Odpowiedz w wątku  [ Posty: 32 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
schematy zpalarek 
Autor Wiadomość
Post 
Sry za OT, ale musze zapytać.

Ma ktoś może schemat tego zapalnika z przetwornicą co zapodał jtech kilka postów wyżej?

Cytuj:
Przetwornice do sieci detonacyjnych.

Witam!
Dziś chciałbym przedstawić budowę prostej przetwornicy posiadającej możliwość kontroli linii, ...


Będe bardzo wdzięczny.
Pozdrawiam.


4 maja 2006, o 11:01

Dołączył(a): 12 kwi 2006, o 18:42
Posty: 4
Lokalizacja: Nie wiem zgubiłem się
Post 
http://poczta.interia.pl/actions/getAtt ... chemat.gif
http://poczta.interia.pl/actions/getAtt ... hemat2.bmp
masz tu schemat udostępniony z mojej poczty bo tam go zapisałem :wink:
Jak masz jakieś pytania to napisz. :D

_________________
Lepsza sztuczna inteligencja od naturalnej głupoty.


4 maja 2006, o 16:41
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 sty 2008, o 18:31
Posty: 52
Post 
jtech napisał(a):
Przetwornice do sieci detonacyjnych.

Witam!
Dziś chciałbym przedstawić budowę prostej przetwornicy posiadającej możliwość kontroli linii, ponieważ jak zauważyłem, na wielu Forach bardzo dużo się o nich mówi ale mało kto chce przedstawić ich schemat. Jak wiadomo przetwornice są nieodzownym elementem każdego profesjonalnego układu detonacyjnego, tzw. „zapalarki”, są to urządzenia generujące wysokonapięciowe impulsy (najlepiej ok. 200V), pozwalające na pewną detonację wszelkiego typu zapalników z mostkiem metalowym o prądzie żarzenia wynoszącym ok. 2A, a jednocześnie znacznie skracają zwłokę która występuje od momentu załączenia zapalnika do detonacji. Przetwornice umożliwiają także stosowanie cienkich drucików telefonicznych – 1*2*0,5 czyli dwużyłowej skrętki 0,5, co pozwala na znaczne obniżenie kosztów pojedynczej detonacji, ponieważ drut taki można kupić już za ok. 15gr/m. Najlepiej jeśli napięcie przetwornicy mieści się w granicach 190 – 230VDC, a główny ładunek zgromadzony jest w kondensatorach o pojemności ok. 1000uF, ponieważ po aktywowaniu zapalnika, na linie kierowany jest impuls który pochodzi z rozładowywujących się kondensatorów i nie przeciąża nadmiernie przetwornicy.
Ponieważ post ten kierowany jest głównie do osób średnio lubiących bawić się elektroniką, a po prostu lubiących pirotechnikę, poszedłem na pewne ustępstwa, tak aby nie zachodziła konieczność własnoręcznego wytrawiania płytki, znalazłem przetwornicę o odpowiednich parametrach (schemat opublikowany w Elektronice Praktycznej 12/2003 str. 80), oferowaną przez korporację AVT pod numerem AVT-1385 (dostępna w wysyłkowym sklepie internetowym na www.sklep.avt.com.pl) w postaci płytki drukowanej z dokumentacją za niewygórowaną cenę 6pln.
Budowa przetwornicy jest prosta ponieważ oparta jest na specjalizowanym układzie MC34063A, układ wyposażony jest w sprzężenie zwrotne dzięki czemu napięcie wyjściowe jest w pewnym stopniu stabilne. Do zasilania układu najlepiej użyć jednego akumulatorka żelowego 12V/1,3Ah, ponieważ jest on w stanie oddać do układu duży prąd co pozwala na szybkie naładowanie poprzez przetwornicę kondensatorów elektrolitycznych znajdujących się na wyjściu, do napięcia 200V. Napięcie na kondensatorach mierzone jest przez magnetoelektryczny woltomierz prądu stałego o zakresie do 250V. Po załączeniu zasilania uruchamia się przetwornica i rozpoczyna ładowanie kondensatorów, jednocześnie występuje kontrola ciągłości obwodu detonacyjnego, która oparta jest na jednym tranzystorze typu PNP, a wynik przedstawiany jest świeceniem diody led (LED2). Gotowość układu do pracy występuje wtedy gdy na woltomierzu napięcie wynosi ok. 190-210V, a dioda led (LED2) świeci się, co oznacza że można rozpocząć detonację.
Układ posiada bardzo prostą budowę i nawet mniej wprawni elektronicy dadzą sobie radę z jego wykonaniem, choć zachować muszą dużą ostrożność ponieważ napięcie występujące na wyjściu układu jest niebezpieczne dla życia.

