Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ] 
termostat do labolatorium 
Autor Wiadomość
Zasłużony dla forum
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 lut 2006, o 21:50
Posty: 439
Post termostat do labolatorium
Takiego tematu jeszcze nikt nie poruszał a myślę że warto mieć na wyposażeniu termostat elektroniczny 0-150 stopni z regulacją co 1 stopień. Przydał by się do regulacji temp. łaźni. Jak ktoś ma jakieś pomysły to dajcie znać. Ja będę się rozglądał za jakimiś schematami :)


26 maja 2006, o 15:28
Zobacz profil
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 gru 2004, o 15:52
Posty: 128
Lokalizacja: Tomaszów Maz
Post 
komparator + LM35 jakaś histereza na wyjściu no i przekaźnik tylko że łaźnia musiała by być ogrzewana elektrycznie lub można kombinować z bardziej złożonym regulatorem grupowym mocy i sterować mocą grzałki tylko tu pomysłu nie mam bo należało by jakiś algorytm sterujący i uwzględnić sporo czynników a to wymagałoby zastosowania uC

_________________
szkoła uczy, ale uważajcie czego...


26 maja 2006, o 22:46
Zobacz profil
Zasłużony dla forum
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 lut 2006, o 21:50
Posty: 439
Post 
mi bardziej chodziło o coś prostszego aby sterować styki przekaźnika w wybranym zakresie temperatur.


26 maja 2006, o 23:11
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 8 lut 2006, o 20:54
Posty: 33
Post 
mysle dosyc prosty bedzie termostat oparty na microcontrollerze.
schemat dzialania:
czujnik temp(cena ok 10~15zl). z odpowiednim zakresem temperatur -> microcotroller(~25zl) z programem dajacym mozliwosc ustawienia temp. min i max -> tranzystor(grosze) do zalaczania -> przekaznika ktory wlaczalby i wylaczal -> grzalke/lub cokolwiek innego.
pozostaje problem interfejsu termostat-uzytkownik. po przemysleniu sprawy wydaje mi sie jednak, ze najlepszym rozwiazaniem beda 3 wyswietlacze LED 7-mio segmetnowe tzw "ósemki"(cena ok 2,5zl). do tego 2 przciski micro(grosze).
jesli to bedzie nadal potrzebne w najbilzszym czasie postaram sie opracowac schemat i w troszke pozniejszym napisac program na controllera.
pozdr
Shuriken

_________________
Obrazek
!!BHP!!
Obrazek
!!BHP!!
http://www.zanim.napiszesz.prv.pl/
!!BHP!!


26 maja 2006, o 23:44
Zobacz profil
*******

Dołączył(a): 17 sty 2005, o 11:05
Posty: 375
Lokalizacja: katowice
Post 
Ta i co jeszcze... a nie lepiej tak po najnizszej lini oporu? tylko od razu uC.
Regulator temp. na wz. operacyjnym 741 regulator mocy na tyrystorze bramka tyrystora na gen. z diaka i w szereg stycznik od regulatora temp. koszt z czujnikem pt1000 ponizej 25zl.


27 maja 2006, o 15:43
Zobacz profil
***
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 8 kwi 2005, o 19:18
Posty: 251
Post 
zamieście proszę jakiś schemat, właśnie sobie myślę, żeby sprawić coś takiego sobie, a łaźnia dla szkoły kosztuje około 1000zł :/ co troszkę odstrasza, ale szkoły są nieźle wyzyskiwane...

_________________
Cytuj:
A teraz ucieramy kryształki NI3 w moździerzu, by pojedyńcze cząsteczki miały jak największą powierzchnię rea...

Idioci ciągle od nas odchodzą...


Ostatnio edytowano 27 maja 2006, o 22:20 przez daniel90, łącznie edytowano 1 raz



27 maja 2006, o 18:19
Zobacz profil
*******

Dołączył(a): 17 sty 2005, o 11:05
Posty: 375
Lokalizacja: katowice
Post 
To jest przeróbka schematu z elektrody ja takie coś zmontowalem i działa tam gdzie jest symbol Rl to nalezy podlaczyc cewke stycznika ktory zalanczal by bramke tyrystora w reg. mocy taki jak np. "tyrystorowy regulator temperatury 3Kw" sie tak nazywa bo bramka tez jest otwierana stycznikiem od term. kontaktowego, ale rowniez mozna takim ukladem sterowac mocą grzalki regulujac częstotliwosc otwierania sie tranzystorow. schemat mozna znalezc na elektrodzie tylko ja bym wyzwalanie zastapil diakiem a stycznik sterowal z reg. temp. ktory jest tu --> Obrazek


