Odpowiedz w wątku  [ Posty: 17 ] 
reakcja Friedla-Craftsa 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): 4 wrz 2007, o 15:41
Posty: 9
Post reakcja Friedla-Craftsa
Mam pytania co do tej reakcji ,niestety nie znalazłem żadnej odpowiedzi chociaż używałem opcji szukaj żeby nie było a mianowicie czy alcl3 ma być hydratem czy bezwodne? bo wyczytałem na forum: "Chlorek glinu, przy nieobecności rozpuszczalnika i wilgoci, nie wykazuje niemal żadnych zdolności katalitycznych w reakcji chlorowania toluenu, ale w obecnośc wilgoci atmosferycznej zaobserwowano bardzo duży efekt katalityczny" wiec jak sie to odnosi np do acylowania? i jakiego użyć rozpuszczalnika a może wogóle nie używać ? :x z góry dziekuje za odpowiedz pozdrawiam


15 wrz 2007, o 13:30
Zobacz profil
*******
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 cze 2005, o 17:00
Posty: 1595
Lokalizacja: Skoczów
Post 
W warunkach przemysłowych w procesie alkilowania arenów olefinami, np propylenem, używa się bezwodnego AlCl3 oraz arenów zawierających ślady wody, powoduje to hydrolizę częsci AlCl3, powstanie HCl, który reaguje z olefiną i daje np chlorek izopropylu, który jest silniejszym środkiem alkilującym niż propylen. Mała zawartość wilgoci sprzyja więc reakcji, zastosowanie samego chlorku izopropylu nie wchodzi w grę, ze względu na koszty. Natomiast w warunkach laboratoryjnych stosuje się większą ilość katalizatora niż czynnika alkilującego (molowo), bo alkilowanie prowadzi się zwykle za pomocą takich środków, że obok alkiloarenu powstaje też woda, która hydrolizuje nasz katalizator i czyni go nieaktywnym, bo Al(OH)3 nie jest katalizatorem tej reakcji (a w każdym razie bardzo kiepskim), z tego powodu, aby nie stracić całego katalizaotra użuwa się go więcej niż może zhydrolizować w reakcji. :) Ale w warunkach przemysłowych straty katalizatora są na poziomie kilku kg na tonę produktu, gdyż kompleks katalityczny jest częsciowo rozpuszczalny w mieszaninie reakcyjnej i traci się go podczas operacji przemywania tej mieszaniny (znów ta hydroliza).

Aha, a co do rozpuszczalnika to jest nim nadmiar arenu, gdyż reakcja F-C nie kończy się na podstawieniu jednego wodoru, więc powstaje też trochę produktów polipodstawionych. Innymi rozpuszczalnikami mogą być areny z silnymi podstawnikami akceptorowymi, gdyż reakcja F-C to substytucja elektrofilowa, z tego powodu jeśli pierścień aromatyczny ma mala gęstość elektronów pi, to niechętnie ulega tej reakcji, przykładem dobrego rozpuszczalnika jest nitrobenzen, który bardzo powoli ulega alkilowaniu czy acylowaniu. :)

_________________
Sprzedam wodorotlenek sulfurylu SO2(OH)2, również w postaci r-rów o żądanym stężeniu. Cena do negocjacji.

Obrazek
weź udział:


Ostatnio edytowano 15 wrz 2007, o 15:44 przez DMchemik, łącznie edytowano 1 raz



15 wrz 2007, o 15:39
Zobacz profil
***

Dołączył(a): 30 gru 2006, o 02:36
Posty: 428
Lokalizacja: Poznań
Post 
Raczej AlCl3 musi być bezwodny, gdyż hydrat jest kiepskim kwasem Lewisa.

_________________
Quod fuimus estes
Quod sumus fos erites
Mille anni passi sunt ...

forum biologiczno-chemiczne


15 wrz 2007, o 15:39
Zobacz profil

Dołączył(a): 4 wrz 2007, o 15:41
Posty: 9
Post 
Jeszcze sie upewnie :roll: na prostym przykładzie: czyli chcąc dodać grupę etylową do benzenu : mieszam w stosunku molowym 1:2 (1:1,5) chloroetan wraz z benzenem i dodaje bezwodny AlCl3 w nadmiarze :) wielkie dzięki. i rozumiem że mieszanina reakcyjna musi buć cały czas mieszana ponieważ zachodzi tylko i wyłącznie na powierzchni kwasu Lewisa ok wielkie dzięki DMchemik i Karvon


15 wrz 2007, o 16:30
Zobacz profil

Dołączył(a): 30 sie 2006, o 16:24
Posty: 210
Lokalizacja: z Rzeszotar
Post rozpuszczalnik
Rozpuszczalnikiem też mogą być węglowodory parafinowe (eter naftowy), dwusiarczek węgla i niejestem pewien - chlorek metylenu CH2Cl2.
Nadmiar benzenu, oprócz rozpuszczalnika, będzie konieczny aby uniknąć kilku podstawień przy tym samym pierścieniu. Chociaż, jak zaobserwowałem przy reakcji alkoholu izopropylowego z benzenem w obecności stęż H2SO4, wieloalkilowe pochodne benzenu powstają głównie w niskiej temp. reakcji, w temperaturach wyższych ok 70 C to wieloalkilowe pochodne benzenu ulegają już odalkilowaniu i dominującym produktem reakcji był sam jednopodstawiony izopropylobenzen (kumen).
A dlaczego w przypadku chlorku etylu (C2H5Cl) chcesz dać tak dużą ilość katalizatora? Przecież powstający HCl chyba nie hydrolizuje AlCl3?
Pozdr.


