Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
Gwiazdki na cytrynie . 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): 24 sty 2016, o 22:12
Posty: 2
Post Gwiazdki na cytrynie .
Spotkała mnie dziwna sytuacja zrobiłem w termosie , ciepłą herbate z cytryną i cukrem zakręciłem odstawiłem . Po jakimś czasie zaczołem pić i przy końcòwce gdzie są fusy nastąpiła magia . Wyciągnołem fragmenty całe w gwiazdkach . Na początku myślałem że to fragment z opakowania światecznego jakaś folijka .A tu nie . To była cytryna ,a raczej jej fragmenty pocięte w plasterki an a na nich dziątki doskonałych ,idealnych gwiazdeczek , jak by krysztalki sniegu tylko ze widoczne golym okiem .
Moje pytanie brzmi jak to mozliwe i co się stało że coś takiego się wytworzyło !
Dziękuje za odpowiedz :)


24 sty 2016, o 22:25
Zobacz profil
**

Dołączył(a): 27 cze 2013, o 22:43
Posty: 397
Post Re: Gwiazdki na cytrynie .
Bardzo interesujące zjawisko, ale prosilibyśmy o dokładniejszy opis, a najlepiej fotografie. Jeśli nie wymieszałeś dokładnie herbaty po dodaniu cukru, to te kryształki najprawdopodobniej są cukrem.

_________________
Pozdrawiam, życzę bezpiecznego eksperymentowania i owocnej nauki!
Finkur


24 sty 2016, o 23:22
Zobacz profil

Dołączył(a): 24 sty 2016, o 22:12
Posty: 2
Post Re: Gwiazdki na cytrynie .
Tak fotki nie mam bo było zimno , ja zdegustowany sytuacją . Natomiast pokazałem to kilku kolegom. Opisze ci to jeszcze raz wyobraż sobie plasterek cytryny taki rozmemłany ,grubości około 0,5 cm i na jego obwòdce i szprychach jak w kole od roweru , naniesione ,naklejone ,nadrukowane idelne kształty jeden obok drugiego , przypominające płatek śniegu ,śnieżynke czy jak ( nie kryształki ) a coś jak by tatuaż . W kształcie tak doskonałe piękne że wyglądające na wytwòr człowieka a nie natury . Stąd moje zaskoczenie . Woda była z kranu z czajnika elektrycznego , wyplukanego cytryna świeża , termos nowy !!!!


24 sty 2016, o 23:59
Zobacz profil
**
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 mar 2007, o 19:13
Posty: 454
Lokalizacja: [*]
Post Re: Gwiazdki na cytrynie .
Raf28 napisał(a):
Tak fotki nie mam bo było zimno , ja zdegustowany sytuacją . Natomiast pokazałem to kilku kolegom. Opisze ci to jeszcze raz wyobraż sobie plasterek cytryny taki rozmemłany ,grubości około 0,5 cm i na jego obwòdce i szprychach jak w kole od roweru , naniesione ,naklejone ,nadrukowane idelne kształty jeden obok drugiego , przypominające płatek śniegu ,śnieżynke czy jak ( nie kryształki ) a coś jak by tatuaż . W kształcie tak doskonałe piękne że wyglądające na wytwòr człowieka a nie natury . Stąd moje zaskoczenie . Woda była z kranu z czajnika elektrycznego , wyplukanego cytryna świeża , termos nowy !!!!


Bywa (prawdopodobnie zależnie od konkretnej partii), że jak robię herbatę z cytryną i cukrem w szklanym dzbanku, szczególnie jak przytrzymam długo ekspresówki (wymoczki, tytki) - po pewnym czasie da się zaobserwować cienką warstwę błyszczącego i jednocześnie jakby mętnego osadu, która pływa po powierzchni roztworu. Prawdopodobnie gdybym nie wyciskał soku z cytryny, tylko wrzucał plasterek, mógłby się osadzić.

Z literatury wynika, że herbata ma stosunkowo dużą zawartość glinu. Czyżby mógł zostać zredukowany do postaci metalicznej przez substancje obecne w soku z cytryny, jak np. kwas askorbinowy (witamina C)?

Pozdro,
Prezes :P


4 lut 2016, o 00:48
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 paź 2007, o 23:05
Posty: 61
Lokalizacja: ZACHPOM
Post Re: Gwiazdki na cytrynie .
Wnioskując z potencjału standardowego redukcji witaminy C (0,06V) i glinu (-1,66V), można wnioskować, że tak reakcja nie zajdzie ;)

_________________
piop staje się Alchemikiem, dołącza do tego cechu. Dojrzewa.


22 lut 2016, o 03:22
Zobacz profil
**
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 mar 2007, o 19:13
Posty: 454
Lokalizacja: [*]
Post Re: Gwiazdki na cytrynie .
piop napisał(a):
Wnioskując z potencjału standardowego redukcji witaminy C (0,06V) i glinu (-1,66V), można wnioskować, że tak reakcja nie zajdzie ;)


Dokładnie - w standardowych warunkach i w obecności tylko tych substancji. Tam mamy koktajl różnych substancji na dodatek - szczerze nie wiem do końca jak to działa, nie wykonałem analizy tego osadu, który powstaje by wiedzieć z czego się składa na pewno. Być może to glin - wydaje się, jednak może coś innego. Powyżej była hipotetyczna sugestia co mogłoby być na przykład (w jakiś sposób). Bynajmniej mamy zjawisko doświadczalne. Jak jest zatem możliwe? Im więcej mam na studiach biochemii, biologii molekularnej i innych podobnych, tym bardziej tracę swoje dawniejsze podejście z perspektywy samej chemii, we względnie prostych układach. Także uproszczony układ nie działa, a uzupełniony robi już coś czego pierwszy nie był w stanie.

Pozdrawiam serdecznie.


4 mar 2016, o 14:36
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 6 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..