Odpowiedz w wątku  [ Posty: 15 ] 
elektroliza siarczanu(VI) miedzi(II) 
Autor Wiadomość
Post elektroliza siarczanu(VI) miedzi(II)
Co powstaje na elektrodach podczas elektrolizy tego związku?


26 sty 2006, o 12:06
***
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 sie 2005, o 13:17
Posty: 567
Lokalizacja: Warszawa
Post 
Na katodzie powstanie miedź, a na anodzie tlen.


26 sty 2006, o 12:12
Zobacz profil
Post 
A jakie zachodzą reakcje?


26 sty 2006, o 12:28
***

Dołączył(a): 14 lip 2005, o 22:10
Posty: 177
Post 
A: 2H2O - 4e(-) -> O2 + 4H(+)
K: Cu(2+) + 2e(-) -> Cu

2H2O + 2Cu(2+) -> O2 + 2Cu + 4H(+)


26 sty 2006, o 12:56
Zobacz profil
Post 
O to mi chodziło. Dziękuje :lol:


26 sty 2006, o 13:04

Dołączył(a): 16 mar 2008, o 10:56
Posty: 5
Post 
Czyli, że na jednej elektrodzie wydziela się tlen, na drugiej osadza się miedź, a w roztworze zostaje kwas siarkowy, czy czegos nie zrozumiałem? :)

_________________
Żyj tak, aby Twoim znajomym zrobiło się nudno, kiedy umrzesz. :D


17 mar 2008, o 20:56
Zobacz profil
**
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 lut 2006, o 23:27
Posty: 127
Lokalizacja: Chorzów Batory
Post 
davidvelromeo napisał(a):
Czyli, że na jednej elektrodzie wydziela się tlen, na drugiej osadza się miedź, a w roztworze zostaje kwas siarkowy, czy czegos nie zrozumiałem? :)


jak nie rozumiesz to rozpisz sobie równanie cząsteczkowe z podanego wyzej jonowego:


2H2O + 2Cu(2+) -> O2 + 2Cu + 4H(+)

2H2O + 2Cu(2+) + 2SO4(2-) -> O2 + 2Cu + 4H(+) + 2SO4(2-)

2H2O + 2CuSO4 -> O2 + 2Cu + 2H2SO4

Jast dokładnie tak, jak napisałeś :) pzdr :wink:


17 mar 2008, o 21:28
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 lis 2007, o 13:08
Posty: 20
Post 
Widzieliście kiedyś elektrolizę siarczanu miedzi ? Na katodzie oprócz osadzającej się miedzi wydziela się również gaz, H2.

P.S. Jeżeli chodzi o szkołę, to wodór się nie wydziela.


18 mar 2008, o 19:45
Zobacz profil
*******
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 cze 2005, o 17:00
Posty: 1595
Lokalizacja: Skoczów
Post 
hehe, dokładnie;)

Ja widziałem elektrolizę CuSO4 jeszcze w liceum na fizyce (o dziwo) i byłem zaskoczony, że na obu elektrodach wydziela sie gaz, jednakże bardziej wtedy myślałem o parze wodnej lub czymś takim, niż o H2, ale wtedy miałem wybitnie "szkolną" wiedzę o elektrolizie :wink:

jeśli chodzi o roztwory wodne to to zawsze w mniejszej lub większej ilosci powstaje wodór na katodzie, co nam obniża wydajność prądową elektrolizy. A zadania z działu elektroliza rzadko dotyczą rzeczywiśtości, bo przeważnie są trochę z kosmosu :wink:


19 mar 2008, o 01:44
Zobacz profil

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 18:44
Posty: 2
Post 
Czy mógłby mi ktoś pomóc w rozwiązaniu takiego zadania :)

Omów podobieństwa i różnice pomiędzy elektrolizą wodnego roztworu siarczanu (VI) miedzi (II) na elektrodach platynowych i miedzianych.


26 sty 2010, o 18:50
Zobacz profil
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 cze 2006, o 21:37
Posty: 2564
Lokalizacja: Krakow
Post 
Używając elektrod miedzianych będziesz miał do czynienia z rozpuszczaniem się anody i osadzaniem miedzi na katodzie

Przy zastosowaniu elektrod platynowych nastąpi elektrolityczny rozkład CuSO4, który wyżej jest opisany

_________________
"Jak zobaczysz błysk nuklearny kucnij i zasłoń się."


26 sty 2010, o 21:21
Zobacz profil

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 18:44
Posty: 2
Post 
Dzieki :)


27 sty 2010, o 16:44
Zobacz profil

Dołączył(a): 14 lut 2012, o 14:26
Posty: 2
Post Re: elektroliza siarczanu(VI) miedzi(II)
Co sie stanie jesli elektrolize bedziemy kontynuowac gdy w roztworze zostanie juz tylko kwas siarkowy? Czy spowoduje to rozklad wody przy zachowaniu kwasu siarkowego i tym samym wzrost jego stezenia w roztworze? Jesli tak to jak bardzo mozna zatezyc taki roztwor?


14 lut 2012, o 14:37
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 6 gru 2011, o 09:43
Posty: 219
Post Re: elektroliza siarczanu(VI) miedzi(II)
Zależy od przyłożonego napięcia podczas elektrolizy oraz stężenia. Na katodzie zawsze będzie się redukować wodór a na anodzie będą zachodzić dwa procesu konkurujące za sobą. Utlenianie tlenu w cząsteczce wody oraz anionu S04- do S208-

_________________
A kiedy ja dostanę gwiazdkę ? :D... Miałem na myśli, że chcę jak Smok :> Strącić jedną trzecią z nieba ...

Good Morning,

PS: Mam Demo wersje internetu.


14 lut 2012, o 18:36
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 cze 2006, o 13:28
Posty: 14
Lokalizacja: Siedlce
Post Re: elektroliza siarczanu(VI) miedzi(II)
chemdrol napisał(a):
Co sie stanie jesli elektrolize bedziemy kontynuowac gdy w roztworze zostanie juz tylko kwas siarkowy? Czy spowoduje to rozklad wody przy zachowaniu kwasu siarkowego i tym samym wzrost jego stezenia w roztworze? Jesli tak to jak bardzo mozna zatezyc taki roztwor?

To zależy przede wszystkim od tego z czego jest anoda. Jeśli to metal o niskim potencjale redoks to będzie się on roztwarzał i nigdy nie otrzyma się czystego kwasu. Jesli metal o wysokim potencjale (złoto, platyna) to jest to możliwe - zostanie kwas siarkowy w roztworze.
Jeszcze lepszą metodą zatężania kwasu prze elektrolizę jest użycie elektrod ołowianych - siarczan ołowiu się nie rozpuszcza w wodzie, ołów ma niskie nadnapięcie dla tlenu na anodzie (tlen łatwo sie wydziela), powstaje przy tym warstwa tlenku ołowiu IV (nierozpuszczalny osad na anodzie), a potem rekakcja biegnie z wydzielaniem tlenu. Na katodzie klasycznie wydziela się wodór. Ten mechanizm jest identyczny jak z przeładowywaniem akumulatora ołowiowego.
W ogóle najlepszą metodą zatęzania kwasu siarkowego to jego ogrzewanie i odparowywanie wody (delikatne parowanie).


24 kwi 2012, o 11:35
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 15 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
cron
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..