Odpowiedz w wątku  [ Posty: 23 ] 
Jak zrobić spadohron 
Autor Wiadomość
Post Jak zrobić spadohron
dzisiaj przy powrocie ze szkoły pomyślałem o zrobieniu spadohronu ale niewiem jak on miał by się otwierać i wogule jak zrobić cały spadohron :?


4 sty 2006, o 17:07
*****

Dołączył(a): 20 gru 2004, o 20:57
Posty: 35
Lokalizacja: Poznań
Post 
Zależy do jakiej rakiety, ale do małych modeli możesz spokojnie użyć folii z torebek foliowych lub worków na śmieci. Wytnij z folii kwadrat takich rozmiarów jaki chcesz mieć spadochron (ale nie za duży bo rakieta może przy dość silnym wietrze odlecieć naprawdę daleko). Do rogów dobrze przywiąż dratwę lub jakieś grube nici (po szarpnięci nie mogą się zsunąć) i tak je zwiąż aby spadochron miał je wszystkie jednakowej długości. Jak go zwinąć i umieścić w rakiecie pisać mi się nie chcę, odsyłam do książki Pawła Elsteina pt. "Młody modelarz rakiet", świetna książka :).

Jeżli robisz silniki rakietowe sam to musisz dać na końcu silnika opóźniacz, tak ze 2-3s. Po nim niewielki ładunek miotający z granulowanego prochu, aby wyrzucił spadochron z modelu. Fabryczne są już w niego wyposarzone.


4 sty 2006, o 17:49
Zobacz profil
Post 
pytanko cy ładunek nie uskodzi spadohronu


4 sty 2006, o 20:46
*****

Dołączył(a): 20 gru 2004, o 20:57
Posty: 35
Lokalizacja: Poznań
Post 
Żeby ładunek nie uszkodził spadochronu pakuje się spadochron w papierową "obudowę", która odpadnie gdy spadochron wydostanie się na zewnątrz. Poza tym między ład. miotającym a spadochronem trzeba dać dużo czegoś co dość szczelnie wytłumi płomień np. waty.


4 sty 2006, o 21:09
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 sty 2005, o 19:32
Posty: 35
Post 
WATY :D spali się w mgnieniu oka na lotach byłem bardzo dużo razy jak zbyt dużo waty to ci nie wywali spadochronu.Worków na śmieci :) spalą ci gazy wypychające spadochron najlepiej kup kawał specjalnej folii spadochronowej w sklepie modelarskim. Jak zabezpieczać żeby nie spaliło: wkładamy niewielki kawałek papieru, już miałem taki przypadek że mi przypaliło spaliło spadochron.

_________________
www.ortografia.pl


6 sty 2006, o 08:05
Zobacz profil

Dołączył(a): 17 lip 2005, o 00:40
Posty: 13
Post 
Spadochron można wykonać również z parasola tzn. rozmontowujemy parasol (materiał jest zszyt w taki sposób że idealnie nadaje się do tego celu). Do uzyskanego w ten sposób materiału przyszywamy jakieś mocne nici, a nasępnie związujemy linki w jednym punkcie. No i spadochron gotowy. Prasol o średnicy ok. 85 cm jest w stanie spokojnie wychamować rakietkę o wadze 0,5 kg.

Pozdrawiam


6 sty 2006, o 20:53
Zobacz profil
*****

Dołączył(a): 15 gru 2004, o 19:15
Posty: 59
Post 
ehh Grox wata sprasowana w walec spokojnie wystarcza i nie trzeba zadnych egzotykow zastosowac jedynie co to miedzy ladunkiem miotajacym a wata jakis krazek z tektury pasujacy do fi wewnetrznego rakiety. Takie rozwiazanie ladnie dziala razem z Gatarem nie raz testowalismy i dzialalo.


8 sty 2006, o 00:56
Zobacz profil
Post 
tu masz link jak zrobić naprawde dobry spadochron sam takich używam i jestem zadowolony http://www.basa.com.pl/piotrb/spadochr.html


5 mar 2006, o 16:54
***
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 9 sty 2006, o 18:55
Posty: 70
Lokalizacja: kraków
Post 
Cytuj:
WATY Very Happy spali się w mgnieniu oka


głupota totalna :wink: niby czemu wszyscy pchaja wate i jakos sie nie spala?

