Odpowiedz w wątku  [ Posty: 34 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
TERMOMETR elektroniczny [home made!] 
Autor Wiadomość
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 gru 2004, o 15:52
Posty: 128
Lokalizacja: Tomaszów Maz
Post 
znalazłem czego szukałem termometr który ma budowe "cepa" zawiera jeden 3 końcówkowy układ scalony i to wszystko. Potrzebny jest miernik woltomierz. Jest to zestaw (kit) Jabela o oznaczeniu J207 tylko nie wiem ile kosztuje ale postaram się wrzucuć schemat na moją stronkę.

_________________
szkoła uczy, ale uważajcie czego...


7 lut 2005, o 19:01
Zobacz profil
Post 
Termometr elektroniczny o budowie cepa: zamiast kitu jabela można w każdym sklepie elektronicznym kupić układzik LM35 pomiar od 0-150C - przy maksymalnych temperaturach odchylenie wynosi nawet do 6C. układ kosztuje 5zł oprucz tego trzeba miernik elektroniczny i baterię.
Najtańsza wersja zwie się LM 35 DZ najdroższa LM 35 AZ lub LM 35 CAZ. Droższe są dokładniejsze. Wystarczy że w sklepie gościowi powiecie LM 35 - zazwyczaj mają tylko tą najtańszą.
Schemat połączeń:
patrząc na układ od przodu (przód to tam gdzie jest napis LM 35 i przód jest płaski) do nóżki z lewej dajemy plus baterii (4 - 20V) do nóżki w środku dajemy przewód z miernika do nóżki z prawej dajemy minus baterii i drugi przewód z miernika. I tyle !! :) na mierniku 1V odpowiada 100C - 1C odpowiada 1mV czyli jak mamy wskazanie 0,25V to znaszy że temp=25C. Mam taki termometr - układ wsadziłem do wąskiej probówki. Sprawuje się nieźle.


7 lut 2005, o 20:15
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 gru 2004, o 15:52
Posty: 128
Lokalizacja: Tomaszów Maz
Post 
No o to mi chodziło. Ale lepiej polecić ludziom jak to kupić w wersji gotowej. Ja nie testowałem ale jutro pójde po część bo aż jedna potrzebna. Trzeba by było jeszcze bardziej cepowaty termometr zrobić na jednej diodzie tylko że trzeba tam ustalić liniowość ale będzie jeszcze taniej.

_________________
szkoła uczy, ale uważajcie czego...


7 lut 2005, o 21:49
Zobacz profil
Post 
w sume to masz racje nawet taki układ da się zrobić źle (układy elektroniczne są o tyle lepsze że jak coś źle zrobisz to najwyżej spali element za 5zł a jak zrobisz coś źle w MW to cię może ... zdefragmentować) na diodzie troche by było badziewnie - miernik a obok tabela z przeliczaniem volty -> temperatura (hoć oczywiście można hehe) ale jak ktoś czuje się na siłach to może spróbować wg. mojego 'schematu' jak nie to koszty układu gotowego będą niewiele mniejsze


7 lut 2005, o 22:36
Post 
mleczarz napisał(a):
Moja recenzja pdf od Bambo: są to schematy z Elektroniki praktycznej które dla chemika są nie praktyczne. Jedyny wartościowy projekt czyli termometr z czujnikiem platynowym Pt100 nie zawiera schematu, a reszta termometrów mierzy zbyt niskie temperatury co najwyżej 100 - 150 stopni.


napisze to co napisalem w meilu Łodyginowi:

1. schemat moze posłużyć za wzór, albo jak ktoś sie zna to według
parametrów można dobrać elementy tak żeby miały chociaż pododne
własności ale tu cza sie już znać na rzeczy.
2. po małej przeróbce moze robić za termometr dla mniej wymagających
lub oczywiście do daszego udoskonalenia
3. to bym widział jako sygnalizator do syntez w których ważne jest
nieprzekroczzenie jakiś tam temp ( jak za ciepło to świeci, jak za
zimno też)
4. to ostatnie to niewiem do czego ale też termometr:)

ja uważam że mogą sie przydać nie konktetnie do tych żeczy o któwych ty myślisz i napisałem też że posłużyć mogą jako wzór lub do przeróbki. wykonanie ich nie jest drogie ( pozatym z końcówką platynową ) jak komuś sie przyda do spoko a jak nie to też spoko:)


9 lut 2005, o 15:30
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 gru 2004, o 15:52
Posty: 128
Lokalizacja: Tomaszów Maz
Post 
Wiesz Bambo opisaliśmy z Loczkiem projekt najprostszego termometru elektronicznego jaki da się zrobić i żeby zapewniał ludzki wynik. Wykonany jako przystawka do multimetru, zawiera jeden układ sclaony LM35 i teoretycznie nie da się go skopać przy montażu, co więcej do montażu na upartego nie trzeba mieć lutownicy. Tamte termometry nie są złe, ale wykonanie płytki nie jest zbyt proste (zakładając że ta płytka ma sensownie wyglądać). Gdyby ktoś się bardzo napalił na czujnik platynowy i chce się pobawić z zmiany projektu to wrzuce cały artykuł z EP na ten temat, po przeróbkach będzie chyba miał jakieś zastosowanie.

_________________
szkoła uczy, ale uważajcie czego...


9 lut 2005, o 19:21
Zobacz profil
Post 
Niemam nic do tego termometru który opisujecie, uważam nawet że to spoko pomysł, tani i łatwy w montażu. Jak zauważyłeś to nie opisałem tam tylko termometrów do zwykłego mieżenia temp. ale także jako sygnatorki. z praktyki wiem że sie bardzo przydają !!! jak ktoś nawet gó*** wie o elektronice to może sobie spisać elementy i kupić w sklepie elektronicznym i według schematu zrobić to wcale niejestr takie trudne tylko jak sie komuś niechce to co ja poradze:)( jak ktoś niewie jak zrobić płytke to walcie do mnie ). a pozatym jakby niebyło zapotrzebowania na te zabawki to nieprosiłbym o zamieszczenie na necie!!
Proponuje zamknąć już ten temat :D


10 lut 2005, o 15:31
Post 
fotki :)
Obrazek Obrazek
jak widac -łytka nie jest "luxusowo" wykonana-ale też nie jest "spartaczona" ... prosta i działa ;)
Obrazek
Obrazek
mój mniernik~uniwersalny-jak widać nic specjalnego... ;)


12 lut 2005, o 16:56
@GŁÓWNY MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 mar 2004, o 19:11
Posty: 1171
Lokalizacja: Warszawa
Post 
Do takiego miernika (inny model) dodają termopary, całość kosztuje 31 zł bodajże, mierzy temperaturę powyżej 300 stopni.

_________________
Siła to ostateczność, do której uciekają się nieudolni.
Obrazek


14 lut 2005, o 01:45
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 34 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..