Skraplanie chloru

Chats. Luźne forum na każdy temat....

Moderator: #Moderatorzy

Skraplanie chloru

Postprzez Piotr1209 » 28 cze 2020, o 17:54

Witam. Zastanawia mnie ostatnio jedna rzecz. Swego czasu widziałem post na temat, jak skroplić chlor. Oczywiście zdaję sobie sprawę że posiadanie chloru jest nielegalne i podchodzi pod konwencję o broni chemicznej ale czysto teoretycznie: Chlor można uzyskać dzięki reakcji kwasu solnego z Manganianem potasu. Jednak aby jego skroplić jest potrzebna temperatura poniżej -30C. Na krótką metę jest to możliwe, ponieważ niektóre związki dają taką temperaturę - jednak szybko się on ogrzewa i chlor się ulatnia. Zastanawiam się czy dobrym wyjściem nie byłoby uzyskać taki chlor i przechowywać w ciekłym azocie? Wiem że temperatura zwykłego ciekłego azotu to około -195C, przez co chlor byłby teoretycznie ciałem stałym, jednak naszym celem byłoby zrobić coś aby się nie ulotnił. Czy to byłoby teoretycznie możliwe i czy nie straciłbym przy tym rąk?
Pozdrawiam
Piotr
Piotr1209

Re: Skraplanie chloru

Postprzez AKmatiAK » 30 cze 2020, o 19:42

sam zestalony chlor nie jest wybuchowy więc rąk by ci nie urwało, uważaj tylko żeby się nie nawdychać tego chloru i dokładnie dowiedz się w czym przechowywać ten stały chlor i jak to najpierw wyczyścić, tak aby nie znajdowały się tam resztki substancji organicznych itp.
AKmatiAK

Re: Skraplanie chloru

Postprzez Piotr1209 » 30 cze 2020, o 20:01

Dziękuję za informację :). Gdybym chciał zrobić to raczej się nie nawdycham - mam maskę gazową specjalną. Chciałem się upewnić czy jeśli zamrożę w ciekłym azocie to czy to się uda
Piotr1209

Powrót do Pogawędki