_________________
Obrazek
ZAPRASZAMY


5 mar 2006, o 22:33
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 4 sty 2006, o 17:28
Posty: 88
Lokalizacja: zewsząd
Post 
problem - znoszenie. za każdym razem gdy testuję swój spadochron, zaczyna skręcać zawsze w innym kierunku. nie ździwiło by mnie to gdybym wykonywał te pruby na dwoże, ale ja wypuściłem go w mieszkaniu. (rozwiązanie sam znalazłem - nie równe sznurki)

pytanie: czy po kilku lotach 1, 2, spadochron nie będzie zbyt pognieciony ( w końcu jest upuchany w korpusie)?


11 mar 2006, o 15:18
Zobacz profil
***
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 9 sty 2006, o 18:55
Posty: 70
Lokalizacja: kraków
Post 
nie powinmien. ładnie zlozony spadochronik i ze tak pwiem "szanowany" posluzy Ci dluuugo...

_________________
Obrazek
ZAPRASZAMY


13 mar 2006, o 07:25
Zobacz profil
Post 
masz tu stronkę o rakietach tam znajdziesz jak zrobić spadochron
http://modelarstwo_rakietowe.glt.pl/


14 kwi 2006, o 09:34
Post 
Krecik nie tylko fajnie opisane jak zrobic spadochron ale jeszcze wiele innych rzeczy dzieki napewno sie przyda :)


19 gru 2006, o 21:21
Post 
Dolicha...czy mógłby ktoś w końcu napisać szczegułowo jak zrobić spadochron,jak go zamocowac i w jaki sposub zrobic rakiete aby przy wypaleniu paliwa spadochron wyleciał i się otworzył...bo do tej pory sie naczytałem i nic!!!!!!!!! jeden poleca książkę a jeszcze inny pokazuje jak zrobić spadochron :x robić spadochron to ja umiem ale odpowiedzcie mi na powyższe pytania :) :)


13 sty 2007, o 23:53

Dołączył(a): 16 gru 2006, o 22:48
Posty: 105
Lokalizacja: Poznan
Post 
... przeczytaj dokladnie ten caly temat! tu jest wszystko dokladnie opisane! odsylam do wymienionej wczesniej strony! dzisiaj wyproowalem moj spadochron! diala jak nalezy.... problem z tym ze ja to robilem na starym forcie poniemieckim i znioslo mi rakiete do bunkra:D hehe:P mniejsza z tym;)

_________________
- Zimno w ch**.
- A mi w rece!

Alternatywne Forum Gitarowe - www.gitara-online.pl


14 sty 2007, o 00:03
Zobacz profil
Post 
ej..przeleciałem wszystkie strony które polecali inni w tym dziale i nie znalazłem co zrobić aby wyrzuciło spadochron...plx wexcie i napiszcie to tu tylko dokładnie :D


14 sty 2007, o 12:02
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 4 sty 2006, o 17:28
Posty: 88
Lokalizacja: zewsząd
Post 
:szok:
wykonaj ładunek miotający który wyrzuci spadochron.

problem nie tkwi w tym co zrobić aby spadochron wyleciał, pytanie jest co zrobić aby spadochron wystrzelił w odpowiednim momencie ale to też nie jest super trudne, wykonaj bezwładnik rtęciowy i po kłopocie.

wysil się trochę - zrobienie rakiety nie jest trudne możesz bardzo ładną rakiete zrobić za 50zł - 5zł na bezwładnik (trochę mniej ale będę zaokrąglał) forme na korpus (świetlówkę) dostaniesz od woźnego ze szkoły za darmo, szkło wodne kosztuje z 5zł na paliwo wydasz z 15 zł (ale będziesz miał go hoho i jeszcze więcej) spadochron zrobisz z przepisu na stonie zamieszczonej w tym temacie - koszt jakieś 5zł zatyczkę i dyszę możesz wykonać z gipsu (ceny nie pamiętam ale pewnie też niedrogo) no i oczywiście jakiś materiał na korpus nada się kartka A4 od ksera albo cokolwiek co wpadnie ci w ręce, możesz użyć też papieru kasetowego od kas fiskalnych kosz 30gr za wielką szpulkę, głowice możesz wykonać z pianki do uszczelniania okien, drewna lub czegokolwiek spójnego. samego wykonania rakiety nie będę opisywał

pojawia się pytanie z kąd ja to wiem ano z nieba nie spadło - przeczytałem pare rzeczy w necie, poszperałem tam i ówdzie, domyśliłem się paru rzeczy - i nie mów że w necie nic nie ma (wystarczy chcvieć a wszystko stanie się łatwe i wszystko się znajdzie)


pzdr dla wszystkich noobów ;)


