Odpowiedz w wątku  [ Posty: 34 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Skażenie białym fosforem 
Autor Wiadomość
***

Dołączył(a): 30 gru 2006, o 02:36
Posty: 428
Lokalizacja: Poznań
Post Skażenie białym fosforem
Na Ukrainie wykoleił się pociąg przewożący biały fosfor w cysternach.
Nastąpił wyciek i zapłon.

BBC
gazeta.pl

Straszne.... Nie chciałbym być na miejscu mieszkańców tych terenów...

_________________
Quod fuimus estes
Quod sumus fos erites
Mille anni passi sunt ...

forum biologiczno-chemiczne


17 lip 2007, o 14:09
Zobacz profil

Dołączył(a): 23 maja 2006, o 13:33
Posty: 22
Post 
A gdzie ty widzisz biały fosfor? Jak byk pisze, że żółty.


17 lip 2007, o 15:06
Zobacz profil
***

Dołączył(a): 30 gru 2006, o 02:36
Posty: 428
Lokalizacja: Poznań
Post 
Tyle, że biały fosfor jest zwykle żółty (zanieczyszczenia, m.in. fosforem czerwonym).
Niemniej jednak obowiązuje nazwa fosfor biały, czego nie wiedzą "specjaliści" z agencji informacyjnych :D

_________________
Quod fuimus estes
Quod sumus fos erites
Mille anni passi sunt ...

forum biologiczno-chemiczne


17 lip 2007, o 15:20
Zobacz profil
Post 
ojj nieciekawa sprawa, ale dlaczego sie wykoleiły?? nic nie napisali


17 lip 2007, o 15:45
*******
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 cze 2005, o 17:00
Posty: 1595
Lokalizacja: Skoczów
Post 
BBC też podaje, że żółty fosfor. Mam przy okazji pytanie, o co chodzi z tym wysychaniem fosforu? Czy fosfor transportuje sie w postaci zawiesiny wodnej (w końcu piszą że to ciekły fosfor), czy to zwykła pomyłka i chodzi o parowanie samego fosforu? :)

_________________
Sprzedam wodorotlenek sulfurylu SO2(OH)2, również w postaci r-rów o żądanym stężeniu. Cena do negocjacji.

Obrazek
weź udział:


17 lip 2007, o 15:59
Zobacz profil
PROFESJONAŁ

Dołączył(a): 27 lip 2004, o 22:00
Posty: 755
Lokalizacja: From beyond
Post 
Nie jestem specjalistą ale fosfor biały/żółty (określenie żółty jest równie często spotykane co biały) transportuje się w beczkach pod warstwą wody. W cysternach kolejowych transportuje się go pewnie w stanie stopionym po to żeby było go łatwiej rozładować (tak jak siarkę czy fenol).

_________________
Podczas stosunku do rzeczywistości mam problemy z erekcją ;-)


17 lip 2007, o 19:22
Zobacz profil
***
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 maja 2007, o 12:29
Posty: 436
Post 
Niestety temat mnie w pewien sposób dotyczy :( :( :( , mianowicie mieszkam przy granicy z UA.
Biały fosfor to paskudna sprawa, dawka śmiertelna 0.1g, pięciotlenek czy fosforowodór też nie miły. Z tych 15 cystern 5 się zapaliło, a strażacy gasili to wodą ?? No i powstały trujące opary w postaci pięknej chmurki... Na razie płynie po niebie ukraińskim, ale może też skierować się na Podkarpacie na przykład. Fosfor w dowolnej postaci (biała\żółta) bardzo łatwo zapala się na powietrzu, zwłaszcza że szyny mają temperaturę 55 deg. C, a tyle wystarczy.
Tylko nie wiem po co go wodą gasili a nie jakąś pianą czy czymś podobnym.


17 lip 2007, o 19:50
Zobacz profil
**
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 sty 2007, o 13:09
Posty: 270
Post 
Ideałem byłoby zasypać palący się fosfor warstwą piachu, ale na takiej powierzchni to tylko piana...


