Odpowiedz w wątku  [ Posty: 16 ] 
Rezorcyna 
Autor Wiadomość
Post Rezorcyna
jak otrzymać z rezorcyny 2-acetylorezorcynę...chodzi tutaj o mechnizm reakcji..z góry dziękuję za odpowiedzi :)


17 cze 2005, o 13:02
PROFESJONAŁ

Dołączył(a): 27 lip 2004, o 22:00
Posty: 755
Lokalizacja: From beyond
Post 
W wyniku acetylowania 1 mola rezorcyny 1 molem bezwodnika octowego lub chlorku acetylu.

_________________
Podczas stosunku do rzeczywistości mam problemy z erekcją ;-)


20 cze 2005, o 21:38
Zobacz profil
******

Dołączył(a): 9 lip 2004, o 23:05
Posty: 410
Lokalizacja: z Krainy Deszczowców
Post 
:roll: zacetylowana jest pozycja 2 pierścienia, nie tlen. Nie tak łatwo wcisnąć acetyl w położenie 2 ...


20 cze 2005, o 22:35
Zobacz profil
PROFESJONAŁ

Dołączył(a): 27 lip 2004, o 22:00
Posty: 755
Lokalizacja: From beyond
Post 
kmno4 napisał(a):
:roll: zacetylowana jest pozycja 2 pierścienia, nie tlen. Nie tak łatwo wcisnąć acetyl w położenie 2 ...


Kurdę rzeczywiście. :oops:

Teoretycznie trzeba byłoby przeprowadzić acylowanie Friedela-Craftsa bezwodnikiem octowym lub chlorkiem acetylu, w obecności AlCl3. Ale tak jak napisał KMnO4 - acetyl nie wejdzie w położenie 2 tylko 4.

W praktyce trzeba by zrobić syntezę kilkuetapową, poprzez pochodną kumaryny, wychodząc z rezorcyny oraz acetylooctanu etylu:
Obrazek

_________________
Podczas stosunku do rzeczywistości mam problemy z erekcją ;-)


Ostatnio edytowano 20 cze 2005, o 23:31 przez NVX, łącznie edytowano 3 razy



20 cze 2005, o 22:56
Zobacz profil
Post 
też myślałam o bezwodniku octowym i chlorku acetylu...i wydawało mi się, że powstanie 2-acetylorezorycya..ale nie jestem co do tego pewna..no ale we czwartek jest egzamin wiec mam nadzieje ze akurat tego pytania nie bedzie..jak mi sie uda to zapytam dr po egzaminie i napisze odpowiedz..pozdrawiam


20 cze 2005, o 23:10
Post 
Tak, KMnO4 ma rację. A synteza NVX jako praktyczne rozwiązanie problemu też wydaje mi się bardzo sensownym wyjściem, chociaż można by pomyśleć nad jakimś alternatywnym rozwiązaniem.


21 cze 2005, o 14:30
Post 
NVX napisał(a):
Obrazek

Czy to jest synteza zaporzyczona z jakiejs publikacji , czy sam wykombinowales ? :wink: Chodzi mi czy praktycznie zostala juz przeprowadzona ...


21 cze 2005, o 15:40
Post 
poniewaz nie jestem u siebie na kompie nie zrobie rysuneczkow(troszke mi sie spieszy) wiec napisze co dzisiaj na wydziale zaproponwali-powiedzcie co o tym sadzicie
1.rezorcyne traktujemy CH3COCH2COOEt-->A
2.A traktujemy AlCl3/CH3COCl-->B
3.OH--->2-acetylorezorcyna


21 cze 2005, o 16:13
PROFESJONAŁ

Dołączył(a): 27 lip 2004, o 22:00
Posty: 755
Lokalizacja: From beyond
Post 
acetate napisał(a):
Czy to jest synteza zaporzyczona z jakiejs publikacji , czy sam wykombinowales ? :wink: Chodzi mi czy praktycznie zostala juz przeprowadzona ...


