Odpowiedz w wątku  [ Posty: 24 ] 
Elektroliza Azotanu srebra 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): 5 lip 2008, o 19:16
Posty: 209
Post Elektroliza Azotanu srebra
W sumie nie chodzi o elektrolize, tylko srebro, otrzymane podczas elektrolizy. Powinno powstać na katodzie grafitowej. I teraz pytanie, czy to będzie raczej pył, czy raczej blaszka/ folia srebrna ??

_________________
Kupię techniczny kwas siarkowy i azotowy 1litr :P Fajnie jakby pochowskie :D

Kupie każdą ilość odpadów zawierających srebro, miedź (nawet zloto), po okazyjnych cenach, 1g = 0,4zł.


23 kwi 2009, o 13:44
Zobacz profil
*

Dołączył(a): 14 sty 2009, o 19:45
Posty: 492
Lokalizacja: Zgierz
Post 
Używasz elektrody z baterii ?? Przeprowadzałem w szkole elektrolizę CuSO4 i miedź osadziła się w postaci nalotu. Pałeczka grafitowa została szczelnie pokryta i raczej w żaden sposób nie zdejmie się miedzi z tak cienkiej powłoki :/
Chociaż zależy też jaką ilość AgNO3 chcesz poddać elektrolizie... Jeśli byłaby to jakaś większa porcja, to może powstać grubsza warstwa srebra i możliwe byłoby jakieś "zdrapanie" go lub coś podobnego ;)


23 kwi 2009, o 16:11
Zobacz profil

Dołączył(a): 5 lip 2008, o 19:16
Posty: 209
Post 
No chwilowo posiadam elektrody z baterii płaskich.
Ale planuje kupno kilku elektrod, tych "profesjionalnych" :P

_________________
Kupię techniczny kwas siarkowy i azotowy 1litr :P Fajnie jakby pochowskie :D

Kupie każdą ilość odpadów zawierających srebro, miedź (nawet zloto), po okazyjnych cenach, 1g = 0,4zł.


23 kwi 2009, o 17:43
Zobacz profil
*

Dołączył(a): 14 sty 2009, o 19:45
Posty: 492
Lokalizacja: Zgierz
Post 
BTW: Szkoda AgNO3 na elektrolizę :cry: :lol:
Ja używałem profesjonalnych elektrod z baterii ;)
Dobrze się sprawują jak na razie - mam ich kilkanaście sztuk różnej średnicy. Powracając do tematu: Srebro jak i w/w miedź osadzą się na porowatej katodzie i myślę, że trudno będzie je jakoś z niej "odzyskać"... :/
Jeśli koniecznie chcesz otrzymać Ag elektrolitycznie, możesz użyć zamiast grafitu pałeczki z jakiegoś metalu, np. miedź albo żelazo. Srebro osadzi Ci się na niej i myślę, że będzie prościej je usunąć. A najlepszym rozwiązaniem jest sporządzenie r-ru AgNO3 i włożenie do niego kawałka żelaza lub miedzi. Wtedy jony Ag(+) zostaną wyparte z r-ru i osadzą się na danym metalu tworząc luźna powłokę. AgNO3 (aq) + Cu (s) -> CuNO3 (aq)+ Ag (s)
Doświadczenie to często jest na zdjęciach w podręcznikach ;)
Ale niestety to wszystko jest nieopłacalne :cry: :lol:


23 kwi 2009, o 19:04
Zobacz profil

Dołączył(a): 5 lip 2008, o 19:16
Posty: 209
Post 
tylko wtedy będę miał proch, a mi zalezy na ładnych lśniących kawałeczkach :P

_________________
Kupię techniczny kwas siarkowy i azotowy 1litr :P Fajnie jakby pochowskie :D

Kupie każdą ilość odpadów zawierających srebro, miedź (nawet zloto), po okazyjnych cenach, 1g = 0,4zł.


23 kwi 2009, o 21:39
Zobacz profil
**
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 lut 2009, o 01:16
Posty: 456
Lokalizacja: /dev/random
Post 
Bez przetopienia to chyba raczej nie da rady.