17 lip 2007, o 20:38
Zobacz profil
***
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 maja 2007, o 12:29
Posty: 436
Post 
No, ciekawe jak nasza straż pożarna by sobie z tym poradziła, myślę że lepiej niż ta ukraińska. Nie wiem czy oni mieli odpowiednie kombinezony itp. Wszędzie nawet na naszym pięknym forum jest napisane żeby P w wersji biało żółtej wodą nie gasić, a nawet w dzienniku pokazywali jak oni to wodą gasili.... :szok: :szok: :szok:
Z drugiej strony to ten fosfor miał trafić do fabryki nawozów (dla chemika marnotrawstwo...)
No i co by było gdyby ktoś poszedł kraść coś z takiej cysterny na bocznicy ?? ?? ??


17 lip 2007, o 22:37
Zobacz profil
Post odp.
Bez paniki w koncu niewiadomo ile tego się spalilo !! raz zapalony bedzie się palil pobierając tlen z wody użytej do gaszenia /pomysł beznadziejny/ :cry:
Wszystko zależy od pogody i może skazenie nie bedzie takie duże, ciężkie pary tlenku osiadać będą w okolicy jesli nie bedzie wiatrow, co w następstwie najpierw silnie zakwasi glebę po czym powolny rozklad fosforanów przyczyni się do rekultywacji gleby .
W koncu nie jest radioaktywny i drugiego Czarnobyla nie bedzie :wink:
Pogoda dopisuje tak że pyły bedą osiadały w miarę szybko , fosfor biały zwylke przewozi się w postaci nie tyle stopionej co rozdrobnionej w zawiesinie wodnej pozatym jest na tyle reaktywny że problem z ew. zatruciem moga mieć jedynie jednostki gaszace !! do nas jesli już trafi to bedzie w postaci uwodnionego tlenku i z racji okolic leśnych wplynie myslę jedynie na silniejsze zakwaszenie terenow leśnych , oj wrzosy bedą piękne tej jesieni a świerki podrosną napewno :wink: no i na grzybki warto podjechac hee hee napewno beda okazałe bez paniki !!
eko.


18 lip 2007, o 00:57
Post 
ja sie zgadzam z eko, ale szkoda mi tamtych ludzi z okolicy :?
i nie ma co winic tamtych strazakow poniewaz oni nie maja nc do tego, dostali rozkazz gasic woda a moze poprostu nie mieli piany przecez tam jest cholerna bieda :(


18 lip 2007, o 08:42
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 8 kwi 2007, o 18:15
Posty: 207
Post 
no piasku im pewnie nie brakuje... strazakow nie ma co winic ale za to wladze strazy napewno... jak jest cos chemicznego to nikt nie pomysli o aktywnosci itepe tylko wszystko by woda gasili... po co sa chemicy na tym swiecie ?? po to zeby miedzy innymi w takich sytuacjach pomagac. ale sluzby chca pokazac jakie to one sa madre i gdzie tam by sie z kims skonsultowali !! tak wogole to chcialbym zaznaczyc ze wiekszosc zaneiczyszczen, skazen itepe pochodzi z tamtego regionu, najpierw czarnobyl, potem wyciek DDT, teraz fosfor... tylko czekac az beda tam transportowac koleja potas... wykolei sie i tez beda gasic woda :roll:

_________________
Obrazek


18 lip 2007, o 10:48
Zobacz profil
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 lut 2007, o 17:00
Posty: 1504
Lokalizacja: SRC
Post 
Już chyba było kiedyś coś takiego ze wykoleił sie pociąg z sodem albo potasem.

_________________
Obrazek


18 lip 2007, o 11:02
Zobacz profil
Post 
no bidne chlopaki strazacy robia co im kazą przelozeni;/ i tlyko si epotruli i popazyli drogi oddechowe


18 lip 2007, o 13:08
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 wrz 2006, o 15:55
Posty: 113
Post 
To nie tak że przełożeni im kazali, musieli coś robić a że nie posiadali piany to już wina kogo innego, niewiedza, nie wyszkolenie z dziedziny chemii skutkuje swoje , pierwsi do wezwania przyjechali na pewno ochotnicy a tam sprzęt mają nie za dobry.
Co do zagrożenia w polsce to nie ma sie czym martwić,niektórzy z nas z gorszymi substancjami mieli do czynienia .Też mieszkam na podkarpaciu blisko granicy ale do nas nie dojdzie jeśli utrzyma sie taka pogoda przez dłuższy czas.


