Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 19 ] 
Wykrycie nadtlenków e eterze etylowym 
Autor Wiadomość
@ADMINISTRATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 paź 2003, o 18:57
Posty: 1246
Post Wykrycie nadtlenków e eterze etylowym
Witam

Gdyby ktos mogl to prosze mi podac skuteczny opis wykrycia nadltenkow w eterze etylowym, moze jakis odcyznnik? slyszalemo jakis paskach skrobiowych?

_________________
Obrazek


5 kwi 2005, o 19:49
Zobacz profil
Post 
Najprosciej jest dodac eteru do roztwory 5%KI w 20%H2SO4 , albo do 5% roztworu HI , wtedy nadtlenki utleniaja jod i roztwor robi sie tym bardziej brazowy im wiecej jest nadtlenkow ...


5 kwi 2005, o 19:52
PROFESJONAŁ

Dołączył(a): 27 lip 2004, o 22:00
Posty: 755
Lokalizacja: From beyond
Post 
Do wodnego roztworu KI zakwaszonego H2SO4 dodaje się kilka kropel roztworu skrobii oraz kilka kropel badanego eteru - w obecności nadtlenków roztwór zabarwi się na fioletowo-niebiesko

_________________
Podczas stosunku do rzeczywistości mam problemy z erekcją ;-)


5 kwi 2005, o 19:58
Zobacz profil
Post 
Z ta skrobia to mala przesada ...(jak robisz w warunkach bezwodnych i pod argonem to moze i jest przydatna tak wrazliwa proba )


5 kwi 2005, o 20:13
@ADMINISTRATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 paź 2003, o 18:57
Posty: 1246
Post 
co do tego KI z H2SO4 to mozna wizac dodac skrobi i naniesc to na paseczki i tak zostawic? i przetrzymywac takie paseczki ?

// EDIT Tchemik
Tak mozna, takie papierki nazywane sa jodoskrobiowymi i sa dostepne komercyjnie ;)

_________________
Obrazek


5 kwi 2005, o 20:21
Zobacz profil
Post 
acetate napisał(a):
Z ta skrobia to mala przesada ...(jak robisz w warunkach bezwodnych i pod argonem to moze i jest przydatna tak wrazliwa proba )


Niekoniecznie.

Metoda, którą podał NVX jest dobra. Nawet nie potrzeba dodawać skrobi, bo wystarczy zostawić roztwór i zabarwi sie na żółto od wydzielającego sie I2, chociaż szybciej i dokładniej jest ze skrobią.


Ostatnio edytowano 5 kwi 2005, o 20:27 przez Anonymous, łącznie edytowano 1 raz



5 kwi 2005, o 20:23
PROFESJONAŁ

Dołączył(a): 27 lip 2004, o 22:00
Posty: 755
Lokalizacja: From beyond
Post 
acetate napisał(a):
Z ta skrobia to mala przesada ...(jak robisz w warunkach bezwodnych i pod argonem to moze i jest przydatna tak wrazliwa proba )


Jaka znowu przesada i co mają do tego warunki bezwodne ??
Przecież procedura, którą podałem jest standardowa. Stosujemy ją u nas w laboratorium bardzo często.
Skrobia pełni tutaj rolę wskaźnika - jeżeli w eterze jest b. mało nadtlenków to nie jest łatwo zauważyć zabarwienie pochodzące od I2 i po to właśnie ta skrobia.
Poza tym lepiej dmuchać na zimne, nie?

_________________
Podczas stosunku do rzeczywistości mam problemy z erekcją ;-)


5 kwi 2005, o 20:27
Zobacz profil
Post 
Tak, skrobia zwiększa wykrywalność.


5 kwi 2005, o 20:28
Post 
Chosen zobacz moj pierwszy post 8) a warunki bezwodne odnosza sie od czystosci eteru uzywanego do reakcji pod argonem ( np metalo organicznych 8) ) wtedy tzreba bardzo czystego eteru czy THF bez najmniejszej ilosci nadtlenkow ... a jesli chodzi o papierki to raczej nie polecam (szybko traca wlasciwosci ... ) trzeba je najpierw zwilzyc woda z kwasem zeby utlenic jod na papierkach ...


