Odpowiedz w wątku  [ Posty: 26 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Wybuch w kopalni 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 wrz 2006, o 15:55
Posty: 113
Post Wybuch w kopalni
Każdy z was słyszał napewno o wybuchu metanu w kopalni "Halemba" prezydent ogłosił żałobe narodową.Na czas żałoby wstrzymajcie testowanie petard hukowych i tym podobne.

I tu sie nasuwa myśl o bezpeczeństwie w Polskich kopalniach co sądzicie o nich?
Jak mogło dojść do wybuchu?

Moim zdaniem nie powinno dojść do tej tragedi są przecież w kopalniach czujniki stężenia metanu i ktoś odpowiada za pomiary stęż.


23 lis 2006, o 13:21
Zobacz profil
Post 
Pieniądze żądzą światem.
Niestety to smutna prawda. Widziałem w tv jak pewień górnik wypowiadał sie, że troche kombinowali z tymi czujnikami.


23 lis 2006, o 14:20
***
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 lis 2005, o 18:48
Posty: 507
Post 
oj my na chemii wysunęliśmy wiele hipotez. najprawdopodobniejsze w polsce jest to, że czujnik zaczął alarmować, przeskoczyła iskra i łup. ale to tylko nasza hipoteza.

no cóż Polska Polską zostanie

_________________
"Uderzenie kolbą o zlew powoduje jej stłuczenie"
Obrazek


23 lis 2006, o 15:40
Zobacz profil
@ADMINISTRATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 paź 2003, o 18:57
Posty: 1246
Post 
ale przeciez czyjniki tzn elektronika jest na powierzchni, przynajmniej tak mi sie wydaje.

pozatym slyszalem ze te maszyny kosztowaly 30mln zł... wiec co w tym dziwnego ze chcieli je wydobyc? Ten kto wydał zarzadzenie o wydobyciu maszyn gorniczych wychdzil z zalozenia (albo i nie), ze obsluga czujnikow metanowych pracuje solidnie, tak więc gowny inspektor gorniczy ktory wydał to rozporządzenie miał racje w tym co robi...

No chyba ze inspektor kazał fałszować czujniki w celu szybszego wydobycia maszyna, ale to tylko bezsensowne teoretyzowanie...

Akurat jestem ze Śląska i nie dziwie sie zarządowi kopalni ze chca odzyskać tak drogie maszyny... gdyby mieli tracić 30mln za każdy likwidowny chodnik to by kopalnia upadła...

Pozatym zawinili ludzie pracujący na dole bo z informacji wynika ze byli oni nie doświadczeni...

_________________
Obrazek


23 lis 2006, o 15:46
Zobacz profil
***

Dołączył(a): 14 lip 2005, o 22:10
Posty: 177
Post 
Ja natomiast słyszałem, od kogoś wysoko postawionego w górnictwie (wypowiadał się w radiu), że w kopalni Halemba już kieydś nastąpił wybuch metanu (w tym roku chyba nawet), ale było to na mniejszą skalę i nikt nie zginął. Podobno także ZBYT wysokie stężenie metanu w kopalni było już dzień przed wybuchem...
tak czy siak, prawda wyjdzie na jaw.


23 lis 2006, o 17:47
Zobacz profil
***
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2 paź 2004, o 09:29
Posty: 50
Lokalizacja: Z nienacka:)!!!
Post 
Akurat kopalnia "Halemba" jest jedną z najniebezpieczniejszych kopalń w tym kraju. Ja pracuje na KWK "Budryk". Gadanie coś o doświadczonych i niedoświadczonych górnikach przez państwo Kaczyńskich jest totalną bzdurą jeżeli dobrze zrozumiałem to tam był 6-8 sztygarów czyli ludzi doświadczonych. A co do metanu to mogli mierzyć nie było nic a 2s potem małe pęknięcie w skale i już się uwolniły duże ilości. To jest rzecz praktycznie nie do przewidzenia. Szkoda ludzi naprawde jest to przykre i łza w oku się kręci. Ale szukać winy w niedoświadczonych ludziach? Zanim ja zjechałem na "duł" miałem tyle szkoleń, że rzygać sie już chciało (robie rok) a pracuje w "firmie". Ale to jest 1000m pod ziemią i tam wszystko inaczej wyglada. (Ja robie na 950) Co 6 miesięcy szkolenia ucieczkowe, BHP co rok, szkolenia o bezpieczeństwie na dole co tydzień w każdy wtorek 30min. To jest zupełnie inaczej niż pokazują to media. I co znaczy "zapomogi dostaną i górnicy i ludzie pracujący pod firmą" jak to powiedział Pan Kaczyński? Co w Ameryce mieszkają ludzie i murzyni? Bo tak to brzmi. Górnik to górnik i nie ważne gdzie pracuje. Czysty rasizm. Niech zamkną firmy na Kopalniach prosze bardzo ale wszystkie kopalnie od a do z zostaną zamknięte bo tylko firmy kopią chodniki przygotowawcze na sciany. A bez tego kopalnia stoi. Tego w telewizji nie powiedzą!
Przykre ale w dziwnym państwie żyjemy. Problemy zawsze widoczne po fakcie i zawsze są elementem politycznym i propagandowym, czysta rosja i tyle.