Dlaczego akurat 200V?
Napięcie to jest kompromisem między mocą impulsu, a bezpieczeństwem.

Jakie są wymiary płytki oferowanej przez AVT?
72*40mm i ok. 30mm wysokości, rozmieszczenie otworów: w prostokąt 69*32mm.

Gdzie kupić części?
Większość części powinna być dostępna na www.sklep.avt.com.pl, ale możecie spróbować także innych stron takich jak:
- www.seguro.pl,
- www.tranzystor.pl
- www.tme.pl


Obrazek

Spis elementów przetwornicy przedstawionej na schemacie nr 1:
Rezystory:
- Rl1, Rl2: 1KOhm,
- R1: 4,7KOhm,
- R2: 330Ohm,
- R3: 680KOhm,
- R4: 1-10KOhm/2W,
- R5: 10-100Kohm,
- R6: 330Ohm,
- P1: 2,2KOhm,

Kondensatory:
- C1: 1000uF/16V,
- C2: 100nF,
- C3: 1nF,
- C4: 100nF,
- C5: 47uF/350V,
- C6: 470uF/350V,
- C7: 470uF/350V,

Półprzewodniki:
- LED1: dioda świecąca zielona,
- LED2: dioda świecąca czerwona,
- US1: MC34063A,
- D1: BYV29/400,
- T1: IFR840S,
- T2: BC549,

Elementy indukcyjne:
- L1: 330uH (max 1Ohm/ min 1,5A),

Przełączniki:
- S1: przełącznik 2 lub 3pin/ 2 pozycje,
- S2: przełącznik 3pin/ 2 pozycje 250VAC 10A

Pozdrawiam!!!

JTech.


jak ma ktoś jeszcze ten schemat to proszę o wrzut.


5 kwi 2008, o 00:08
Zobacz profil

Dołączył(a): 26 cze 2007, o 17:58
Posty: 24
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Post 
A czy dałoby się wykorzystac w prosty sposób latarkę "na korbkę" (dynamo) jako zapalarkę?


6 kwi 2008, o 14:12
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 30 mar 2008, o 11:55
Posty: 59
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Post 
Tomek1311
właściwie to sie da
tylko po co masz kręcić dynamem jak mozesz caly zapalnik od razu podlaczyc do zrodla napiecia i wiesz kiedy nastapi wybuch
a tak to musisz kręcić do momentu aż wytworzysz odpowiednią ilość energii

_________________
------------------------------------------------------------
GG 2046594 :D


6 kwi 2008, o 14:46
Zobacz profil
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 30 lis 2006, o 20:07
Posty: 251
Lokalizacja: Londyn
Post 
ehhh, nie da się, za małe napięcie, za mały prąd. kolejny post młynekt pokazujący jego niewiedzę. co do czasu odpalania, przy prądnicach stosuje się kondensatory, więc żarnik zapala się na żądanie, nie kiedy chce.

_________________
koniec z piro :/


6 kwi 2008, o 15:34
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 30 mar 2008, o 11:55
Posty: 59
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Post 
achtung
masz racje może i mało wiem na te tematy
ale kiedyś zrobiłem próbę ze rozbroiłem lampkę przy rowerze tak jak do zapalnika elektrycznego(czyli zostawiając wolframowa spirale) i kręciłem kołem od rowera w pewnej chwili wolframowy drucik sie przepalił

wiec stwierdziłem ze może i da sie odpalić tym jakiś ładunek choć jeszcze nie próbowałem bo na razie bawię się tylko z ładunkami które odpalam lątem


a propos
co do tamtego tematu z tym termitem to ja kiedys zrobilem tak jak tam napisalem i sie palilo :)

_________________
------------------------------------------------------------
GG 2046594 :D


6 kwi 2008, o 15:49
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 32 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
cron
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..