24 kwi 2009, o 00:03
Zobacz profil

Dołączył(a): 5 lip 2008, o 19:16
Posty: 209
Post 
Znaczy, że do jakieś formy raczej niewielkiej, np. ??
I to ogrzewać do ok 1000 stopni palnikiem, później poczekać, aż ostygnie, formę rozwalić, srebro przeczyścić czymś i gotowe??

Tylko skąd wezmę 1000 stopnii ?? :(

_________________
Kupię techniczny kwas siarkowy i azotowy 1litr :P Fajnie jakby pochowskie :D

Kupie każdą ilość odpadów zawierających srebro, miedź (nawet zloto), po okazyjnych cenach, 1g = 0,4zł.


24 kwi 2009, o 08:22
Zobacz profil
**
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 lut 2009, o 01:16
Posty: 456
Lokalizacja: /dev/random
Post 
Zapytam może w ten sposób - po co ci czyste srebro w takiej postaci?


24 kwi 2009, o 09:42
Zobacz profil

Dołączył(a): 5 lip 2008, o 19:16
Posty: 209
Post 
A żeby połozyć sobie na pułeczce :p
Bo srebro jest naprawde piękne, pieknie lśni :P

A proch taki atrakcyjny nie jest.

Masz jakiś sposób na jakieś kawałeczki srebra no i chacilbym, abym sam to zrobił, to srebro :P

_________________
Kupię techniczny kwas siarkowy i azotowy 1litr :P Fajnie jakby pochowskie :D

Kupie każdą ilość odpadów zawierających srebro, miedź (nawet zloto), po okazyjnych cenach, 1g = 0,4zł.


24 kwi 2009, o 10:11
Zobacz profil
**
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 lut 2009, o 01:16
Posty: 456
Lokalizacja: /dev/random
Post 
Yyyy... nie wiem czy wiesz, ale:
1) srebro bez dodatków ciemnieje;
2) jest troszeczkę drogie ( tańszy od srebra azotan srebra kosztuje w granicach 90 zł / 100g ).
Teoretycznie można samemu zrobić AgNO3 z wyrobów jubilerskich, ale będzie zanieczyszczony niklem, miedzią i jeden gwint wie czym jeszcze ). Czyste srebro ( 4N-6N ) kupisz ( chyba ) w mennicy. Na alledrogo można kupić 50cm drutu próby 925 o grubości 0,7mm za 6.20


24 kwi 2009, o 11:05
Zobacz profil

Dołączył(a): 5 lip 2008, o 19:16
Posty: 209
Post 
a ja myślalem, że kupie chwilowo AgNO3 od eko techniczny i taki chwilow zrobię.
Cena bodajże to chyba 5 pln za 10g, zatem w cale nie dużo.

_________________
Kupię techniczny kwas siarkowy i azotowy 1litr :P Fajnie jakby pochowskie :D

Kupie każdą ilość odpadów zawierających srebro, miedź (nawet zloto), po okazyjnych cenach, 1g = 0,4zł.


24 kwi 2009, o 13:01
Zobacz profil
Nauczyciel
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 30 gru 2007, o 21:59
Posty: 963
Lokalizacja: Katowice
Post 
Dawifd napisał(a):
a ja myślalem, że kupie chwilowo AgNO3 od eko techniczny i taki chwilow zrobię.
Cena bodajże to chyba 5 pln za 10g, zatem w cale nie dużo.


Jak chcesz sobie zrobić lśniące, to przeprowadź próbę Tollensa w probówce/zlewce/innym np. z wykorzystaniem glukozy albo formaliny.
Z tym AgNO3 technicznym bym uważał, jakkolwiek byś nie kupił i od kogokolwiek, będzie mocno zanieczyszczony... już AgNO3 cz. od niektórych sprzedawów pozostawia wiele do życzenia ;)

_________________
<wyk> Państwo się nie martwią że brakuje miejsc, tylko wykład wszyscy mają w jednej sali, konkurs będziecie pisać w warunkach normalnych.
<g>Wolałbym w standardowych, kurtkę zostawiłem w szatni.


