Synteza fenolu w stopionym kwasie benzoesowym
Witam,
natknąłem się ostatnio na całkiem ciekawy amerykański patent z roku '62.
Oferuje on w miarę przystępną metodę syntezy fenolu poprzez dekarboksylację kwasu salicylowego w stopionym kw. benzoesowym z dodatkiem katalizatora w postaci benzoesanów. Powstający w ten sposób fenol w fazie gazowej jest odprowadzany i zestalany w osobnej kolbie. Całość przeprowadzono w zestawie do destylacji.
Temperatura, w jakiej przebiega reakcja to ok. 180 - 250 °C, lecz najlepsze efekty odnotowano w temperaturze 200 - 220 °C.
Fenol wrze w ok. 182°C, więc w fazie gazowej opuszcza on naczynie reakcyjne. Rozpuszcza się on także w medium reakcji, koniecznym jest więc przepuszczenie przez stopiony kwas np. N2 w celu uwolnienia rozpuszczonych par fenolu.
Jako katalizator można stosować benzoesany (lub tlenki/wodorotlenki, któe utworzą benzoesany po stopieniu kw.) niklu, cyrkonu, kobaltu, magnezu, ceru, manganu, potasu, cezu, strontu, baru i sodu. Najlepsze wyniki uzyskano stosując 0,12 g. mola benzoesanu na kilogram kwasu benzoesowego.
Metoda może zostać wykorzystana do otrzymania fenolu, krezolu i odpowiadających im, podstawionych grupami alkilowymi fenoli.
Wydajność reakcji ma wynosić 96%.
Przyda się komuś ta metoda, czy za dużo zachodu?