18 lip 2007, o 16:02
Zobacz profil
*********
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 4 sty 2006, o 13:38
Posty: 972
Lokalizacja: <*>
Post 
nalepszy kawalek "Lekarze uspokajają, że toksyczna chmura, która utworzyła się po wybuchu substancji, nie jest szkodliwa dla zdrowia. "
to mniej wiecej odzwierciedla stosunek do tej sprawy i slodka neiwiedze ;)
Sam palacy sie P jest tym czym media sie podniecaja a wladza uspokaja ze nic nie jest i jutro bedzie ok.
Owszem drzewka beada rosly lepiej ale nie wszystkie ;) Skutki tego zdarzenia praawdopodobnie beda odczowane dluzej niz sugeuja media.
Oprocz efektow widowiskowych, grilowych i tym podobnych o wiele niebezpieczneijsze moze byc przdostanei sie tak olbrzymiej ilosci fosforu w postaci zwiazxanej do wod i gleby.
Dlugofalowy efekt moze byc o wiele mniej przyjemny niz szybkie grilowanie. Nie bedzie to jakas zaglada ale jednak konsekwencje moga byc odczowane o wiele dluzej niz sie to wydaje. znamienna jest prosba "MSZ Litwy zaniepokojone wypadkiem pociągu z fosforem, radzi obywatelom kraju, by nie jeździli na zachód Ukrainy. "
Tak z cekawosci przejrzalem sobie co nie co o mzoliwosciach wtornego oddzialywania i nie wygladalo to zachecajaco :)
Nie wiele potrzeba aby zaklocic rownowage Ca-P i do powstaniq zaburzen hormonalnych to nie tylko kwestia ilosci ale zaburzenia proporcji. Watpie aby sie ktos tym chwalil i straszyl ludnosc. Zbiorniki wodne tez to odczuja i to o wiele gorzej , a co z ich mieszkancami ?

To jak to w koncu jest bezpiecznie czy nie ?

_________________
posiadane odznaczenia i ordery :
snopeczek sianka z kokardką - dar od doznanie@MODERATOR
Obrazek


18 lip 2007, o 17:17
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 wrz 2006, o 15:55
Posty: 113
Post 
W wiadomościach rzeszowskich podali że na terenach zagrożonych można już spożywać warzywa i owoce z działek, skażenia P w Polsce nie odnotowali. Na UK jest zagrożenie że wagony z fosforem zapalą się pod wpływem temp. powietrza, jeśli będą dalej upały.
PS. Pożar gasili pianą, na początku tylko wodą :wink:


18 lip 2007, o 19:02
Zobacz profil

Dołączył(a): 11 lut 2007, o 21:01
Posty: 235
Lokalizacja: Z Polski
Post 
Crazy User Bo to nie jest tak
Patrz przypadkowo jak byś ty odpalił se na podwórku (czy gdziekolwiek) kilo P Białego to media twierdziły by ze pół globu zatrułeś
A jak to samo zrobi instytucja państwowa to co tam 10ton dla nich to sie spaliło hehe jak to nie toksyczne , i twierdzili by na upór ze chmura objęła tylko parę wiosek ;)

Ale to gaszenie tez było bardzo niemądre jak ktoś miał P Biały to wie ze jak sie chluśnie na to wody to zaczyna pryskać i to ładnie :wink:
Bardzo niemądre posunięcie !!

Pozdro TB303

_________________
..... . . TB303 . . .....


18 lip 2007, o 20:44
Zobacz profil
*********
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 4 sty 2006, o 13:38
Posty: 972
Lokalizacja: <*>
Post 
Niby racja :) Jedno jest pewne Talent w wciskaniu kitu to oni maja we krwi ;)
Mnei jednak ciekawi takze co sie stanie na obszarze na ktorym to opadnie ;) Przy odrobinei pecha moze to byc bardziej spektakularne niz obecna imprezka piro :(

_________________
posiadane odznaczenia i ordery :
snopeczek sianka z kokardką - dar od doznanie@MODERATOR
Obrazek


18 lip 2007, o 21:12
Zobacz profil

Dołączył(a): 26 gru 2006, o 23:25
Posty: 180
Post 
Filmy: [ukraińska telewizja]
telewizor nagrywany telefonem [jeśli ktoś ma słabe łącze i chce zobaczyć moment spalania fosforu]
http://video.google.pl/videoplay?docid= ... &plindex=2
telewizja ukraińska [4 min] widać zniszczenia na miejscu
http://video.google.pl/videoplay?docid= ... &plindex=0