_________________
"Z wielką wiedzą wiąże się wielka odpowiedzialność"!!!! Tym bardziej jeśli chodzi o Piro!!!!


23 lis 2006, o 21:30
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 8 kwi 2006, o 19:53
Posty: 116
Post 
Wśród wrzawy i ubolewań, pragnę przypomnieć, że w Afryce codziennie umiera z głodu co najmniej kilka tysięcy ludzi. Koniec przekazu. Do widzenia.


23 lis 2006, o 22:11
Zobacz profil
PROFESJONAŁ

Dołączył(a): 27 lip 2004, o 22:00
Posty: 755
Lokalizacja: From beyond
Post 
Cóż każda tragedia jest dobra do zrobienia szumu medialnego i podniesienia oglądalności. Im bardziej widowiskowa tragedia tym lepiej...

_________________
Podczas stosunku do rzeczywistości mam problemy z erekcją ;-)


23 lis 2006, o 23:05
Zobacz profil
Zasłużony dla forum
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 lut 2005, o 21:11
Posty: 931
Lokalizacja: Poznań
Post 
"Śmierć jednego człowieka to tragedia, smierć milionów to statystyka"

[*]


23 lis 2006, o 23:15
Zobacz profil
Post odp.
tak sie sklada ze bylem osobiscie na terenie KWK Halemba ,choć jedynie na pow. i w biurze :wink: znam wielu gorników i wiem że wszelkie wybuchy to wina ludzi nie tych na dole ale na (stołkach) czyli w wygodnych fotelach !! kasa jest najważniejsza ludzie sie nie liczą lecz zyski !!
Kopalni łatwiej taniej i prościej jest wynająć firme (w koncu po to one są)
niż zatrudniać pracownika mamy wolny rynek, nie po to były wyprawki dla chetnych by odeszli z zawodu nawet po 50.000 by teraz zatrudniac nowych !!
Bzdurą jest to że w tzw. firmach sa amatorzy co sugerowane jest w mediach, tam sa sami fachowcy ze stażem wysokim i górnicy ktorzy biorac wyprawkę zamkneli sobie dzwi na zatrudnienie w kopalni, mysle że /firmy/ to rzecz naturalna w demokratycznym kraju !!
KWK Halemba miesci sie jakby na uboczu Rudy Slaskiej choć w samej Rudzie sa jeszcze inne kopalnie i o tych samych warunkach geologicznych,
zawiniła pazerność na bank !! winnych należycie ukarać !! nie odwracac kota ogonem !! praca pod ziemią to nie grabienie liści tu nie bierze sie ludzi z ulicy jak leci !!
pozdrawiam
eko.


24 lis 2006, o 00:31
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 cze 2006, o 15:11
Posty: 94
Lokalizacja: Kowary
Post 
odwołali mi koncert Okean Elzy :((( ale tak juz bedzie, co tydzien znajdzie sie powód do załoby narodowej.

_________________
Bole chudiyan, bole kangna
Haai main ho gayi teri saajna
Tere bin jiyo naiyo lag da main te margaiya
Obrazek


24 lis 2006, o 00:34
Zobacz profil
Post 
Górnictwo to niebezpieczny zawod zawsza jakaś ściana może sie osunąć czy przez jakąś szczeline może nagle dostać się kilkaset litrów metanu i już BUUUM i koniec [*]


24 lis 2006, o 00:45
Post odp.
Leland napisał(a):
odwołali mi koncert Okean Elzy :((( ale tak juz bedzie, co tydzien znajdzie sie powód do załoby narodowej.