24 kwi 2009, o 13:58
Zobacz profil
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 cze 2006, o 21:37
Posty: 2569
Lokalizacja: Krakow
Post 
chemik10 - no nie przesadzajmy, do tego celu do jakiego potrzebuje Dawifd moze byc o techniczny


co do proby tollensa to problem bedzie z oderwaniem warstwy miedzi od podloza, a nawet jesli sie oderwie, to niestety nie beda to abi sztabki, ani plytki, a jedynie cos w stylu folii

ja bym zrobil to elektrolitycznie na elektrodzie grafitowej, cienkiej elketrodzie grafitowej, a nastepnie zmielil calosc i stopil i w temperaturze 961,93-962,23 st. C do 1100-1200 bedziesz mial 2 frakcje: stala grafitowa i ciekla srebrna

teraz wystarczy rozdzielic grafit od srebra - np. zebrac z powierzchni cieczy

bardz tez calkosc bardzo szybko schlodzic, a pozniej np. resztki grafitu wyskrobac


a temperature powinienes uzyskac za pomoca palnika gazowego + tygiel ceramiczny z materialow ogniotrwalych i powinno wszytko grac

_________________
"Jak zobaczysz błysk nuklearny kucnij i zasłoń się."


24 kwi 2009, o 14:33
Zobacz profil
**
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 lut 2009, o 01:16
Posty: 456
Lokalizacja: /dev/random
Post 
Rozmawiałem z eko odnośnie technicznego AgNO3. Jest niewskazany do pracy w domu z uwagi na jego niezbyt zdrowe właściwości. Podejrzewam, że na upartego eko by go sprzedał, ale gwarancji zdrowotnej nie da ;). Poza tym im czystszy, tym mniej zanieczyszczeń, więc mniej przebarwień.


24 kwi 2009, o 15:43
Zobacz profil
Nauczyciel
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 30 gru 2007, o 21:59
Posty: 963
Lokalizacja: Katowice
Post 
@sulik, on chciał coś błyszczącego - to podaję mu najprostszy sposób - może posrebrzana probówka mu wystarczy? Wiadomo, że warstwa tak cienka, że nie nadaje się do odzyskania. Założyłem, że utrzymanie temp. 1000*C w warunkach amatorskich jest dość niekomfortowe.
Dawifd napisał(a):
Tylko skąd wezmę 1000 stopnii ?? :(

Widzę, że za to Ty podajesz przepis prosty i niewymagający dużego zaplecza ;)

@aktus ja mam AgNO3 cz. od eko - szary /rozkład/ i zawilgocony /higroskopijność/ ale da się przeżyć ;)

Np. POCh sprzedaje AgNO3 cz. , które wg specyfikacji jest bezbarwne, więc po tech. od eko spodziewałbym się mniej więcej tego, co sam o nim napisał ;) taki dalej będzie się nadawał? Nie będę się sprzeczał, ale to raczej zależy od rodzaju zanieczyszczeń (np. zanieczyszczeń metalami ciężkimi).
Oczywiście nie krytykuję oferty eko - to nie POCh - niska cena pociąga za sobą uchybienia w jakości.

_________________
<wyk> Państwo się nie martwią że brakuje miejsc, tylko wykład wszyscy mają w jednej sali, konkurs będziecie pisać w warunkach normalnych.
<g>Wolałbym w standardowych, kurtkę zostawiłem w szatni.