15 wrz 2007, o 17:00
Zobacz profil
*******
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 cze 2005, o 17:00
Posty: 1595
Lokalizacja: Skoczów
Post 
Marcin44 napisał(a):
Jeszcze sie upewnie :roll: na prostym przykładzie: czyli chcąc dodać grupę etylową do benzenu : mieszam w stosunku molowym 1:2 (1:1,5) chloroetan wraz z benzenem i dodaje bezwodny AlCl3 w nadmiarze :)


rozpuszczalnikiem tutaj będzie sam benzen użyty w nadmiarze rzędu 800%, w przeciwnym przypadku powstanie dużo polialkilatów, bo elektrofil C2H5(+) ma dużą szansę trafić na już zalkilowany benzen i dołączyć się do niego. Natomiast nadmiar benzenu można oddestylować za pomocą kolumny (czyli rektyfikacja) i prawie zupełnie oddzielenie benzenu od etylobenzenu (EB).

Jesus napisał(a):
Rozpuszczalnikiem też mogą być węglowodory parafinowe (eter naftowy), dwusiarczek węgla i niejestem pewien - chlorek metylenu CH2Cl2.


słusznie z tą niepewnością co do CHCl2, bo to jest czynnik alkilujący, powstanie difenylometan, a w przypadku użycia CHCl3 powstanie trifenylometan.

_________________
Sprzedam wodorotlenek sulfurylu SO2(OH)2, również w postaci r-rów o żądanym stężeniu. Cena do negocjacji.

Obrazek
weź udział:


15 wrz 2007, o 17:53
Zobacz profil

Dołączył(a): 30 sie 2006, o 16:24
Posty: 210
Lokalizacja: z Rzeszotar
Post 
CH2Cl2 to raczej marny czynnik alkilujący, z katalizatorem FeCl3 już nie daje reakcji z C6H6. Polialkilów mógłbyś uniknąć prowadząc proces w wyższej temp ok 70 c lub więcej, jednak jak maż chlorek etylu to jest to niemożliwe pod normalnym ciśnieniem gdyż C2H5Cl wrze chyba w 14 c.
Przemysłowo etylobenzen otrzymuje się z etylenu C2H4 i benzenu w obecności AlCl3 lub H2SO4. Prowadzi się go jednak w temp 110 c i pod podwyższonym ciśnieniem i chłodząc, gdyż ciepła dostarcza silnie egzotermiczna reakcja przyłączenia etylenu do C6H6.
A wracając do chlorku metylenu to podejrzewam, że liniowość cząsteczki Cl-CH2-Cl powodująca zerowy (lub bardzo mały) moment dipolowy sprawia, że jest on tak słabym czynnikiem alkilującym.
Pozdr.


16 wrz 2007, o 16:54
Zobacz profil
*******
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 cze 2005, o 17:00
Posty: 1595
Lokalizacja: Skoczów
Post 
a zajrzyj do vogla na otrzymywanie difenylometanu i trifenylometanu :wink:

PS na orgsynie też coś o tym znajdziesz

Aha, i wracając do naszego EB zamiast chlorku etylu lepiej jest użyć etanolu, wtedy można reakcę prowadzić pod normalnym ciśnieniem w temp. wrzenia mieszaniny

_________________
Sprzedam wodorotlenek sulfurylu SO2(OH)2, również w postaci r-rów o żądanym stężeniu. Cena do negocjacji.

Obrazek
weź udział:


16 wrz 2007, o 17:09
Zobacz profil

Dołączył(a): 30 sie 2006, o 16:24
Posty: 210
Lokalizacja: z Rzeszotar
Post 
Nie niższej niż w temp wrzenia benzenu to raczej pewne, bo spirytus i benzen nie chciały mi reagować wobec stęż H2SO4 w niskich temp. Poźniej już nie chciało mi zajmowałać się reakcją C6H6 z C2H5OH.
A gdzie można kupić ksiażke Vogla? Czy jest droga? Bo z tego co wiem to sporo osób powołuje się na Vogla, więc chyba musi być powszechna.
Pozdr.


