Odpowiedz w wątku  [ Posty: 17 ] 
Matura 2011 
Autor Wiadomość
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 cze 2006, o 21:37
Posty: 2564
Lokalizacja: Krakow
Post Matura 2011
Pamięta ktoś treść zadania z chemii na tegorocznej maturze z wyborem kolorów i może go przytoczyć, bo aż jestem po artykułach w gazecie ciekaw o co poszło :)

o ten art. m.in. chodzi: http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/ ... ardzo.html

_________________
"Jak zobaczysz błysk nuklearny kucnij i zasłoń się."


17 lip 2011, o 10:50
Zobacz profil
**
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 lut 2009, o 01:16
Posty: 456
Lokalizacja: /dev/random
Post 
Chyba to o to chodzi:
Cytuj:
Zadanie 24. (1 pkt )
W dwóch nieoznakowanych kolbach znajdowały się dwa alkeny ( każdy w innym naczyniu ). Wiadomo, że jednym związkiem był 2-metyloprop-1-en, a drugim but-2-en. W celu odróżnienia 2-metyloprop-1-enu od but-2-enu przeprowadzono doświadczenie, podczas którego do obu naczyń dodano zakwaszony, wodny roztwór KMnO4.
Korzystając z powyższych informacji, wymień _po_jednej_obserwacji_, która pozwoli na odróżnienie obu związków. Uzupełnij poniższą tabelę.


17 lip 2011, o 11:09
Zobacz profil
******

Dołączył(a): 20 sie 2004, o 09:48
Posty: 1084
Lokalizacja: /dev/nul
Post 
Też bym napisał, że szafirowy. Widocznie ich nauczyciel ich tak uczył.


Szlag mnie trafia jak widzę taką ciemnotę.


17 lip 2011, o 11:23
Zobacz profil
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 cze 2006, o 21:37
Posty: 2564
Lokalizacja: Krakow
Post 
czyli zadanie typowe dla takiego czegoś:
http://demotywatory.pl/1115045/Kolory

_________________
"Jak zobaczysz błysk nuklearny kucnij i zasłoń się."


17 lip 2011, o 12:24
Zobacz profil
**
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 lut 2009, o 01:16
Posty: 456
Lokalizacja: /dev/random
Post 
A jak by odpowiedzieli, że fioletowy, to też by ściągali od siebie? Teraz wiem, dlaczego tak słabo poszła matura z matmy - każdy przecież musiał mieć inne wyniki, skoro nikt się nie przyczepił do "ściągających"...


18 lip 2011, o 00:45
Zobacz profil
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 cze 2006, o 21:37
Posty: 2564
Lokalizacja: Krakow
Post 
rozumiem gdyby wszyscy napisali np. żółty, albo jeszcze lepiej z niecodziennych nazw kolorów: cyjanowy czy też piaskowy - wtedy można by było się doczepić, że ktoś ściągał. Ale najprawdopodobniej te kilka osób właśnie taki kolor miało wpisane w książkach z których się uczyli.

a tak właściwie jak przeczytałem nazwę koloru "szafirowy" przed oczami miałem ciemny róż, a tu się ku mojemu zdziwieniu okazuje, że to ciemny niebieski wpadający w granat :)

A na koniec powinni przeprowadzić statystykę ile osób płci żeńskiej, a ile męskiej napisało szafirowy - a późnej kazać go pokazać na tablicy kolorów :P
Wtedy było by wiadomo więcej ;]

_________________
"Jak zobaczysz błysk nuklearny kucnij i zasłoń się."


18 lip 2011, o 08:45
Zobacz profil
*
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2 sty 2009, o 20:17
Posty: 591
Lokalizacja: Orzysz / W-wa UW
Post 
Szafirowy? ROTFL...
Jedynie, gdzie pamiętam, że ten kolor się przewalił przez całą chemię licealną to kompleksy miedzi II (np. z amoniakiem).
Ale mangan i szafirowy? Jedyne co mi przychodzi na myśl to manganiany (V), krótka notka:
Cytuj:
Związkami manganu na +V stopniu utlenienia są podmanganiany - manganiany(V).
Podmanganian sodu - Na3MnO4, tworzy się w wyniku stapiania dwutlenku manganu z tlenkiem sodu oraz NaNO2 pełniącym rolę utleniacza. Powstaje także w reakcji redukcji nadmanganian potasu - KMnO4, zachodzącej w środowisku zasadowym. W roztworach wodnych, które zawierają stężony NaOH, podmanganian sodu ulega wydzieleniu jako jasnoniebieski dziesięciohydrat - Na3MnO4×10H2O. Na3MnO4 jest solą izomorficzną do fosforanu oraz i arsenianu sodu. W wyniku reakcji podmanganianu i tych soli powstają roztwory stałe. Na3MnO4 ulega reakcji dysproporcjonowania w środowisku obojętnym i kwaśnym, tworząc związki manganu (IV) oraz manganu (VI).


Amen

Pozdrawiam
Rajek

_________________
"Nie poradzisz nic bracie mój, gdy na tronie siedzi..."

ObrazekObrazek


18 lip 2011, o 10:14
Zobacz profil
******

Dołączył(a): 20 sie 2004, o 09:48
Posty: 1084
Lokalizacja: /dev/nul
Post 
rajek1992 napisał(a):
Szafirowy? ROTFL...
Jedynie, gdzie pamiętam, że ten kolor się przewalił przez całą chemię licealną to kompleksy miedzi II (np. z amoniakiem).
Ale mangan i szafirowy? Jedyne co mi przychodzi na myśl to manganiany (V), krótka notka:
Cytuj:
Związkami manganu na +V stopniu utlenienia są podmanganiany - manganiany(V).
Podmanganian sodu - Na3MnO4, tworzy się w wyniku stapiania dwutlenku manganu z tlenkiem sodu oraz NaNO2 pełniącym rolę utleniacza. Powstaje także w reakcji redukcji nadmanganian potasu - KMnO4, zachodzącej w środowisku zasadowym. W roztworach wodnych, które zawierają stężony NaOH, podmanganian sodu ulega wydzieleniu jako jasnoniebieski dziesięciohydrat - Na3MnO4×10H2O. Na3MnO4 jest solą izomorficzną do fosforanu oraz i arsenianu sodu. W wyniku reakcji podmanganianu i tych soli powstają roztwory stałe. Na3MnO4 ulega reakcji dysproporcjonowania w środowisku obojętnym i kwaśnym, tworząc związki manganu (IV) oraz manganu (VI).


