Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
[ zagadka ] tlenek chromu(III)+NaOH 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 7 lis 2015, o 13:41
Posty: 295
Post [ zagadka ] tlenek chromu(III)+NaOH
Tak jak w tytule, wziąłem tlenek chromu(III) (otrzymany przez rozkład dichromianu amonu) zalałem roztworem wodorotlenku sodu.
Zostawiłem to na kilka dni, roztwór zrobił się żółty. Po tych kilku dniach odfiltrowałem resztki tlenku chromu i otrzymany roztwór odparowałem. Zostały jasnożółte kryształy.

Co otrzymałem?

_________________
I mam nadzieje że za tego posta nie dostanę warna :P


3 lut 2016, o 18:06
Zobacz profil
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 cze 2006, o 21:37
Posty: 2564
Lokalizacja: Krakow
Post Re: tlenek chromu(III)+NaOH
Jeżeli to zagadka to w temacie należało wpisać [ZAGADKA ], jeżeli bez przygotowania teoretycznego mieszasz dwie substancje chemiczne i nie spodziewasz się nawet efektów to warn.
Wybierz sam - ja dodam to co wybierzesz (warna, lub opis zagadka i przeniesienie do pogawędek).

_________________
"Jak zobaczysz błysk nuklearny kucnij i zasłoń się."


3 lut 2016, o 20:17
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 7 lis 2015, o 13:41
Posty: 295
Post Re: tlenek chromu(III)+NaOH
Po prostu jestem ciekawy :P Kiedyś usłyszałem że jakaś reakcja powinna zajść ?? a co powstaje nie wiem, pierw wole się spytać.

posty do złączenia
Jeszcze jedno pytanie: za co dostaje się warny? za pytania? bo ja się wole pierw spytać.

_________________
I mam nadzieje że za tego posta nie dostanę warna :P


3 lut 2016, o 20:38
Zobacz profil
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 cze 2006, o 21:37
Posty: 2564
Lokalizacja: Krakow
Post Re: [ zagadka ] tlenek chromu(III)+NaOH
No to musisz popracować nad formowaniem pytań.
Jeżeli formujesz pytanie o to co otrzymałeś pisząc jak byś już to otrzymał to należy się warn za brak zachowania BHP (nie wiesz co otrzymałeś, to nie wiesz jakie zasady BHP powinieneś podjąć).
Tym razem traktuję to jako zapytanie przed podjęciem działania - więc przenoszę do innego działu i daję szansę wykazania się innym użytkownikom.

_________________
"Jak zobaczysz błysk nuklearny kucnij i zasłoń się."


3 lut 2016, o 22:56
Zobacz profil
**
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 mar 2007, o 19:13
Posty: 454
Lokalizacja: [*]
Post Re: [ zagadka ] tlenek chromu(III)+NaOH
CWIN napisał(a):
Tak jak w tytule, wziąłem tlenek chromu(III) (otrzymany przez rozkład dichromianu amonu) zalałem roztworem wodorotlenku sodu.
Zostawiłem to na kilka dni, roztwór zrobił się żółty. Po tych kilku dniach odfiltrowałem resztki tlenku chromu i otrzymany roztwór odparowałem. Zostały jasnożółte kryształy.

Co otrzymałem?


Rozkład termiczny dichromianu (VI) amonu:

(NH4)2Cr2O7 => Cr2O3 + N2 + 4 H2O

Utworzenie heksahydroksochromianu (III) sodu w reakcji roztworu wodorotlenku sodu z tlenkiem chromu (III):

Cr2O3 + 6 NaOH + 3 H2O => 2 Na3[Cr(OH)6]

Przez kilka dni w wyniku kontaktu z tlenem atmosferycznym pewna ilość chromu (III) utleniła się do chromu (VI) tworząc żółte sole chromiany (VI):

4 Na3[Cr(OH)6] + 3 O2 => 4 Na2CrO4 + 4 NaOH + 10 H2O

Dalej fizycznie oddzielono otrzymaną sól chromian (VI) sodu. Z BHP warto poczytać karty charakterystyk - substancja przedewszystkim toksyczna i niebezpieczna dla środowiska, podobnie jak wyjściowy substrat (rozkład najlepiej prowadzić pod wyciągiem by nie wdychać drobinek soli). Jeśli nie przemywałeś wodą destylowaną osadu na sączku, najprawdopodobniej jest zanieczyszczony wodorotlenkiem sodu, zatem dodatkowo od niego mogą pochodzić do pewnego stopnia właściwości żrące, więc tym bardziej tradycyjne okulary ochronne typu gogle, odzież ochronna i rękawice ochronne. I z pewnością bardziej stosowne miejsce niż kuchnia, czy biurko w pokoju :P

Pozdro,
Prezes :P


4 lut 2016, o 00:30
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 7 lis 2015, o 13:41
Posty: 295
Post Re: [ zagadka ] tlenek chromu(III)+NaOH
a tak z czystej ciekawości dało by się potem pozbyć tego wodorotlenku sodu?

_________________
I mam nadzieje że za tego posta nie dostanę warna :P


4 lut 2016, o 19:15
Zobacz profil
**
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 mar 2007, o 19:13
Posty: 454
Lokalizacja: [*]
Post Re: [ zagadka ] tlenek chromu(III)+NaOH
CWIN napisał(a):
a tak z czystej ciekawości dało by się potem pozbyć tego wodorotlenku sodu?


Zamiast odparowywać roztwór możesz zastosować różne metody krystalizacji i kryształy przemyć na sączku wodą destylowaną przy sączeniu kilkukrotnie - ewentualnie skontrolować pH papierkiem wskaźnikowym jaki mają popłuczyny uchodzące wprost z nóżki lejka - powinno być możliwie obojętne. Zależnie jak czysty związek chcesz otrzymać możesz rekrystalizować otrzymane kryształy, albo spróbować innych metod oczyszczania związków chemicznych. Ponowne krystalizacje i przemywanie wiążą się oczywiście ze stratami materiałowymi, więc uzyskasz mniejszą ilość substancji w zamian za bardziej czystą. Pytanie powraca do tego jak czystą sól potrzebujesz i czy takie zabiegi mają sens.

Pozdro,
Prezes :P


4 lut 2016, o 20:31
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 7 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 12 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..