Prymitywny spektrofotometr

Electronics. Elektronika znajdująca zastosowanie w pirotechnice oraz chemii.

Moderator: #Moderatorzy

Postprzez sq4avs » 6 sie 2010, o 09:24

Z tymi kuwetami to wychodzi trochę drogo bo trzeba zapłacić za przesyłkę a cenny podane są netto czyli w sumie około 40zł choć w przeliczeniu na kuwetę to tylko 40 groszy. Koszt wszystkich elementów aparatu <30zł. Opakowania po tik takach od dzieci ;-). Co do porównywania z aparatem fabrycznym to nie ma żadnego sensu. Wyjaśniam dlaczego, w zdecydowanej większości wypadków mierzymy absorbancję przy maksimum absorpcji, wybierając led nie znamy jej długości fali (maksimum, choć to akurat potrafię zmierzyć i to na parę sposobów), po drugie szerokość połówkowa widma emisyjnego diody led to około 25nm. Z drugiej strony starsze urządzenia miały szczelinę spektralną na poziomie kilkunastu nm -żadna różnica czy źródło niemonochromatyczne czy szczelina szeroka -efekt końcowy dokładnie taki sam. Ponieważ pomiar absorbancji i określanie stężenia jest jest pomiarem względnym więc bez problemu podany układ pozwala oznaczyć z dużą dokładnością stężenie za małe pieniądze.
sq4avs

Postprzez sq4avs » 6 sie 2010, o 09:27

A ciąg dalszy nastąpi, spektrofotometr z wyborem długości fali i szczeliną spektralną na poziomie paru nm a może i mniej -to jednak w ramach wolnego czasu.
sq4avs

Re: Prymitywny spektrofotometr

Postprzez Niq123 » 30 paź 2015, o 10:30

Ciekawy pomysł z budową spektrofotometru. Ja nie byłem aż tak odważny i po prostu kupiłem gotowy spektrofotometr w sklepie firmy Biosens. Służy mi on już od prawie roku i jestem z niego bardzo zadowolony.
Niq123

Poprzednia strona

Powrót do Elektronika