Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
3-nitrochlorobenzen 
Autor Wiadomość

Post 3-nitrochlorobenzen
Załącznik:
3-nitrochlorobenzen.jpg
3-nitrochlorobenzen.jpg [ 48.62 KiB | Przeglądane 539 razy ]
Najpierw nalałem wody do słoiczka. Następnie dodałem 1 mol chlorobenzenu i dodałem 1 mol KNO3 i dodałem 2 mole NaCl. Zostawiłem słoiczek na kilka dni. Powstał jasnożółty osad 3-nitrochlorobenzenu. Dzisiaj wziąłem słoiczek i wymieszałem zawartość. Powstała zawiesina 3-nitrochlorobenzenu.
SkyLuk

19 cze 2024, o 13:59

Post Re: 3-nitrochlorobenzen
Nie powstał Ci 3-nitrochlorobenzen. Nitrowanie chlorobenzenu wymaga drastycznych warunków (czyt. mieszanina nitrująca HNO3 + H2SO4, zapewne nawet na gorąco) ze względu na to że chlor deaktywuje pierścień. Ze względu na efekty kierujące podstawników powstają głównie izomery 2-nitrochlorobenzen i 4-nitrochlorobenzen, 3-nitrochlorobenzenu będzie tam nie wiele o ile cokolwiek powstanie.

Pozdrawiam

27 cze 2024, o 00:58

Dwa mole Na(+) wyciągają jeden mol jonu O(-2) z jednego mola jonu NO3(-) i powstaje jeden mol jonu NO2(+). Nie potrzeba HNO3 i H2SO4, żeby powstał NO2(+). NO2(+) powstały z NO3(-) jest rozpuszczony w wodzie i reaguje z chlorobenzenem.

27 cze 2024, o 14:25

Jak niby Na+ ma "wyciągnąć" atom tlenu z jonu azotanowego(V) ? Zgaduję że wg. twojej logiki ma się tworzyć Na2O co jest niemożliwe gdyż jest bardzo mocna zasadą (w wodzie natychmiast hydrolizuje do NaOH). Ogólnie jon tlenkowy ( O 2- ) jest mocną zasadą (mocniejszy niż OH-) i w wodzie istnień nie może. Nitrowanie to reakcja substytucji elektrofilowej gdzie czynnikiem atakującym jest jon NO2+ który tworzy się w mieszaninie HNO3 + H2SO4 (wg. reakcji: H2SO4 + HNO3 <=> H2O + HSO4- + NO2+, reakcja ta oczywiście jest równowagowa ). Im mieszanina nitrująca zawiera więcej wody tym stężenie NO2+. Jak pierścień aromatyczny ma odpowiedni podstawnik to "rozcieńczona" mieszanina reakcyjna daje radę - np. podczas nitrowania fenolu (podczas mononitrowania często stosuje się wręcz rozcieńczony H2SO4 + KNO3, a potem powstałe izomery nitrofenolu rozdziela się przez destylację z parą wodną).

Podczas nitrowania stężony kwas siarkowy pełni na dodatek inną ważną rolę - wiąże powstałą wodę pochodzącą z reakcji H2SO4 + HNO3 <=> H2O + HSO4- + NO2+ i "popycha" ją w prawą stronę, dlatego ważny jest jego odpowiedni nadmiar.

Polecam poczytać sobie podręcznik do chemii organicznej bo to wiedza podstawowa, a niestety chemia nie jest magią a pewnych rzeczy zrobić się zwyczajnie nie da. Nie ma także żadnego "spisku producentów kwasów" jakby to niektórzy zaczęli insynuować (notabene kwasy przemysłowo są bardzo tanie).

Przy okazji masz mechanizm reakcji (dla benzenu), ale wszędzie on jest podobny, tylko różni się to podstawnikami.

Pozdrawiam
CWIN

Załączniki:
obraz_2024-06-29_181844169.png
obraz_2024-06-29_181844169.png [ 25.53 KiB | Przeglądane 254 razy ]

29 cze 2024, o 18:18

Wodorotlenek sodu Na2O reaguje z wodą H2O i powstaje wodorotlenek sodu NaOH. Jakimś cudem w moim słoiczku powstał szary osad, czyli 2 i 4 nitrocholorbenzen.

29 cze 2024, o 19:26

Szary osad może wynikać chociażby z zanieczyszczeń, czy może powstać emulsja chlorobenzenu. Żaden z izomerów nitrochlorobenzenu nie jest szary, tylko są to żółtawe, łatwo topliwe ciała stałe. Nitrowanie chlorobenzenu biegnie w układzie dwufazowym, dlatego jak się to robi na małą skale (na dużą z resztą też), potrzebne jest intensywne mieszanie. Z resztą dalej zapominasz że tego konkretnie izomeru powstaje NAJMNIEJ, jeżeli cokolwiek powstaje (ze względu na efekty kierujące podstawników, wg. wiki 3-nitrochlorobenzenu powstaje z 1%). Z resztą zdecyduj się co chcesz otrzymać bo raz piszesz o 3-nitrochlorobenzenu a raz o mieszaninie izomerów.

Z czego ty masz wgl. tą inżynierkę, jeżeli można spytać?

Pozdrawiam

29 cze 2024, o 20:15
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 6 ]