: Elektroliza
mam pytanko jak rozpuścić NaCl i gdzie można kupić te grafitowe elektrody a i w jakim pojemniku mam topić NaCl żeby się udało ?możę być garnek :P


28 maja 2013, o 15:24
Zobacz profil
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 lis 2010, o 18:21
Posty: 336
Lokalizacja: Łódź
Post Re: Elektroliza
3Kajok napisał(a):
mam pytanko jak rozpuścić NaCl i gdzie można kupić te grafitowe elektrody a i w jakim pojemniku mam topić NaCl żeby się udało ?możę być garnek :P


Może lepiej odpuść sobie otrzymywanie sodu, albo poczytaj na forum. Było to już wałkowane tysiące razy!
Wiesz co to jest rozpuszczanie? Chyba chodziło Ci o stopienie.
Z NaCl ciężko będzie uzyskać sód i nie jest to do wykonania w warunkach domowych. Jeśli już to z NaOH, czego nie polecam!!


28 maja 2013, o 16:03
Zobacz profil

Dołączył(a): 25 maja 2013, o 15:37
Posty: 27
Lokalizacja: Warszawa
Post Re: Elektroliza
aha ok to w takim razie skąd mam wziąć sód albo coś lit chociażby ???


28 maja 2013, o 16:11
Zobacz profil
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 lis 2010, o 18:21
Posty: 336
Lokalizacja: Łódź
Post Re: Elektroliza
http://chemik.aip.pl/ - w dziale pierwiastki


28 maja 2013, o 18:10
Zobacz profil

Dołączył(a): 25 maja 2013, o 15:37
Posty: 27
Lokalizacja: Warszawa
Post Re: Elektroliza
dziena


28 maja 2013, o 18:13
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 21 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..