No to dzwonisz do znalezionej firmy, umawiasz się na spotkanie - firma podaje Ci jakie dają możliwości oraz co gwarantują. Prosisz ich o gwarancje utrzymania parametrów w zależności od temperatury na zewnątrz i jak nie spełniają np. w mroźną zimę to rozpoczynasz reklamację z tytułu rękojmi lub niezgodności towaru z ofertą.
ps. kotły węglowe też mogą być ekologiczne - w zależności od tego co palisz i w jaki sposób, a dokładniej chodzi o odpalanie paliwa od góry.
ps2. są też kotły olejowe
ps3. można też grzać prądem
ps4. można również gazem (chociaż osobiście na gaz ja bym się nie decydował, z prostego powodu - zawsze boję się czadu lub rozszczelnienia instalacji)
Plusem na pewno pomp ciepła jest to, że można też za ich pomocą chłodzić budynek w ciepłe dni.
Ale jak w każdym rozwiązaniu grzewczo/chłodniczym najważniejsze jest najpierw przygotowanie budynku - czyli odpowiednie ocieplenie i pozbycie się tzw. mostków cieplnych przy zachowaniu odpowiedniej wentylacji.
Minusem na pewno dla pomp ciepła gruntowych jest niestety przekopanie całego ogrodu i warto by było go mieć dość sporo.
Kolejnym minusem jest kwestia prądu, co prawda w miastach nie powinien to być problem, ale już poza centrami miast zaczyna się drobny problem związany ze zrywaniem trakcji na skutek np. silnych opadów mokrego śniegu, więc warto przemyśleć taką kwestię w przypadku danej lokalizacji. Bo jednak było by słabo gdyby np. stracić ogrzewanie na tydzień przy minus 40 na zewnątrz
I wtedy niestety jedyną opcją nagrzania jest jakaś alternatywa, najlepiej aby nie była to alternatywa opierająca się na gazie (mogą pojawić się spore problemy, przy dobrze ocieplonym i uszczelnionym budynku) i właściwie zostaje Ci tylko tradycyjna metoda ogrzewania poprzez spalanie paliw. Ewentualnie alternatywna metoda zasilania, ale radziłbym planować ją tak aby wytrzymała kilka dni, a nie kilka godzin pracy.