Odpowiedz w wątku  [ Posty: 29 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Baterie różne i wyciąganie z nich metali... 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 8 kwi 2007, o 18:15
Posty: 207
Post Baterie różne i wyciąganie z nich metali...
Hej. Mam problem... Chciałem wyciągnąć sobie nikiel z baterii Niklowo-wodorkowej (Ni-MH)... No więc porozbrajałem parę batreii od starych telefonów kom. i powyciągałem te ogniwa... I tu się zaczyna problem-co jest niklem? Obudowa ych ogniw zrobiona jest ze srebrzystobiałego metalu-w wikipedii pisze, że taki kolor ma nikiel. W środku tago natomiast było coś takiego-folia plastikowa poukładana na przemian z folią z jakiegoś chyba metalu koloru ciemnomiedzianego-w wikipedii, na zdjęciu nikiel maiał podobną barwę... I co tu jest niklem??? Błagam pomóżcie... (Postaram się zamieścić zdjęcia tych metali w najbliższym czasie...)

I jeszcze-w baterii cynkowo węglowej t obudowa wykonana jest z blachy czysto cynkowej? I czy z baterii litowo-jonowych i niklowo-kadmowych można wyjąć lit i kadm?

Może dla niektórych z was te pytania mogą wydać się głupie, ale ja dopiero zacząłem z chemią, potrzebuje odczynników a nie mam hajsu żeby to wszystko kupić, poza tym nie mam gdzie bo mieszkam na wsi i do miasta jeżdżę rzadko bo nie mam kiedy... Jeszcze raz proszę o pomoc...

_________________
Obrazek


9 kwi 2007, o 15:16
Zobacz profil
**
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 kwi 2006, o 15:46
Posty: 233
Lokalizacja: Łódź
Post 
litu raczej nie wcxyiagniesz aktywny i latwo zamienia sie na powietrzu w LiOH pod wplywem pary wodnej... a co do kadmu... NIE BAW sie tym, jesli chcesz długo pożyć :D blaszka z cynkowo weglowej jest z cynku czystego ale moze byc usmarowana salmiakiem wiec przeplucz w cieplej wodzie te blaszki... co do niklu to nie wiem...

_________________
gg 1616087... Powrót księcia ciemności, który uroczyście przysięga nie pisać siana i gromić off-top!
Obrazek


9 kwi 2007, o 16:40
Zobacz profil

Dołączył(a): 8 gru 2006, o 18:27
Posty: 211
Lokalizacja: Szczecinek
Post 
Jeżeli chodzi o nikiel z ogniwa NiMH to jest nim katoda,czyli metal który stanowi elektrode ujemna tego ogniwa.Prawdopodobnie jest nim ta obudowa,chociasz nigdy nie rozbierałem takiego ogniwa i pewności nie mam.

A tak na marginesie to sie nazywa ogniwem niklowo-metalowo-wodorkowym a nie baterią niklowo-Wodorkową

_________________
GG:5774035


9 kwi 2007, o 18:31
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 8 kwi 2007, o 18:15
Posty: 207
Post 
Kurde no... Na wiki jak jest zdjęcie tego niklu to jest on taki bardziej miedziany wiec po co pisza ze jest srebrzystobiały?... Mam kilka tych ogniw z kilku baterii i jedna jest typowo srebrzystobiała, druga trochę bardziej miedziana ale tylko odrobinkę... I wogóle nie wiem no...

_________________
Obrazek


9 kwi 2007, o 19:38
Zobacz profil
**
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 kwi 2006, o 15:46
Posty: 233
Lokalizacja: Łódź
Post 
a poszukaj na innych stronach bo wiki jest pisane czasem przez ludzi nie majacych dokladnie pojecia co robią :D szukaj zdjecia na angielskojezycznych stronach :D

_________________
gg 1616087... Powrót księcia ciemności, który uroczyście przysięga nie pisać siana i gromić off-top!
Obrazek


9 kwi 2007, o 21:50
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 8 kwi 2007, o 18:15
Posty: 207
Post 
znalazlem na Google Pictures zdjęcia niklowanych przedmiotów i one mają taką troszkę złotawą-miedzianą barwę... Url do obrazka: http://www.galtech.net.pl/galeria/nikiel.jpg

Postaram się jak najszybciej zamieścić zdjęcia tych ogniw...

_________________
Obrazek


9 kwi 2007, o 22:18
Zobacz profil

Dołączył(a): 8 gru 2006, o 18:27
Posty: 211
Lokalizacja: Szczecinek
Post 
Zwiazki niklu maja kolor zielony co mozesz wykozystac do jego identyfikacji.
Jeżeli masz siarkowca to spróbuj roztworzyc obie elektrody w nim i ta która da Ci kolor zielony bedzie niklem :wink:

_________________
GG:5774035


9 kwi 2007, o 22:28
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 8 kwi 2007, o 18:15
Posty: 207
Post 
Niestety nie mam siarkowego... nie mam zadnego kwasu oprocz octu... :cry: to znaczy mam jeszce borowy i cytrynowy... chyba ze zrobie boran albo cytrynian...chociaz szanse sa nikłe...