Synteza została wzięta z Organic Syntheses - na pewno została przeprowadzona, w OS sprawdzają powtarzalność syntez zanim coś opublikują.

_________________
Podczas stosunku do rzeczywistości mam problemy z erekcją ;-)


21 cze 2005, o 21:44
Zobacz profil
PROFESJONAŁ

Dołączył(a): 27 lip 2004, o 22:00
Posty: 755
Lokalizacja: From beyond
Post 
Łucja** napisał(a):
poniewaz nie jestem u siebie na kompie nie zrobie rysuneczkow(troszke mi sie spieszy) wiec napisze co dzisiaj na wydziale zaproponwali-powiedzcie co o tym sadzicie
1.rezorcyne traktujemy CH3COCH2COOEt-->A
2.A traktujemy AlCl3/CH3COCl-->B
3.OH--->2-acetylorezorcyna


To jest właśnie na moim schemacie :)

_________________
Podczas stosunku do rzeczywistości mam problemy z erekcją ;-)


21 cze 2005, o 21:46
Zobacz profil
Post 
NVX napisał(a):
Synteza została wzięta z Organic Syntheses - na pewno została przeprowadzona, w OS sprawdzają powtarzalność syntez zanim coś opublikują.
O ile mnie pamiec nie myli , kazda synteze sprawdzja 3 odzielne zespoly i jesli dostana podobnie wysokie rezultaty synteza jest publikowana :wink: wiec na 100% jest sprawdzona ...


21 cze 2005, o 21:57
Zasłużony dla forum
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 6 maja 2004, o 17:24
Posty: 983
Lokalizacja: Bobrosławiec Śl.
Post 
Hmm, z ciekawości:
A gdyby zabezpieczyć pozycje 4 oraz 6 i potem acylować i wyciągać podstawniki ? Dużo babrania by było, ale możnaby pokombinować... :P

_________________
Obrazek


22 cze 2005, o 00:32
Zobacz profil
PROFESJONAŁ

Dołączył(a): 27 lip 2004, o 22:00
Posty: 755
Lokalizacja: From beyond
Post 
o.r.s. napisał(a):
Hmm, z ciekawości:
A gdyby zabezpieczyć pozycje 4 oraz 6 i potem acylować i wyciągać podstawniki ? Dużo babrania by było, ale możnaby pokombinować... :P


Nieopłacalne.
Poza tym czym byś zabezpieczył, grupami sulfonowymi :roll:

_________________
Podczas stosunku do rzeczywistości mam problemy z erekcją ;-)


22 cze 2005, o 08:39
Zobacz profil
Post 
faktycznie,nie przyjrzalam sie odowiedziom bo sie spieszylam:)dziekuje za pomoc...jeszcze male pytanko ale juz nie z rezorcyną...jak wygląda cis-jasman?


22 cze 2005, o 10:23
PROFESJONAŁ

Dołączył(a): 27 lip 2004, o 22:00
Posty: 755
Lokalizacja: From beyond
Post 
Łucja** napisał(a):
faktycznie,nie przyjrzalam sie odowiedziom bo sie spieszylam:)dziekuje za pomoc...jeszcze male pytanko ale juz nie z rezorcyną...jak wygląda cis-jasman?


Ja słyszałem o cis-jasmonie, a nie o cis-jasmanie.
Jeżeli chodzi ci o cis-jasmon to wejdź na http://www.chemfinder.com i wpisz hasło cis-jasmone.

_________________
Podczas stosunku do rzeczywistości mam problemy z erekcją ;-)


22 cze 2005, o 14:22
Zobacz profil
Post 
to juz wiem dlaczego sama tego nie mogłam znaleźć...niestety błędy(literówki) w tekscie z pytaniami na egzamin utrudniaja mi naukę...na szczęście na Was można liczyć:)szkoda,że wcześniej tu nie zajrzałam:) dziękuję bardzo NVX


22 cze 2005, o 15:06
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 16 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..