mocno stężone r-r NaOH i HCl jak wiadomo są substancjami silnie żrącymi m.in. jak podziałamy nimi na skórę. Jednak zastanawiam się dlaczego. Chodzi o zmianę pH w wyniku czego dochodzi do zmiany struktury białek skóry? Zastanawiałem się też nad samym mechanizmem tych reakcji ale nie doszedłem do niczego konkretnego. Proszę o pomoc.
31 gru 2018, o 04:37
MacHalski
Dołączył(a): 3 gru 2008, o 21:32 Posty: 284 Lokalizacja: Tiutiurlistan
Re: NaOH, HCl a skóra
Zastanów się, jak zachowują się białka pod wpływem silnych kwasów i zasad. Jakie wiązania są charakterystyczne dla białek, co się z nimi dzieje w takich warunkach. Z kwasami dochodzą dodatkowe efekty z kwasem siarkowym (jak się zmienia się wygląd białka pod wpływem stężonego H2SO4?) i kwasem azotowym (jak się zmienia się wygląd białka pod wpływem stężonego HNO3? Czy wszystkie białka ulegają takiej zmianie?).
Gorąco polecam ci zapoznanie się z serią wiekowych, ale nieustannie wartościowych książeczek ś.p. Stefana Sękowskiego. W tej tematyce powinien cię zainteresować "Elementarz chemii organicznej" i, jeśli pamięć mnie nie zawodzi, "Na przełaj przez chemię". Poszukaj w bibliotece, antykwariacie, na chomiku w wersji pdf.
Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 10 gości
Nie możesz rozpoczynać nowych wątków Nie możesz odpowiadać w wątkach Nie możesz edytować swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz dodawać załączników