_________________
Młody mąż wyniósł z pożaru swoją świeżo upieczoną żonę!


18 lip 2007, o 21:46
Zobacz profil

Dołączył(a): 14 lip 2007, o 12:44
Posty: 302
Post 
Straszneeeeeeeeeeeeeeee
dobrze zauważyłem że na pierwszym filmie typy gaszą wodą a dopiero na drugim polewają pianą zgliszcza ??


18 lip 2007, o 21:52
Zobacz profil
***
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 maja 2007, o 12:29
Posty: 436
Post 
Nom, z jednej strony patrząc to się fosfor rozpłynie ale 10 ton w jakimś jeziorku = eutrofizacja na maxa. Nie pamiętam ile wynosi skażenie roczne gdzieś koło ujścia Wisły ale na pewno nie więcej. Owszem wszystko będzie bujnie rosło ale taka pszenica będzie tak samo zdrowa jak ta na którą rolnik wysypuje tony saletry i polifoski.
Tylko że fosfor w takiej dawce zniszczy równowagę powodując wyginięcie niektórych roślinek na obszarze tego "fallouta", w pobliski rzeczułkach wyzdychają ryby (nie lubią coca coli, ona też zawiera kwas fosforowy), popada kwaśny deszcz z H3PO4 ... (a tak na marginesie to co się spaliło mogło by na kilka lat zaspokoić piropotrzeby wszystkich z forum....)

Co do CU, wniosek prosty jedzmy wapno, mam dużo w ogródku jak komuś trzeba. :)


19 lip 2007, o 07:21
Zobacz profil

Dołączył(a): 11 lut 2007, o 21:01
Posty: 235
Lokalizacja: Z Polski
Post 
hehe ale sie naśmiałem oglądając ten film
totalna paranoja ci polewają woda a tam ogień coraz większy bo sie rozpryskuje :D (ciekawe co wtedy sobie myśleli hehe "Hiuston mamy problem" :lol: )
a na 2gim filmie z początku tez fajnie kolesie w strojach specjalnych stoją zęby sie nie otruć itd. a reporter od nich 2 metry dalej stoi bez niczego a co HARDCORE :D
bahahah

PS. Nie wiem poco wam P.Biały w pirotechnice hmmm ja zawsze widziałem w tym tylko zagorzenie (głównie właśnie w przechowywaniu) i nigdy nie znalazłem do tego sensownego wykorzystania :/
według mnie sie nie dało no jedno co było w tym dobre to to ze sie fajnie paliło praktycznie w każdym środkowisq .

Pozdro TB303

_________________
..... . . TB303 . . .....


19 lip 2007, o 09:01
Zobacz profil
Post odp.
P-biały z racji na reaktywnośc jest stosowany np. w napalmach z gornej pólki !! taka odmiana /biała/ jest znacznie reaktywna np. w syntezach fosforoorganicznych co jest podstawą w chemii pestycydów od lat :wink:
Pestycydy fosforoorganiczne sa bardzo skuteczne w zakresie środkow ochrony roslin i na ten temat jest wiele wspaniałych dzieł !! Jest jak by matką i ojcem z chlorem w syntezie, niewiedzieć który to matka :wink:
Podstwowe środki bazują własnie na syntezie i reaktywnosci P-białego.
Myslę że transport byl przeznaczony dla zakladow produkujacych nawozy a wiele ich na Ukrainie ,wyciek i pozar nastąpił na bank z racji kradzieży na bocznicy kolejowej i wycieku !! i u nas w kraju skubnięto/ponoć/ fosfor z tym że czerwony ale nie wkladam kija w mrowisko :wink:
pozdro.
eko.


20 lip 2007, o 00:38
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 lut 2007, o 17:00
Posty: 1504
Lokalizacja: SRC
Post 
A tak apropo, nie wieźli tego fosforu przypadkiem do polski?
Coś chyba takiego słyszałem, ale nie jestem pewien. :P

_________________
Obrazek


20 lip 2007, o 09:01
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 34 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 12 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
cron
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..