Ostatnio edytowano 5 kwi 2005, o 21:37 przez Anonymous, łącznie edytowano 1 raz



5 kwi 2005, o 21:32
Post 
Wiem o co Ci chodzi. Niemniej metoda ze skrobią jest jak najbardziej dobra i użyteczna.


5 kwi 2005, o 21:35
Post 
Jest jeszcze problem z tlenem z powietrza i czystoscia KI (I2) (O2 w H2SO4 w obecnosci KI natychmiast wydziela male ilosci I2 ) uzywanego w probie w obecnosci skrobi nieraz moze nastapic zabarwienie w nieobenosci nadtlenkow i zafalszowac probe ale dla wprawionego chemika nie powinno to sprawiac problemu ... 8)


5 kwi 2005, o 21:42
PROFESJONAŁ

Dołączył(a): 27 lip 2004, o 22:00
Posty: 755
Lokalizacja: From beyond
Post 
acetate napisał(a):
Jest jeszcze problem z tlenem z powietrza i czystoscia KI (I2) (O2 w H2SO4 w obecnosci KI natychmiast wydziela male ilosci I2 ) uzywanego w probie w obecnosci skrobi nieraz moze nastapic zabarwienie w nieobenosci nadtlenkow i zafalszowac probe ale dla wprawionego chemika nie powinno to sprawiac problemu ... 8)


Nic takiego u nas nigdy się nie działo

_________________
Podczas stosunku do rzeczywistości mam problemy z erekcją ;-)


5 kwi 2005, o 21:46
Zobacz profil
Post 
U nas ... ? nie rozumiem ...


5 kwi 2005, o 21:52
Post 
Robiłem tę próbę parokrotnie, w obecności różnych utleniaczy, tlen z powietrza nie stanowi specjalnego problemu. w obecności nadtlenków reakcja zachodzi b. szybko.


5 kwi 2005, o 21:59
@ADMINISTRATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 paź 2003, o 18:57
Posty: 1246
Post 
czyuli w obecnosci np. h2o2 tez bedzie rekacja barwna?

r-r KI z H2SO4 mozna przechowywac?

_________________
Obrazek


5 kwi 2005, o 22:45
Zobacz profil
Post 
W obecności H2O2, jak najbardziej. Można ją jeszcze przyspieszyć przez dodanie np. HNO3, bo jony H+ katalizują reakcję.


5 kwi 2005, o 22:47
@ADMINISTRATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 paź 2003, o 18:57
Posty: 1246
Post 
dobra a jutro nie mam zbyt duzo czasu na laborce bo mami nne plany wiec nie mam czasu probowac wiec jakie stezenia KI, H2SO4, i skrobi ziemniacznej ? no i jakie prpocje tego...

Sory ale jutro mam tylko 3 godziny na laobrce bo potem musze spadac, a mam jeszcze do zrobienia pewna synteze.... :twisted: 8) :wink:

_________________
Obrazek


5 kwi 2005, o 22:51
Zobacz profil
Post 
Cholercia, żebym to ja pamiętał :wink: Roztwór skrobi, to kilka ml 2%, jodku też niewiele potrzeba, bo reakcja jest bardzo czuła.

Kwasu też minimalnie, ze 2 cm3. I to rozcieńczonego. Poza tym, najlepiej napisz sobie reakcję i zrób tak coś koło wartości stechiometrycznych.


5 kwi 2005, o 22:54
@ADMINISTRATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 paź 2003, o 18:57
Posty: 1246
Post 
ok problem rozwiazny, eter czysty bez nadtlenkow, wiec temat zamykam, gdyby ktos mial jakies SENSOWNE pytania to walic mi na PW to oddblokuje temat.

_________________
Obrazek


6 kwi 2005, o 23:18
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.   [ Posty: 19 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 25 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..