24 kwi 2009, o 16:00
Zobacz profil
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 6 paź 2004, o 17:32
Posty: 775
Lokalizacja: Gdańsk
Post 
Aktus, za co masz dwie gwiazdki?
To co tu piszesz to niemal same siano. Jako posiadacz odznaczeń powinieneś chyba pisać mądre i przemyślane słowa. Każdy wie że azotan srebra jest niewskazany do pracy z nim w domu, bhp każdy zna.
Odnośnie tematu słyszałeś może o elektrorafinacji? Poza tym jeśli zainteresowany chce otrzymać srebro żeby mu zalegało na półce to czemu nie? Wolny kraj tylko ...
W takim przypadku odradzam elektrolizę, prościej, szybciej i dokładniej będzie zredukować srebro w r-r, odsączyć, przepłukać i przetopić jak radzi Sulik. Zdecydowanie mniej czasochłonne.
A dysponując np. NaOH i HNO3 czystości cz.d.a. może sobie techniczny azotan srebra oczyścić. Nawet przez zwykłą krystalizację znacznie podniesie czystość substancji. Poza tym może zrobić z niego r-r, dodać nieco H2O2,strącić chlorek srebra, obok ewentualnego chlorku ołowiu i rtęci. PbCl2 może oddzielić przemywając osad gorącą wodą, rtęć też zostanie usunięta jeśli tam będzie. Sposobów na zredukowanie tego jest wiele. Jak przetopić? Musisz mieć tygiel z substancji która nie rozp. się w stopionym srebrze. Nasypujesz tam swój proszek srebra i ogrzewasz palnikiem. Kiedyś, całkiem niedawno można było dostać takie palniki 'długopisowe', one spokojnie wystarczą żeby stopić niewielką ilość srebra. Otrzymasz je w postaci kuleczek, można je wypolerować i będą ładnie lśniły. Wszelkie związki siarki reagują ze srebrem i z tym trzeba się pogodzić. Jeśli chodzi o czyszczenie to trzeba zrobić nasycony r-r NaCl, soli kuchennej w bardzo ciepłej wodzie. Srebrny lub miedziany (też czasem trzeba wyczyścić) przedmiot wkładamy do r-r i nasypujemy nań nieco wiórków magnezowych i bagietką przyciskamy do brudnego przedmiotu, po kilku minutach nie ma śladu. Rzecz jasna przed całym czyszczeniem powierzchnie srebrne trzeba dokładnie odtłuścić. Metoda działa jeśli syf to jakiś związek srebra a nie jakiś smar itp. substancje. Odradzam jakieś inne metody czyszczenia srebra, zwłaszcza jeśli to jakaś cenna biżuteria.
Analityk

_________________
"Prawdziwy mężczyzna nie je miodu, tylko żuje pszczoły"
http://www.youtube.com/watch?v=tqtiIUEbiMQ


24 kwi 2009, o 16:28
Zobacz profil
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 cze 2006, o 21:37
Posty: 2569
Lokalizacja: Krakow
Post 
chemik10 - bardziej chodzilo mi o to, ze jesli chcialby z tej probowki oddzielic srebro musial by ja potluc, czy tam ze zlewki, w wypadku elektrody grafitowej ktora moze byc czy to z olowka, czy tez ze starej baterii, jakos strata mniejsza

a pozatym odzielenie tych drobin szklanych bylo by trudniejsze... chociaz podczas topienia powinno sie odzielic ;)

dodatkowo podczas topienia srebra mozna by sobie bylo pomoc za pomoca odwodnionego boraksu, prawdopodobnie wieksza ilosc wegla tez mogla by pomoc przy topieniu

_________________
"Jak zobaczysz błysk nuklearny kucnij i zasłoń się."


24 kwi 2009, o 16:50
Zobacz profil

Dołączył(a): 5 lip 2008, o 19:16
Posty: 209
Post 
http://www.allegro.pl/item606269620_pal ... 1300c.html

Znalazlem taki palnik długopisowy.
Pisze 1300 stopni celcjusza??
Tyle raczej spokojnie starczy na stopienie srebra, boweim srebro prawdopodobniej topnieje w ok. 980 stopniach :P

_________________
Kupię techniczny kwas siarkowy i azotowy 1litr :P Fajnie jakby pochowskie :D

Kupie każdą ilość odpadów zawierających srebro, miedź (nawet zloto), po okazyjnych cenach, 1g = 0,4zł.


24 kwi 2009, o 21:28
Zobacz profil

Dołączył(a): 5 lip 2008, o 19:16
Posty: 209
Post 
Dawifd napisał(a):
http://www.allegro.pl/item606269620_palnik_mikropalnik_gazowy_lutownica_gazowa_1300c.html

Znalazlem taki palnik długopisowy.
Pisze 1300 stopni celcjusza??
Tyle raczej spokojnie starczy na stopienie srebra, boweim srebro prawdopodobniej topnieje w ok. 980 stopniach :P


Czyli rozumiem, że elektroliza, to raczej nie to :P
Spóbuje z prochem i jego stopieniem.
Wrzuce do AgNO3 1 - 3 grudek cynku i zobacyzmy co wyjdzie :P
Mam nadzieję, że mi się uda to zrobić :P

_________________
Kupię techniczny kwas siarkowy i azotowy 1litr :P Fajnie jakby pochowskie :D

Kupie każdą ilość odpadów zawierających srebro, miedź (nawet zloto), po okazyjnych cenach, 1g = 0,4zł.