_________________
Obrazek


9 kwi 2007, o 23:11
Zobacz profil
Post 
"a co do kadmu... NIE BAW sie tym, jesli chcesz długo pożyć"
Dlaczego??jest trujący czy co?


10 kwi 2007, o 12:00
**
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 kwi 2006, o 15:46
Posty: 233
Lokalizacja: Łódź
Post 
octan niklu jest zolty sproboj go zrobic... jesli juz Ci wyjdzie żółty roztwór to zalej go roztworem NaOH... jesli powstanie Ci seledynowo-zielony osad to masz wodorotlenek niklu... jesli osad ma inny kolor to znaczy ze go nie masz :D kadm jest toksyczny... dziala karcenogennie, odklada sie w jadrach i w nerkach uszkadzajac je... kadm jest tak samo nie przyjemny jak rtec...

_________________
gg 1616087... Powrót księcia ciemności, który uroczyście przysięga nie pisać siana i gromić off-top!
Obrazek


10 kwi 2007, o 12:01
Zobacz profil
**

Dołączył(a): 21 gru 2006, o 10:07
Posty: 199
Lokalizacja: Teby
Post 
Chyba jedyną opłacalną metodą jest uzyskiwanie cynku z ogniw cynkowo węglowych, bo wystarczy kubeczek wygotować w wodzie. A co do pozostałych to o kant d*** po pierwsze nie ma pewności czy elektroda jest z czystego metalu, czy tylko niklowana a bywa różnie w zależności od producenta, a dodatkowo w trakcie eksploatacji część metalu znajdzie się też w elektrolicie, następnie kwestia rozdzielenia soli różnych metali. Dlatego stanowczo polecam zakup soli niklu a wyjdzie na pewno dużo taniej i z mniejszą szkodą dla środowiska.


10 kwi 2007, o 12:22
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 8 kwi 2007, o 18:15
Posty: 207
Post 
Nie rozumiem... jaki kubeczek w wodzie?

_________________
Obrazek


10 kwi 2007, o 17:25
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 8 kwi 2007, o 18:15
Posty: 207
Post 
Aha! I mam zdjęcie... Prosze o pomoc...

http://img444.imageshack.us/my.php?image=skanuj0001rr9.jpg

_________________
Obrazek


10 kwi 2007, o 17:41
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 8 kwi 2007, o 18:15
Posty: 207
Post 
Może ktos wie co jest niklem? zrobie dziś pare reakcji z tymi metalami i zobacze... :?

_________________
Obrazek


10 kwi 2007, o 17:43
Zobacz profil
**
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 kwi 2006, o 15:46
Posty: 233
Lokalizacja: Łódź
Post 
po pierwsze opcja edytuj... po 2 budowa baterii cynkowo-weglowej... w takiej baterii rdzen weglowy jest umieszczony w kubeczku z blachy cynkowej...

_________________
gg 1616087... Powrót księcia ciemności, który uroczyście przysięga nie pisać siana i gromić off-top!
Obrazek


10 kwi 2007, o 17:51
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 8 kwi 2007, o 18:15
Posty: 207
Post 
aaa... no bo ja ten kubeczek to pociąłem na mniejsze blaszki i szlifowałem papierem sciernym bo od środka zrobił sie jakiś osad... ale jak mówisz zeby wygotowac to wygotuje... :)

_________________
Obrazek


10 kwi 2007, o 20:01
Zobacz profil
***
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 gru 2005, o 22:33
Posty: 608
Lokalizacja: Poznań
Post 
Wyciągałem niedawno lit ze zużytej baterii od aparatu fotograficznego (taka gruba, krótka i dość droga) i dało radę ( oczywiście w rękawiczkach). Znalazłem tam trochę cienkiej folii o odcieniu grafitu, wiec szybciutko zalałem to parafina zostawiając kawałeczek do zabawy (czytaj: analizy). Pół wrzuciłem do wody w której błyskawicznie się roztworzył (coś jak sód). Drugą połową owinąłem łepek od zapałki i podpaliłem no i płomień był czerwony. I tym sposobem stałem się posiadaczem ???g litu:)

_________________
Chemik nie upija się, tylko zwiększa labilność konformacyjną.

A poza tym wszystko jest dla ludzi... z głową!


