Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
Nitrowanie kwasu salicylowego 
Autor Wiadomość
***

Dołączył(a): 4 maja 2014, o 11:39
Posty: 1091
Lokalizacja: Cz-wa
Post Nitrowanie kwasu salicylowego
Witam wszystkich po długiej przerwie.
Jako iż obecnie posiadam lepsze zaplecze techniczne to wreszcie zabrałem się za chemię organiczną. Przy okazji praktyka, by nie było smutno przy Witusiu :lol: . Temat barwniki: no to standard: ftaleinowe (fenoloftaleina, fluoresceina),Antrachinonowe (Alizaryna, Chinizaryna) no i wreszcie przyszła kolej na azowe. No przydała by się anilina, benzenu brak więc toluen przerobiłem na toluidyny(mieszanina izomerów). teraz tylko czekam jeszcze na azotan(III) sodu. Postanowiłem też, że sprzęgać będę kwas aminosalicylowy.
W kolbie sporządziłem standardową nitrozę 3:5 objętościowo, oziębiłem ją lodem. Na mieszadle dodawałem kwasu salicylowego. Na początku nie pozwalałem cieczy ogrzać się powyżej 15*C. Ciecz przybrała różowe, potem czerwone zabarwienie. Tlenki azotu się prawie nie wydzielały. Po dodaniu całego kwasu salicylowego zaczęły wytrącać się blado czerwone kryształy. Kolbę ogrzewałem na łaźni wodnej przez 15 minut w temperaturze 90*C by zakończyć nitrowanie. Następnie ciecz została oziębiona do temperatury pokojowej a wydzielone kryształy odsączone na twardej bibule. Po rozcieńczeniu i przemyciu kryształy były bladożółte a przesącz silnie brudził na żółto -analogicznie do kwasu pikrynowego. Po wysuszeniu go w eksykatorze ma on barwę kremową. Roztwory tych kryształków są żółte. I tu pytanie: Kwas nitro salicylowy czy poleciałem za daleko i już pikrynowy ? I czy po przeprowadzeniu w tych związkach -NO2 do -NH2 da radę je sprzęgać np. z kwasem sulfanilowym ?

_________________
Cave me, Domine, ab amico, ab inimico vero me ipse cavebo...


18 sty 2017, o 16:01
Zobacz profil
***

Dołączył(a): 4 maja 2014, o 11:39
Posty: 1091
Lokalizacja: Cz-wa
Post Re: Nitrowanie kwasu salicylowego
I jeszcze jedno: Czy chinizaryna będzie tworzyła laki analogicznie do alizaryny ?

_________________
Cave me, Domine, ab amico, ab inimico vero me ipse cavebo...


18 sty 2017, o 19:18
Zobacz profil

Dołączył(a): 6 wrz 2013, o 16:26
Posty: 77
Post Re: Nitrowanie kwasu salicylowego
Wydaje mi się, że mimo dość silnej aktywacji pierścienia grupą -OH to grupa -COOH robi swoje i według mnie przy tak niskiej temperaturze głównym produktem będzie produkt mononitrowania. Po zakończeniu reakcji spróbowałbym jednak rozdzielić izomery (ewentualnie po redukcji), jeśli masz możliwość oznacz temperaturę topnienia.

W reakcji na pewno nie powstał kwas pikrynowy, co najwyźj kwas dinitrosalicylowy i jak powiedziałem raczej nie ma go za dużo(tri raczej ma małe szanse powstać). Nie próbuj tylko destylować produktu, bo czasem bardziej podstawione związki nitrowe lubią wybuchnąć.

Co do sprzęgania to nie lepiej kwas sulfanilinowy przekształcić w sól diazoniową i nim sprzęgać np. z kwasem salicylowym (podobna reakcja służy do otrzymywania żółcieni alizarynowej tylko wtedy używasz m-nitroaniliny; jeśli chcesz mogę wysłać przepis). Bo jeśli wlejesz do HNO2 dwie aminy aromatyczne to nigdy do końca nie wiesz która z która się sprzęgneła. Jeśli bardzo chcesz otrzymać barwnik z grupą -NH2 może się okazać konieczne jej zabezpieczenia np, w postaci amidu.

Pamiętaj, że przy redukowaniu nitrozwiązku użyj delikatnego reduktora, gdyż może Ci zredukować -COOH. Na pewno dobrym selektywnym reduktorem jesr SnCl2, aczkolwiek jest dość drogi.


18 sty 2017, o 23:12
Zobacz profil
***

Dołączył(a): 4 maja 2014, o 11:39
Posty: 1091
Lokalizacja: Cz-wa
Post Re: Nitrowanie kwasu salicylowego
Dzięki. Ostatecznie także doszedłem do wniosku, że nie pikrynowiec. Jednakże roztwór tego związku po dłuższym staniu zaczyna pachnieć typowo dla tego związku -taki charakterystyczny, "gorzki" zapach. Ok. Skołuję sobie jeszcze tylko azotyn sodu i mogę się zacząć bawić w sprzęganie. Bardzo ciekawa reakcja zachodzi między etakrydyną w kwasie solnym a wolnym kwasem azotowym (III) -idzie wykryć jego nadmiar w rr. Z tego co pamięta nadmiar jego rozkłada się mocznikiem ?
A co do reduktorów to myślałem o Cynku/cynie w kw. solnym.

_________________
Cave me, Domine, ab amico, ab inimico vero me ipse cavebo...


24 sty 2017, o 00:12
Zobacz profil
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 6 sie 2012, o 18:38
Posty: 434
Lokalizacja: POLSKA
Post Re: Nitrowanie kwasu salicylowego
usuwanie HNO2 to albo mocznik albo kwas sulfamidowy ;)

_________________
Chemik 23


24 sty 2017, o 17:45
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 5 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..