Amen

Pozdrawiam
Rajek


No to się mylisz. Końplexy tetraaminamiedziowe są NIEBIESKIE natomiast końpleksy miedziowe z polihydroksylami są SZAFIROWE ;)


18 lip 2011, o 19:30
Zobacz profil
*
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2 sty 2009, o 20:17
Posty: 591
Lokalizacja: Orzysz / W-wa UW
Post 
No i widzisz, wszystko zależy od tego, co czytasz, jakich stężeń używasz i kto Cię uczy analitycznej. Zgadza się, są niebieskie, a dokładniej szafirowe.

Zresztą... szafir szafirowy nie równy, tam samo niebieski niebieskiemu :wink:

Pozdrawiam
Rajek

_________________
"Nie poradzisz nic bracie mój, gdy na tronie siedzi..."

ObrazekObrazek


18 lip 2011, o 20:39
Zobacz profil
******

Dołączył(a): 20 sie 2004, o 09:48
Posty: 1084
Lokalizacja: /dev/nul
Post 
ostatnie co można powiedzień o np. siarczanie 4aminamiedzi to to, że jest szafirowy. Jest granatowy.szafirowy jest kompleks hydroksymiedzi np. z glikolem etlowym.


opowiadał nam prowadzący, że podobno laborki z analitycznej dawali radę skończyć ludzie z daltonizmem :>


18 lip 2011, o 21:55
Zobacz profil

Dołączył(a): 20 sty 2009, o 13:07
Posty: 488
Lokalizacja: Katowice
Post 
Z drugiej strony nie przesadzajcie z tymi kolorami. Jak usłyszałem kiedyś od studenta chemii, że fenoloftaleina jest w zasadach czerwona(!) to mi szczena opadła do podłogi. Nie jest się trudno nauczyć kolorów, a zwłaszcza chemik powinien odróżniać ultramarynę od indygo.

_________________
Zbijcie mnie jak znowu zacznę gadać głupoty :roll:


18 lip 2011, o 22:06
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 cze 2010, o 22:07
Posty: 85
Post 
Mki napisał(a):
Z drugiej strony nie przesadzajcie z tymi kolorami. Jak usłyszałem kiedyś od studenta chemii, że fenoloftaleina jest w zasadach czerwona(!) to mi szczena opadła do podłogi. Nie jest się trudno nauczyć kolorów, a zwłaszcza chemik powinien odróżniać ultramarynę od indygo.


z tym czerwonym to mnie dobiłeś ; d

_________________
Obrazek
Dziś zrobię coś,
czego innym sie nie chce.
Jutro zrobie coś,
czego inni nie będą w stanie.


20 lip 2011, o 10:34
Zobacz profil

Dołączył(a): 20 sty 2009, o 13:07
Posty: 488
Lokalizacja: Katowice
Post 
Na drugim roku ;p

_________________
Zbijcie mnie jak znowu zacznę gadać głupoty :roll:


20 lip 2011, o 12:56
Zobacz profil

Dołączył(a): 18 paź 2011, o 12:40
Posty: 2
Post 
czy matura jest cięzka z chemii czy duż jest zadań czy więcej tori poóżcie jaki przedmoit wybrac czy chemia jest w miarę na maturze czy tez z kosomosu ????
--------------------------------------------------------------------

http://smierc.org


18 paź 2011, o 12:45
Zobacz profil
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 6 paź 2004, o 17:32
Posty: 775
Lokalizacja: Gdańsk
Post 
Z czego teraz matura jest trudna?

_________________
"Prawdziwy mężczyzna nie je miodu, tylko żuje pszczoły"
http://www.youtube.com/watch?v=tqtiIUEbiMQ


19 paź 2011, o 19:16
Zobacz profil

Dołączył(a): 20 sty 2009, o 13:07
Posty: 488
Lokalizacja: Katowice
Post 
Z filozofii. I mówię to całkowicie bez żartów.

_________________
Zbijcie mnie jak znowu zacznę gadać głupoty :roll:


19 paź 2011, o 20:16
Zobacz profil

Dołączył(a): 20 sty 2009, o 13:07
Posty: 488
Lokalizacja: Katowice
Post 
*Do scalenia*

Jeśli chodzi o maturę z chemii, to jeśli masz opanowany cały materiał z liceum i zrobiony jakiś porządny zbiór typu Pazdro, to nie masz się co martwić. Na chemii (w przeciwieństwie do np. biologii) trudno wymyślić jakieś zadanie kompletnie do niczego niepodobne. Co do teorii, to raczej jest sprawdzana w praktyce. Liczenie entalpii, stałej dysocjacji i równowagi reakcji to już chyba obowiązkowy standard.

Osobiście lepiej mi wychodzi zawsze biologia od chemii, ale to nie wynika z tego, że ta druga jest trudna.

_________________
Zbijcie mnie jak znowu zacznę gadać głupoty :roll:


19 paź 2011, o 20:20
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 17 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 11 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..