15 sty 2007, o 18:41
Zobacz profil
Zasłużony dla forum
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 wrz 2006, o 18:25
Posty: 149
Lokalizacja: Świętokrzyskie
Post 
schemat trywialnego systemu wyzwalajacego spadochron, opartego na bezwladniku rteciowym
pozdrawiam
Obrazek


kiedy rakieta sie obraca, rtec spada na styki, laczy (zamyka obwod), zapalnik zapala ladunek miotający, gazy wyrzucaja spadochron. koniec :)
ps rakieta nie wyniesie 2 dyszaków :)) (mala i prosta)

_________________
Obrazek


16 sty 2007, o 00:31
Zobacz profil
@GROŹNY WOŹNY
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 lip 2004, o 14:23
Posty: 389
Lokalizacja: CLK KGP
Post 
Witam,
beaker napisał(a):
kiedy rakieta sie obraca, rtec spada na styki, laczy (zamyka obwod), zapalnik zapala ladunek miotający, gazy wyrzucaja spadochron. koniec :))

Temat bezwładnika rtęciowego powraca co jakiś czas, ale zawsze daje się zauważyć ten sam zły tok rozumowania i idee jego wykożystania :roll:

Napiszę to po raz n-ty : bezwładnik rtęciowy zadziała zawsze w momencie gdy rakieta przejdzie z fazy lotu silnikowego w fazę lotu bezwładnościowego tj. gdy w silniku skończyło się paliwo i prędkość rakiety jest wtedy największa :idea: Co mniej obeznanym w temacie napiszę, że wyrzucenie w tym momencie spadochrony zakończy się najprawdopodobniej jego zerwaniem.

Stosowanie więc samego bezwładnika ma sens tylko i wyłącznie, gdy służyć ma on jako "bezzwłoczny" wyzwalacz odpalenia drugiego silnika np. marszowego. Jeżeli już ktoś się bardzo uprze na bezwładnik (w czasach gdy są lepsze bardziej sprawdzone rozwiązania oparte o elektronikę i to w przystępnej cenie) to niestety trzeba zastosować jakiś opóźniacz bądź to pirotechniczny - jakiś lont/stopinka - bądź elektroniczny - timer.
Koniec kropka fizyka jest jedna i wielu ludzi już odkrywało tę rakietową prawdę na nowo - jak myślicie potrzebnie tracili swoje modele :roll: ??

Pozdrawiam
Szymon

_________________
"dostałeś ostrzeżenie. trzy ostrzeżenia to ban. czytaj regulamin i używaj przeglądarki. witaj na forum"


21 sty 2007, o 12:04
Zobacz profil
Post 
Ja urzywałem spadochronu z worka na śmieci. Wycinałem kolo (zalerzy od wielkości rakiety) i co 2cm robiłem dziurke przez który przeplatalem nitke. na końcu wszystkie nitki wiążemy ze sobą i przyczepiamy do kadłubu.


I SPADOCHRON GOTOWY


13 cze 2007, o 15:18

Dołączył(a): 10 lut 2008, o 14:15
Posty: 4
Post 
Pamiętaj jeszcze, by na środku zrobić otwór, przez który będzie się wydobywał nadmiar powietrza. Zapewni to stateczne opadanie.

Pozdrawiam!


10 lut 2008, o 14:23
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 4 sty 2006, o 17:28
Posty: 88
Lokalizacja: zewsząd
Post 
można też zastosować mniejszy spadochronik stabilizujący i wyciągający czaszę główną - zbędny bajer chyba że nasza rakieta będzie ważyła a czasza gówna miała r ponad metr :twisted:


23 mar 2008, o 13:16
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 4 sty 2006, o 17:28
Posty: 88
Lokalizacja: zewsząd
Post 
eeee fajnie że odkopaliśmy lekko nadgniły wątek :|


23 mar 2008, o 13:34
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 23 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..