Sorka ale Leland to nie przyjazd np. papierza czy inna sprawa , zgineli ludzie i rodziny sa w żalu, brak im ojca męża czyli wszystkiego !!
i jako obywatel powinieneś zrozumieć :(
eko.


24 lis 2006, o 01:33
**
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 31 sie 2005, o 17:39
Posty: 86
Lokalizacja: Z d....domu
Post 
Mnie ciekawi czy górnicy mają odzież,latarki itp. przystosowane do urzycia w strefach zgrozonych wybuchem,

_________________
Obrazek
Obrazek
[Attendite a falsis prophetis.
GG:8454977
:D


24 lis 2006, o 13:00
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 4 sty 2006, o 17:28
Posty: 88
Lokalizacja: zewsząd
Post 
w tv wypowiadał się były górnik mówił że czujniki metanu stawiało się na wysokości takiej gdzie metanu nie ma tak na oko to metan ile waży? 12+4=16u czyli jest dwa razy lżejszy od O2 - 32u dla porównania CO2 waży jakieś 44u
albo puszczali powietrze z węża prosto na czujniki gdybym był pracownikiem takiej kopalni poprostu bym wyszedł i na plicjie zadzwoni
    , oni nie wiedzeli że jak coś się dziać będzie to wszystko może pierd**nąć?


24 lis 2006, o 17:36
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 cze 2006, o 15:11
Posty: 94
Lokalizacja: Kowary
Post 
Ja to Eko doskonale rozumiem, wspolczuje rodzinom ofiar, ale zauwaz ze za pewien czas nikt oprocz rodziny nie bedzie o tym pamietac, takie jest spoleczenstwo. I dobrze juz ktos powiedzial, ze śmierć jednostki to tragedia a milionow to statystyka. W Brazylii co 5 minut umiera człowiek nie śmiercią naturalną. A zauwaz ze tylko w Polsce jest ciagle zaloba, za Kwacha tak nie bylo.

_________________
Bole chudiyan, bole kangna
Haai main ho gayi teri saajna
Tere bin jiyo naiyo lag da main te margaiya
Obrazek


24 lis 2006, o 18:53
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 4 sty 2006, o 17:28
Posty: 88
Lokalizacja: zewsząd
Post 
a ile osób ginie w aucie? a jak rozbije się samolot to odrazu afera jest (nawet jak nikomu nic się nie stanie. ludzie szukają sensacji - informacji że zgineło mnustwo osób i wogóle masakra, nikt by ni chciał słuchać komunikatów w stylu w ciągi ostatniej godziny na świecie zgineło około 45mln ludzi.


24 lis 2006, o 21:06
Zobacz profil
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 maja 2006, o 12:53
Posty: 497
Lokalizacja: Pułtusk/Warszawa
Post 
odnośnie tej całej sparwy to czujniki były zamontowane ale wyłączone w tym miejscu/sektorze gdzie przebywali tamci górnicy - jakiś czas temu[ok 1 roku] nastąpił tam wybuch czy tąpniecie i praca w tym rejonie stała się niebezpieczna, a sprzętu[min do wykrywania metanu] za kilknascie milionów szkoda tracić więc właśnie wysłali ekipa żeby sprzęt przeniosła do innej części kopalni ów sprzęt, nastąpił wybuchi, dalsze losy są już znane...
[*]

kiedyś używali kanarków i innych ptaków do spradzania czy jest metan i było ok.

_________________
Obrazek
Noł fjuczer!


24 lis 2006, o 21:29
Zobacz profil
***

Dołączył(a): 20 lut 2005, o 19:38
Posty: 315
Post 
Alton, tego nikt nie zrobi bo kopalnia mogłaby byc zleksza zamknieta na jakis czas.

A co do reszty, to mój ojciec (23 lata pod ziemia) nie raz widział metanomierze powieszone na wywietrzniku. Był wtedy świezo zatrudnionym, teraz Ci państwowi tego nie robią. Za to kolega pracował rok temu kilka miechów pod firmą, i naoglądał się. Normalnym było wietrzenie metanomierza, albo stanie wokół niego na papierosie.

Inna sprawa to to, że o kontrolach zawsze wszystko wiadomo. Który korytarz, kiedy itp itd..... Wtedy kazde prace wykonuje sie KSIĄŻKOWO, a jak przejdą znów jak najszybciej.