18 wrz 2007, o 06:22
Zobacz profil
*******
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 cze 2005, o 17:00
Posty: 1595
Lokalizacja: Skoczów
Post 
wczoraj rozmawiałem z promotorem na temat skutków użycia CH2Cl2 jako rozpuszczalnika do F-C. Bo oprócz tego, że jest to czynnik alkilujący, to po zmieszaniu z AlCl3 grozi wybuchem... Niestety zarzucił ci też brak wiedzy na ten temat, moment dipolowy ma niewiele wspólnego z reaktywnością w F-C. Natomiast co do Vogla, to zobacz na Allegro, pierwsze polskie wydanie jest z 1964 roku, następne 1981 (pierwsze było lepsze) i dopiero w zeszłym roku PWN wydrukował trzecie, Możesz też ściągnąć skany, poszukaj w "porcyjce" albo na emulu, ale nie widziałem skanów polskiego wydania. Swego czasu Vogel to był taki rarytas, na allegro przekraczał 200 pln, od niedawna ceny spadły :)

_________________
Sprzedam wodorotlenek sulfurylu SO2(OH)2, również w postaci r-rów o żądanym stężeniu. Cena do negocjacji.

Obrazek
weź udział:


18 wrz 2007, o 11:11
Zobacz profil
**
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 5 sty 2007, o 23:44
Posty: 179
Lokalizacja: z Probówki xD
Post 
A co się tyczy wydawnictwa to nie pwn, a WNT - Wydawnictwa Naukowo Techniczne ;)


18 wrz 2007, o 11:22
Zobacz profil

Dołączył(a): 30 sie 2006, o 16:24
Posty: 210
Lokalizacja: z Rzeszotar
Post 
DMchemik napisał(a):
wczoraj rozmawiałem z promotorem na temat skutków użycia CH2Cl2 jako rozpuszczalnika do F-C. Bo oprócz tego, że jest to czynnik alkilujący, to po zmieszaniu z AlCl3 grozi wybuchem... Niestety zarzucił ci też brak wiedzy na ten temat, moment dipolowy ma niewiele wspólnego z reaktywnością w F-C.

A czy ja coś wspominałem o AlCl3? Ja mówiłem o katalizatorze FeCl3! Z AlCl3 to narazie wiele wspólnego nie miałem i nie wiem jak on reaguje z CH2Cl2. Powiedz temu profesorkowi, że z FeCl3 to żadna eksplozja nie grozi. Ale jeżeli będę do czegoś używał AlCl3 to napewno nie zapomnę sprawdzić jaki to efekt pirotechniczny uzyskam w reakcji z CH2Cl2. Napewno wszechwiedzący być też nie mogę, przecież muszę pracować, dbać o samochód... Nie na darmo mówią, że doktorzy habilitowani nie potrafią równo gwoździa wbić...
A wracając do alkoholu C2H5OH i C6H6 to poniżej temp. wrz. benzenu (ok 80c) to zabardzo reakcja żadna nie zachodzi. Jednak z izopropylowym reaguje bardzo ładnie. Trzeba całość mieszać w trakcjie reakcji - podobnie jak przy nitrowaniu.
Pozdr.


21 wrz 2007, o 15:03
Zobacz profil
***

Dołączył(a): 15 sty 2008, o 23:07
Posty: 392
Lokalizacja: Białystok
Post Re: reakcja Friedla-Craftsa
Witam . czytam ten temat dość dokładnie i zauważyłem ze jedyne co tu poruszacie to alkilowanie halogenkiem /węglowodorem nienasyconym nie posiadającym innych podstawników . A jak wyglądać będzie sytuacja w wypadku halogenków z podstawnikami ? ( np aminowym , amidowym )? czy ulegną one eliminacji ? a może tez zostaną dodatkowo podstawione ? ( amina pierwszorzędowa stanie się drugo lub trzeciorzędową albo ulegnie polimeryzacji) ?


13 gru 2012, o 03:10
Zobacz profil
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 6 paź 2004, o 17:32
Posty: 775
Lokalizacja: Gdańsk
Post Re: reakcja Friedla-Craftsa
http://www.teamsandtastic.com/IMAGES/1-Gold.jpg

_________________
"Prawdziwy mężczyzna nie je miodu, tylko żuje pszczoły"
http://www.youtube.com/watch?v=tqtiIUEbiMQ


13 gru 2012, o 10:25
Zobacz profil
***

Dołączył(a): 15 sty 2008, o 23:07
Posty: 392
Lokalizacja: Białystok
Post Re: reakcja Friedla-Craftsa
Hm pozłacany szpadel ( a może tylko ocynkowany i kadmowany :) Ciekawe co ma on wspólnego z treścią postu ?


14 gru 2012, o 12:54
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 gru 2008, o 21:32
Posty: 284
Lokalizacja: Tiutiurlistan
Post Re: reakcja Friedla-Craftsa
Zapewne nagroda za wykopki :)

_________________
Terz chcem gwiasdke.


16 gru 2012, o 14:48
Zobacz profil

Dołączył(a): 7 wrz 2022, o 02:48
Posty: 11
Post Re: reakcja Friedla-Craftsa
Podbijam pytanko apropo alkilowania pierscieni aromatycznych z podstawnikami . dajmy na przyklad toluen + halogenek alkilu. w jakich proporcjach beda tworzyc sie izomery? Czy temperatura ma znaczenie ktorych izomerow bedzie wiecej/mniej? I co z jodem? wszedzie tylko chlor i brom a jod przeciez tez nalezy do tej grupy wiec czy mozna zastapic nim te dwa najpopularniejsze?


29 wrz 2023, o 21:08
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 17 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..