Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
Bateria - wpływ na metal? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): 11 wrz 2022, o 12:22
Posty: 4
Post Bateria - wpływ na metal?
Witajcie,

z góry przepraszam jak zły dział wybrałem. Mam dość nietypowy problem, przeszukałem Internet, ale nie znalazłem bezpośredniej odpowiedzi na moje pytania. Opiszę Wam mój problem:

tydzień temu niefortunnie spadła mi w aucie bateria i dostała się pod wykładzinę samochodową -> przy szynach od siedzenia nie jest to "szczelnie" spasowane no i bateria tam wpadła. Jest to bateria do zegarka na rękę, na domiar złego nie wiem czy to bateria alkaliczna czy srebrowa. Na pewna jedna z tych dwóch, bo sam je kupowałem na Allegro. Powiedzcie mi, bo ja się nie znam na tym kompletnie czy jeżeli taka bateria z czasem się rozszczelni i wyleje, to istnieje ryzyko, że blacha w aucie, na której ta bateria teraz zapewne leży może zacząć korodować?

Z tego co wygooglowałem to w baterii alkalicznej roztwór jest zasadowy, niby zasada nie powoduje korozji, aczkolwiek z doświadczenia i obserwacji wiem, że na stykach akumulatora powstaje po czasie nalot i może też je nadtrawiać. Poza tym jak taka bateria wylewa w środku zegarka to też kończy się to często niezbyt dobrze dla całego mechanizmu.

W baterii srebrowej jest wodorotlenek potasu i rtęć - z tego co czytałem to wodorotlenek potasu jest bardzo silną zasadą, która może powodować korozję metali?

Jeżeli to konieczne to czeka mnie demontaż fotela kierowcy i wykładziny i poszukiwanie baterii, aczkolwiek o ile nie jest to konieczne wolałbym tego uniknąć, bo to nowe auto, a wiem że ciężko będzie później wszystko spasować. Nie chciałbym jednak, żeby wyciek z baterii spowodował w przyszłości rdzę i perforację blachy, bo chcę tym autem pojeździć kilka / kilkanaście lat.

Z góry dziękuję za jakiekolwiek opinie i sugestie.


11 wrz 2022, o 12:25
Zobacz profil

Dołączył(a): 11 wrz 2022, o 12:22
Posty: 4
Post Re: Bateria - wpływ na metal?
Naprawdę nikt nic nie podpowie? Bardzo bym prosił o jakiejkolwiek sugestie w temacie...


14 paź 2022, o 10:23
Zobacz profil
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 cze 2006, o 21:37
Posty: 2564
Lokalizacja: Krakow
Post Re: Bateria - wpływ na metal?
prawdopodobnie korozja nastąpi, w tym samym czasie pewnie i tak pojawi się korozja w innych miejscach z innych powodów
nie, nie wypali Ci to dziury w metalu
tak, prawdopodobnie wypali Ci to dziurę w dywaniku

_________________
"Jak zobaczysz błysk nuklearny kucnij i zasłoń się."


14 paź 2022, o 14:10
Zobacz profil

Dołączył(a): 11 wrz 2022, o 12:22
Posty: 4
Post Re: Bateria - wpływ na metal?
Dziękuję za odpowiedź w temacie.
Czyli nawet tak niewielka ilość kwasu z małej baterii zegarkowej może spowodować wyżej opisane uszkodzenia?
W takim razie czeka mnie chyba demontaż fotela kierowcy i wykładziny i poszukiwania baterii...


25 paź 2022, o 15:47
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 4 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..