11 kwi 2007, o 22:34
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 8 kwi 2007, o 18:15
Posty: 207
Post 
a ile dałeś za baterie, gdzie kupiłeś i jak była zbudowana bateryjka? bo nie mam zadnego aktywnego metalu a przydałby mi sie 8)

_________________
Obrazek


12 kwi 2007, o 17:38
Zobacz profil
***
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 gru 2005, o 22:33
Posty: 608
Lokalizacja: Poznań
Post 
za baterie dałem w fotograficznym chyba z 15PLN, taka zwykła do aparatu na 3V, gruba i krótka, litowa. Miałem zużytą więc się bawiłem. W środku kubeczka znalazłem zwinięty rulonik składający się z:

litu metalicznego w postaci cienkiej folii
siatki metalowej wprasowanej w coś w rodzaju grafitu
papieru pergaminowego czy czegoś w tym stylu, służącego za izolację miedzy elektrodami.
Wszystko było dobrze nasączone jakimś mocno zasadowym elektrolitem (pewnie LiOH).

_________________
Chemik nie upija się, tylko zwiększa labilność konformacyjną.

A poza tym wszystko jest dla ludzi... z głową!


15 kwi 2007, o 20:36
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 8 kwi 2007, o 18:15
Posty: 207
Post 
dzieki wam za ospowiedzi :lol: no to teraz jak sie temat wyczerpal prosze kosz :arrow: :arrow: :arrow:

_________________
Obrazek


27 kwi 2007, o 21:25
Zobacz profil
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 6 paź 2004, o 17:32
Posty: 775
Lokalizacja: Gdańsk
Post baterie różne i wyciąganie z nich metali
akumulatorek NiMH składa sie z cienkiej,czesto perforowanej blaszki o metalicznym połysku.podobna jest wygladem do niklowanych powierzchni.ale to jest zazwyczaj stop LaNi5.odpowiada on za pochłanianie i oddawanie w czasie ładowania i pracy wodoru.mam taką jedną blaszke.oddzielona jest ona w ogniwie specjalnym separatorem.owy separator nasączony jest ok.30% r-r KOH.blaszka stanowi katode w tym ogniwie.anodą jest w stanie naładowanym hydroksytlenek niklu,który podczas pracy przechodzi w wodorotlenek niklu.nie rozbierajcie nie do konca rozładowanych ogniw!substancje sa naprawde reaktywne.podczas jednej próby rozebrania ogniwa fragmenty katody w kontakcie ze stołem uległy zapaleniu...obudowa nie ma nic wspolnego z niklem.jest wykonana najczesciej jak nie zawsze ze stali.odnośnie baterii Li to w zadnym wypadku nie był to metaliczny lit.podczas pracy ogniwa lit przechodzi w związki.mógłbyś podać konkretny typ baterii to mozna przewidzieć jaki to zwiazek.w kazdym razie było to ogniwo litowe.barwa pochodzi też od zw.danego metalu.odnosnie cynku to podana metoda jest wg.mnie ok.kumpel oczyszczał te blaszki tylko z grubsza i przetapiał na kuchence gazowej.

_________________
"Prawdziwy mężczyzna nie je miodu, tylko żuje pszczoły"
http://www.youtube.com/watch?v=tqtiIUEbiMQ


19 paź 2007, o 22:03
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 cze 2007, o 17:13
Posty: 266
Post 
Rozebrałem dwie różne baterie cynkowo-węglowe ( Ansmanna i Varty ). W baterii Varty w kubeczku cynkowym nic oprócz mieszanki salmiaku, tlenku manganu (IV) i skrobii nie było, a w baterii Ansmanna przy biegunie dodatnim jest jeszcze jakaś czarna maź. Co to może być ??

_________________
Obrazek

Zaszczytna ranga :
crazyuser napisał(a):
Moj ulubiony user !!!
:D


4 lis 2007, o 19:10
Zobacz profil

Dołączył(a): 7 wrz 2007, o 22:08
Posty: 9
Post 
Ja rozbierałem jakąś baterie alkaiczną to z jednej dziurki wyleciała jakaś ciecz która wyglądała jakby wrzała i prysnełą mi na łąchmanę i też na niej wrzała i został czarny ślad a później teń sład zrobił się biały. co to za świntwso?


4 lis 2007, o 20:17
Zobacz profil
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 kwi 2007, o 15:26
Posty: 639
Post 
krysztaloman to bylo cos jak mazut czyli jakis weglowodor uszczelniajacy

a 2 gi post to co ci wyżarło to mozliwe ze KOH bo jest dodawany do baterii alk

_________________
<center>Obrazek
Obrazek
"...ale to już tak jest, że chemia jest the best i tyle..."</center>


4 lis 2007, o 20:20
Zobacz profil

Dołączył(a): 28 paź 2007, o 13:18
Posty: 23
Lokalizacja: Rzeszów
Post 
artnew napisał(a):
a ile dałeś za baterie, gdzie kupiłeś i jak była zbudowana bateryjka? bo nie mam zadnego aktywnego metalu a przydałby mi sie 8)


Jeśli masz zużyte baterie od komórki (za krótko trzymają), to one są litowo-jonowe i możesz je rozebrać żeby otrzymać lit


4 lis 2007, o 23:24
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 29 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..