24 kwi 2009, o 21:30
Zobacz profil
*

Dołączył(a): 14 sty 2009, o 19:45
Posty: 492
Lokalizacja: Zgierz
Post 
Widzę, że temat nieco się rozwinął od mojej ostatniej obecności ;)
Możesz zrobić to na kilka sposobów. Do r-ru AgNO3 włóż:
a) tak jak napisałeś kilka grudek/kawałków blaszek cynkowych;
b) blaszkę miedzianą;
c) gwóźdź lub jakiś inny przedmiot żelazny.
Ag wytrąci się z r-ru, będzie można je ładnie odsączyć i przemyć a później przetopić :lol:
BTW: Niedługo jeśli znajdę czas, to też będę coś odlewał - konkretnie to bizmut :wink:
Powodzenia ze srebrem :D


24 kwi 2009, o 23:01
Zobacz profil

Dołączył(a): 5 lip 2008, o 19:16
Posty: 209
Post 
Hehe
Dam wyniki swojego otrzymywania srebra i dodam fotke :P
Dużo przetapiać nie będę, myślę, że maksymalnie gram :P

A zastanawaiłem się nad formą z węgla drzewnego, tylko nie wiem, czy czasem się nie zapali.
Ew. myślałem nad odlewem piaskowym, czyli odlewie w piasku w takim wglębieniu, np od probówki. Tak wlać to srebro, poczekać aż ostygnie i mam piękny odlew probówki :p i ze srebra :D

_________________
Kupię techniczny kwas siarkowy i azotowy 1litr :P Fajnie jakby pochowskie :D

Kupie każdą ilość odpadów zawierających srebro, miedź (nawet zloto), po okazyjnych cenach, 1g = 0,4zł.


25 kwi 2009, o 07:24
Zobacz profil
Nauczyciel
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 30 gru 2007, o 21:59
Posty: 963
Lokalizacja: Katowice
Post 
Kurcze, zapomniałem o AgCl :D dzięki analityk.
Bo aby uzyskać czyste srebro możesz oczyszczony, jak napisał analityk, AgCl rozrobić w papkę z rozcieńczonym HCl i wrzucić parę granulek cynku (lub np. Al). 2AgCl + Zn -> 2Ag + ZnCl2
Potem wytrawiasz ewentualne pozostałości Zn w rozc HCl lub H2SO4 i masz ;)

@sulik - uściślę, chodziło mi o to, że przeprowadzi sobie posrebrzanie wewnętrznej ściany probówki lub innego naczynia za pomocą tej reakcji i postawi sobie owo naczynie, bez rozbijania go, na szawce :P

@analityk - do czysczenia starczy zwykła folia Al (sprawdzone!) zamiast wiórków Mg, ale warto spróbować :twisted:
Tą drogą czyszczenia uzyskujemy delikatny zapaszek H2S w całej kuchni, niezapomniane :mrgreen:

_________________
<wyk> Państwo się nie martwią że brakuje miejsc, tylko wykład wszyscy mają w jednej sali, konkurs będziecie pisać w warunkach normalnych.
<g>Wolałbym w standardowych, kurtkę zostawiłem w szatni.


25 kwi 2009, o 08:45
Zobacz profil
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 cze 2006, o 21:37
Posty: 2569
Lokalizacja: Krakow
Post 
co do cynku jako reduktora, to nawet nadmiar jego przydalby sie do wytapiania

tylko wtedy otrzymamy stop cynk-srebro ;)
ale... nie powinno robic to nam duzej roznicy w wygladzie

http://www.crct.polymtl.ca/FACT/phase_d ... g&dir=SGTE

_________________
"Jak zobaczysz błysk nuklearny kucnij i zasłoń się."


25 kwi 2009, o 09:16
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 sie 2009, o 15:02
Posty: 30
Post 
Jeżeli podczas elektrolizy AgNO3 katodę ustawisz tak, żeby zaledwie dotykała powierzchnię wody, srebro powinno się wydzielić w postaci kryształowego 'drzewka'. Podobno.


12 sie 2009, o 16:36
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 24 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
cron
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..