Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
Nitrochlorobenzen 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): 10 lut 2015, o 14:59
Posty: 94
Post Nitrochlorobenzen
Nie powstał 3-nitrochlorobenzen. Powstały 2 i 4 nitrochlrobenzen. Zawiesina ma szary kolor, ale osad ma żółty kolor. Pomimo tego, że chlor dezaktywuje pierścień, zachodzi reakcja stabilnego w wodzie kationu NO2(+) z cząsteczką chlorobenzenu. Powstaje nitrochlorobenzen i cząsteczka kwasu solnego HCl. Do słoiczka dodałem żelazo Fe w proszku i ocet spirytusowy 10% i zostawiłem słoiczek na kilka dni. Nastąpiła zmiana koloru roztworu w słoiczku z bezbarwnego na czerwony. Następnie dodałem wodorotlenek magnezu Mg(OH)2 i zostawiłem słoiczek na kilka dni i czerwone jony żelaza Fe(+3) opadły, jako czerwony osad wodorotlenku żelaza Fe(OH)3. Następnie przygotowałem 10% roztwór jonów miedzi Cu(2+) i dodałem do jonów miedzi Cu(2+) małą ilość roztworu ze słoiczka i zostawiłem jony Cu(2+) na kilka godzin. Nastąpiła zmiana koloru jonów miedzi Cu(2+) z jasnoniebieskiego na ciemnoniebieski. Powstał jon kompleksowy Cu(NH2)2, co potwierdza, że zaszła reakcja nitrowania chlorobenzenu przy pomocy KNO3 i 2*NaCl. Jestem magistrem automatyki. Z zawodu automatyk, ale z pasji chemik. Dobre połączenie. Wkrótce nitrowanie kwasami odejdzie w zapomnienie.
Proszę nie usuwać tego postu.
Jeśli czegoś nie rozumiesz, to zapytaj.

Załącznik:
CuCl2 10 proc.jpg
CuCl2 10 proc.jpg [ 34.55 KiB | Przeglądane 504 razy ]


Załącznik:
Cu_NH2_2.jpg
Cu_NH2_2.jpg [ 26.46 KiB | Przeglądane 504 razy ]


SkyLuk


21 lip 2024, o 19:11
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 7 lis 2015, o 13:41
Posty: 303
Post Re: Nitrochlorobenzen
Nie, nie otrzymałeś nitrochlorobenzenu. To że sobie mieszasz na pałę odczynniki (zapewne marnej jakości - ale to idzie wybaczyć, czyste i czyste do analizy są po prostu drogie dla amatora) i "coś wychodzi" to inna kwestia. Taka bezmyślna zabawa może zakończyć się tragicznie, nie mówiąc o tym że dawniej się to tutaj kończyło banem/warnem. Reakcje związków nitrowych (i ich wykrywanie "probówkowymi" metodami) masz tutaj: https://e-biotechnologia.pl/artykuly/re ... i-nitrowe/. To że coś się "na papierze" zgadza i da się jakieś równanie ułożyć nie znaczy że dana reakcja zajdzie, chemia się rządzi pewnymi prawami których przeskoczyć się albo nie da, albo wymaga to pewnych "fikołków" (często owe "sztuczki" polegają na używaniu nietypowych odczynników oraz ekstremalnych warunków czy katalizatorów).
Z resztą jon NO2+ w wodzie jest nietrwały i istnieje równowagowo (gdzie równowaga jest przesunięta w stronę substratow - do nauczenia), istnieją sole nitroniowe (np. nadchloran nitronium - NO2ClO4) są one możliwe do wyizolowania ale w kontakcie z wodą momentalnie hydrolizują.
Nawiasem mówiąc w amoniakalnym kompleksie miedzi występuje cząsteczka NH3 (amoniak) a nie NH2 (czyli anion amidkowy - będący bardzo silną zasadą i momentalnie hydrolizujący w wodzie do amoniaku - do nauczenia się teoria kwasów i zasad lewisa). Z resztą owy kompleks jest CIEMNONIEBIESKI a nie mętną zawiesiną.
Jakieś samodzielnie wymyślone, przekombinowane "próby" za wiele Ci z resztą nie pomogą (ocet 10% w którym jest pełno syfu xD). Jak chcesz się przekonać co tam na prawdę jest to trzeba np. NMR.
Nie, nie da się nitrować mieszaniną KNO3 + NaCl (mechanizmy reakcji!), z resztą jakby się dało to stosowano by to od dawna w przemyśle, nawiasem mówiąc kwasy przemysłowo są bardzo tanie. Przypomina to trochę oszołomów próbujących wymyśleć perpetum mobile/darmową energię mimo iż termodymika na to nie pozwala.
To że jesteś magistrem automatyki, nie znaczy że masz jakąkolwiek wiedzę chemiczną (a patrząc po twoich postach - nie masz i mieć nie chcesz). Z pasji to raczej alchemik niż chemik bo próbujesz robić coś co zwyczajnie nie działa i nie ma prawa działać.
Nawiasem mówiąc forum jest wymierające, więc: discord.gg/KxYVKBxQWC
Pozdrawiam