Nastepna sprawa sa te odszkodowania. Mąz sasiadki zginął na kopalni. Oficjalnie miał cos z sercem, a popękana skóra na klacie + krew wytlumaczono jako efekt reanimacji. [ Sytuacja taka jak z wczesniejszymi poparzeniami z małych wyziewów metanu, ktore zrzucono na jakąs 'gorąca wodę" (mówili w tv)]. No i została z dwojką dzieci, a $ dostała tyle na ile sie sami ubezpieczyli. Co ona czuje gdy teraz widzi 10 tys na to, 5 tyś na tamto, no i TVN milion zł za reklamy? Na "codzienne ratowanie" nigdy takie pieniądze się nie znajdują, a Ci którzy rozdają suchy chleb biednym dowiaduja sie o podatku.... No i wreszcie statystyki które pozostaja statystykami...

_________________
Zakazuje modom dopisywania się do moich postów ;-)


24 lis 2006, o 21:55
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 4 sty 2006, o 17:28
Posty: 88
Lokalizacja: zewsząd
Post 
tak to już jest...

... w polsce


25 lis 2006, o 10:06
Zobacz profil
******
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 sty 2006, o 09:48
Posty: 169
Lokalizacja: swiete miasto
Post 
Jak niewieadomo o co chodzi to zawsze chodzi o kase.
Zobaczycie ze winni beda ludzie ktorzy pracowali na dole bo oni juz niebeda sie bronic i oskarzac tych ktorzy na nich robia kase(standartowe zagranie).Wykonywalem duzo roznych prac na kopalniach ,pracowalem na szybach zjazdowych i mialem marki do zjazdu na dol a szkolenie trwalo 20 min ,ale za to szkolenie ja placilem :wink:

_________________
Teoria Teoria Teoria
to wszystko co w zyciu zostaje


25 lis 2006, o 11:50
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 lip 2006, o 22:16
Posty: 168
Post 
Panzerfaust_PL napisał(a):
oj my na chemii wysunęliśmy wiele hipotez. najprawdopodobniejsze w polsce jest to, że czujnik zaczął alarmować, przeskoczyła iskra i łup. ale to tylko nasza hipoteza.

no cóż Polska Polską zostanie



Gdy czujnik "poczuje"metan automatycznie jest odłączany prad na całym dziale.

W mojej miejscowości jest tak ze w wrazie pokazania sie metanu jest równiez wyłączany dopływ prądu, wszytskie maszyny stają i wentylatory dostają maksymalne obroty.


Co do halemby...
Wg. mnie metan znajdował się w innych komorach. Jesli było go dużo, duże stężenie to podczas tąpnięcia wytworzyła sie taka szpara miedzy która przepłynął ten gaz..... A wiadomo ze oszukiwano tam mierniki.


Tutaj w Kopalni "Kłodawa" nie było nigdy taki wybuchów, jedynie co to jakiś pożar chyba fadromy.
jest dosyc bezpiecznie, lecz istnieje najwyzszy poziom zagrożenia wodnego.

WWW:
www.sol-klodawa.com.pl
Zobaczcie sobie jak jest kilka set metrów pod ziemią w Kłodawie :)

PZDR


5 sty 2007, o 22:03
Zobacz profil

Dołączył(a): 22 sie 2006, o 16:25
Posty: 138
Post 
Wg. mnie wybuchł pył węglowy, a od niego metan.

_________________
Obrazek


7 sty 2007, o 00:20
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 lip 2006, o 22:16
Posty: 168
Post 
bitejug napisał(a):
Wg. mnie wybuchł pył węglowy, a od niego metan.


O tym już była mowa ;[


7 sty 2007, o 00:38
Zobacz profil

Dołączył(a): 13 gru 2006, o 00:22
Posty: 16
Post 
Oj nie ma jak to gdybania i wywody...
Rozmawiałem z ratownikiem, który brał udział w akcji ratunkowej więc...
jak to bywa w kopalni to najpierw wali metan, który wzburza pył weglowy a następnie wali pył węglowy-jeżeli nie zadziałają półki z pyłem kamiennym. Byłem na takim kontrolowanym wybuchu w kopalni doświadczalnej "Barbara" w Mikołowie więc wiem jaka to siła wybuchu.
Nikt nie pisał, że na dole był 5-tonowy transformator, który podczas wybuchu przesunął się o 100 metrów.To tylko pozwala myśleć jak w takiej sytuacji zachowują się ludzkie ciała !!


7 sty 2007, o 01:34
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 26 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 10 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..