Ostatnio edytowano 29 maja 2006, o 20:30 przez mikor, łącznie edytowano 1 raz



29 maja 2006, o 13:41
Zobacz profil
*******

Dołączył(a): 17 sty 2005, o 11:05
Posty: 375
Lokalizacja: katowice
Post 
Edit zle pier*** popisalem..;) jak ktos widzial zmiany od samego pocatku to penie pomysli ze jakis kehmm dzisiaj nie swoj jestem;)

W pierwzej polowce trzeba dac rezystor w sumie ok 15k a w drugiej z czujnikiem jeden ok 12k i pot ok 3,3k wtedy otrzymamy bezpieczny prad plynacy przez czujnik ok 0,2mA zmniejszajac rez. pot powodujemy odkladanie sie mniejszego napiecia na 2 nuzce ukladu i pojawienie sie napiecia na wyjsciu ktore odpala tranzystor czujnik ten ma dosc liniowa charakterystyke tak wiec jesli zmniejszymy rez pot. o 30 Ohm w stosunku do rez. 15kOhm w pierwszej połowce to temp. bedzie musiala wzrosnac o tyle aby rezystancja czujnika wzrosla o te 30 ohm aby zrownac spadki napiecia na tych rezystancjach w 1 i 2 polowce dzielnika. kozystajac ze wzoru na rezystancje takiego czujnika w zaleznosci od temp. mozna bardzo dokladnie ustawaic temp.


29 maja 2006, o 13:56
Zobacz profil
Zasłużony dla forum
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 lut 2006, o 21:50
Posty: 439
Post 
no ale zakres temp trochę za mały ... poza tym temp ustawiasz na "czuja " a przydało by się jakieś cyfrowe coś ;] taki cyfrowy można na allegro kupić za około 100zł z wyświetlaczem itd.


29 maja 2006, o 17:55
Zobacz profil
*******

Dołączył(a): 17 sty 2005, o 11:05
Posty: 375
Lokalizacja: katowice
Post 
ehh tu nie ma zadnego zakresu temp. to jest przerubka a napis zapomnialem zmazac.... ten czujnik ma ok 4 Om na stopien czyli jesli zmniejszymy rez. dolnej polowki dzielnika potencjometrem o 400 Ohm w stosunku do gurnej polowki dzielnika to czujnik bedzie musial byc podgrzany o 100C aby sie wylączylo grzanie.
Btw. po co wam wyswietlacz temp. w lazni.. dla szpanu? od mierzenia temp. jest termometr jeszce nie widzialem lazni z wyswietlaczem cyfrowym . No i na zadnego czuja bo czujnik ma charakterystyke niemalze liniową zwlaszcza do niezbyt wysokich temp. bodajze do 500C odpowiedni dobór potencjometrow i nie widze problemu z regulacja do 2C. Dokladny wzor na rezystancje tego czujnika mozna znalezc w necie.


29 maja 2006, o 20:16
Zobacz profil
Zasłużony dla forum
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 lut 2006, o 21:50
Posty: 439
Post 
Dzięki mikor za schemat ! :)
Jak by ktoś miał inny pomysł na rozwiązanie tego problemu to proszę pisać - modernizacje mile widziane :)


29 maja 2006, o 21:34
Zobacz profil
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 gru 2004, o 15:52
Posty: 128
Lokalizacja: Tomaszów Maz
Post 
Moja koncepcja: LM35 jako czujnik bo nie ma problemów z przetwarzaniem wsadzić do szklanej rurki stopionej na jednym końcu: wizualizacja na czujniku typu ICL albo wersja z LCD albo z LED do tego dorzucić komparator np. coś na 741 lub innym układzie regulacja progu zadziałania przez dzielnik napięciowy na potencjometrze np. wielobrotowym. Można wykorzystać gotowy termometr z EDW boo był na tym układzie lub moduł miliwoltomierza ewentualnie zwykły multimetr też zadziała tylko byłby problem wyświeltalnia temeteratury w skali Kelwina.

_________________
szkoła uczy, ale uważajcie czego...


2 cze 2006, o 01:33
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 12 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..