Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
Ogrzewanie domu 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 sie 2018, o 13:23
Posty: 2
Post Ogrzewanie domu
Cześć! Czy macie może jakąś wiedzę w zakresie ekologicznych metod ogrzewania domu? Ja właśnie muszę się na coś zdecydować. Raczej chcę uniknąć tradycyjnego kotła, interesują mnie tylko ekologiczne metody. Poczytałem trochę na https://gejzer.com/ o gruntowych pompach ciepła. Czy ktoś z Was ma informacje na ile to rozwiązanie jest wydajne? Sprawdza się to w mroźne zimy? Szczególnie mnie to interesuje, bo można na to dostać dofinansowanie, więc można by na tym trochę zaoszczędzić. Co o tym myślicie? Z góry wielkie dzięki za wszelkiego rodzaju porady w tym obszarze tematycznym ;) Z całą pewnością przydadzą mi się one ;)

_________________
Między każdą parą wymiernych chwil istniały miliardy chwil niewymiernych.


3 wrz 2018, o 11:46
Zobacz profil
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 cze 2006, o 21:37
Posty: 2564
Lokalizacja: Krakow
Post Re: Ogrzewanie domu
No to dzwonisz do znalezionej firmy, umawiasz się na spotkanie - firma podaje Ci jakie dają możliwości oraz co gwarantują. Prosisz ich o gwarancje utrzymania parametrów w zależności od temperatury na zewnątrz i jak nie spełniają np. w mroźną zimę to rozpoczynasz reklamację z tytułu rękojmi lub niezgodności towaru z ofertą.

ps. kotły węglowe też mogą być ekologiczne - w zależności od tego co palisz i w jaki sposób, a dokładniej chodzi o odpalanie paliwa od góry.
ps2. są też kotły olejowe
ps3. można też grzać prądem
ps4. można również gazem (chociaż osobiście na gaz ja bym się nie decydował, z prostego powodu - zawsze boję się czadu lub rozszczelnienia instalacji)

Plusem na pewno pomp ciepła jest to, że można też za ich pomocą chłodzić budynek w ciepłe dni.
Ale jak w każdym rozwiązaniu grzewczo/chłodniczym najważniejsze jest najpierw przygotowanie budynku - czyli odpowiednie ocieplenie i pozbycie się tzw. mostków cieplnych przy zachowaniu odpowiedniej wentylacji.

Minusem na pewno dla pomp ciepła gruntowych jest niestety przekopanie całego ogrodu i warto by było go mieć dość sporo.
Kolejnym minusem jest kwestia prądu, co prawda w miastach nie powinien to być problem, ale już poza centrami miast zaczyna się drobny problem związany ze zrywaniem trakcji na skutek np. silnych opadów mokrego śniegu, więc warto przemyśleć taką kwestię w przypadku danej lokalizacji. Bo jednak było by słabo gdyby np. stracić ogrzewanie na tydzień przy minus 40 na zewnątrz :)
I wtedy niestety jedyną opcją nagrzania jest jakaś alternatywa, najlepiej aby nie była to alternatywa opierająca się na gazie (mogą pojawić się spore problemy, przy dobrze ocieplonym i uszczelnionym budynku) i właściwie zostaje Ci tylko tradycyjna metoda ogrzewania poprzez spalanie paliw. Ewentualnie alternatywna metoda zasilania, ale radziłbym planować ją tak aby wytrzymała kilka dni, a nie kilka godzin pracy.

_________________
"Jak zobaczysz błysk nuklearny kucnij i zasłoń się."


3 wrz 2018, o 12:52
Zobacz profil

Dołączył(a): 7 paź 2018, o 11:01
Posty: 4
Post Re: Ogrzewanie domu
Jak dla mnie najbardziej ekologicznym źródłem ogrzewania na dzień dzisiejszy jest po prostu gaz.


7 paź 2018, o 11:04
Zobacz profil

Dołączył(a): 22 gru 2020, o 10:29
Posty: 19
Post Re: Ogrzewanie domu
Ja już się z ogrzewaniem uporałem. Teraz pozostał temat oświetlenia :) Ale z tego co widzę, to wśród oświetlenia sufitowego stąd, na pewno znajdę coś odpowiedniego :)


26 sty 2021, o 11:03
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 4 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..