22 lip 2024, o 01:03
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 7 lis 2015, o 13:41
Posty: 303
Post Re: Nitrochlorobenzen
Zapomniałem dodać: skądś tyś tam wziął amoniak?

Nitrowanie kwasami nie odejdzie w zapomnienie nigdy bo ma pewną zaletę - działa xD

Pozdrawiam



Prosiłbym moderatora lub administratora o złączenie postów, o ile oczywiście wątek nie zostanie wyrzucony


22 lip 2024, o 01:07
Zobacz profil

Dołączył(a): 10 lut 2015, o 14:59
Posty: 94
Post Re: Nitrochlorobenzen
Najpierw wziąłem kilka kropli badanej substancji. Potem dodałem kilka kropli badanej substancji do probówki z 10% roztworem CuCl2. Natychmiast pojawiła się zawiesina. Po kilku godzinach osad opadł na dno probówki. Przez kilka godzin nie wiedziałem skąd ten osad. Po kilku godzinach poszukałem w necie i znalazłem, że aromatyczne związki NO2, na przykład nitrochlorobenzen, w reakcji z Na(+) OH(-) dają nierozpuszczalne osady. Jon Cu(2+) zachowuje się podobnie do jonu Na(+). Praktycznie nie zaobserwowałem zmiany koloru na ciemnoniebieski, ale osad powstał natychmiast po dodaniu badanej substancji do roztworu CuCl2.
Załącznik:
Wykrywanie grupy NO2.png
Wykrywanie grupy NO2.png [ 15.69 KiB | Przeglądane 398 razy ]

SkyLuk


22 lip 2024, o 12:46
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 7 lis 2015, o 13:41
Posty: 303
Post Re: Nitrochlorobenzen
Dziwny osad który Ci się strącił to sól zasadowa o przybliżonym składzie Cu(OH)Cl.
Słyszałeś o tautomerii nitro-aci? I z czego wynikają lekko kwasowe właściwości nitrozwiązków.
Na dodatek to co dałeś na schemacie to specyficzny przykład jakim jest nitrofenol (a konkretnie jakaś pochodna o-nitrofenolu) który sam w sobie jest już stosunkowo mocnym kwasem (mocniejszym od niepodstawionego fenolu czy tym bardziej od chlorobenzenu xD), a po odprotonowaniu jedna z obecnych struktur rezonansowych traci aromatyczność.

W skrócie związki nitrowe się nieco roztwarzają w rr mocnych zasad (a takową Cu(OH)2 nie jest xD) ze względu na lekko kwasowe właściwości formy aci (tworzą się odpowiednie sole - często w stanie stałym wybuchowe!), szczególnie się to tyczy nitrofenoli.


22 lip 2024, o 13:17
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 5 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
cron
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..